Recenzia: Motorola Moto G7 Plus - Zaujme aj náročnejších

6

Ponuka smartfónov v strednej triede, na ktorú sa po saturácii trhu vlajkových lodí sústredila pozornosť popredných výrobcov, je v súčasnosti veľmi bohatá. Novinky to nemajú ľahké, musia zaujať pozornosť potenciálnych záujemcov buď dizajnom, funkcionalitou, alebo cenou.

Produktová rodina Moto g sa už tradične vyznačuje vysokou úžitkovou hodnotou za veľmi dobrú cenu. Zo štvorice nedávno predstavených modelov Moto g7, Moto g7 plus, Moto g7 play a Moto g7 power som mal na testovanie k dispozícii model Moto g7 plus. 

Dizajn a konštrukcia

Aj pri letmom pohľade z väčšej diaľky základné dizajnové línie neomylne naznačujú príslušnosť k značke Moto. Predný a zadný panel z odolného skla Gorilla Glass 3 spája kovový rám, ktorého povrchová úprava ladí so zadnou stenou. Zaoblenie dlhších hrán zadnej steny plynule nadväzuje na menší priemer zaoblenia rámu. Ergonomické tvary umožňujú príjemné a spoľahlivé držanie aj pri dlhšom používaní či telefonovaní. Výrobca sa zmieňuje o vrstve odpudzujúcej vodu, takže smartfón nie je odolný proti vode a ani sa to od neho v tejto cenovej triede neočakáva. Okrem konektora USB-C je na spodnej strane aj 3,5 mm konektor jack na pripojenie slúchadiel. 

Vysúvateľný slot umožňuje vložiť súčasne dve SIM karty spolu s pamäťovou kartou microSD do kapacity 512 GB. Tlačidlá na zapnutie a reguláciu hlasitosti sú na pravej strane. 

Výrez v strede hornej časti displeja okolo objektívu predného fotoaparátu je skutočne minimalistický. Pozorný pohľad odhalí hore vpravo od objektívu dva miniatúrne otvory v čiernom podklade krycieho skla na proximity senzor a senzor intenzity osvetlenia.

Zatiaľ čo v hornej časti je plocha predného panela využitá skutočne na maximum, v spodnej časti je približne 7 mm vysoká „brada“ s logom Motorola. Je tam buď z konštrukčných dôvodov, alebo si výrobca nechal displej pokrývajúci celý predný panel ako lákadlo a rozlišujúci znak pre vyššiu triedu.

Ergonomicky aj dizajnovo perfektne zaoblená zadná stena má atraktívnu povrchovú úpravu, v ktorej sa zaujímavým spôsobom odráža svetlo. Nemusíte riešiť, či povrch pripomínajúci sklo zachytáva odtlačky prstov, pretože súčasťou balenia je aj priehľadné silikónové puzdro. Dominantný prvok vzadu je mierne vyčnievajúca kruhová platforma, v ktorej sú symetricky usporiadané dva objektívy a pod nimi LED svetlo. Ak nebudete používať puzdro, hrany vyčnievajúceho kruhu budú trochu brzdiť pohyb po naklonenej podložke. Pod objektívmi je v ergonomicky vhodnej polohe umiestnený okrúhly snímač odtlačkov prstov s logom Moto. 

Displej

Vďaka pomeru strán 19:9 sa do nie veľmi veľkého tela podarilo zakomponovať displej s uhlopriečkou 6,2 palca. Možno niekomu bude Moto g7 plus pripadať nepatrne širší ako smartfóny podobnej kategórie. V kontexte so zobrazovacou plochou displeja, ktorú máte k dispozícii, to budete radi akceptovať. Displej je plochý, s náznakom 2,5D zaoblenia po celom obvode. Malý výrez, tvarovaný do trojuholníka so zaoblenými rohmi, ukrýva prednú kameru a všetky potrebné snímače.

Po obidvoch stranách je dosť miesta na zaužívané ikony. Vernosť podania farieb aj jas podsvietenia sú veľmi dobré. Napriek tomu, že displej nie je typu AMOLED, má funkciu zobrazovania informácií na obrazovke vypnutého telefónu. Aktivujú sa v závislosti od nastavenia, napríklad ak telefón uchopíte a zdvihnete z podložky alebo sa k nemu priblížite rukou. Môžete si aktivovať funkciu Vnímavá obrazovka, keď smartfón zostane aktívnym, kým predná kamera identifikuje, že sa pozeráte na displej. 

Výkon a výdrž

Jadrá Kryo 260 sú optimalizované viac na úsporu energie než na extrémny výkon, ale osem takýchto jadier taktovaných na 1,8 GHz stačí na prevažnú väčšinu bežných aj náročných aplikácií, samozrejme, s výnimkou najnovších verzií graficky najnáročnejších hier. Na relatívne svižnom behu aplikácií sa určitou mierou podieľa aj implementácia takmer čistého Androidu bez zbytočného vyšperkovania používateľského rozhrania. Niekedy pri spúšťaní náročnejších aplikácií sa dá postrehnúť určitá časová réžia.

Rýchle nabíjanie TurboPower sa naplno uplatní s pribalenou 27 W rýchlonabíjačkou. Štandardne sa nabíja napätím 9,3 V a prúdom 2,8 A. Prúd pri nabíjaní kolíše, sofistikované algoritmy sa snažia nabiť batériu čo najskôr, no bez rizika prehriatia či zníženia životnosti. Pri nabíjaní zo zdroja k MacBooku Pro sa smartfón nabíjal pri napätí 5 V prúdom 2,2 A, čo je stále veľmi slušný príkon 11 W. Veľmi pozitívne hodnotím, že aj nabíjačka má konektor USB-C, takže pribalený káblik môžete používať aj na prenos údajov na ultrabook s konektorom USB-C. Na jedno nabitie batéria vydrží na dva dni bežného a 1,5 dňa intenzívneho používania.

Nabíjanie z vlastnej Turbo nabíjačky (vľavo) a z nabíjačky ultrabooku (vpravo)

Fotoaparáty

Zadný fotoaparát má dva objektívy, hlavný objektív so svetelnosťou f/1,7 a dual pixel senzor s rozlíšením 16 Mpx. Veľká pridaná hodnota v porovnaní s predchádzajúcimi modelmi je hlavne pri nakrúcaní videa optická stabilizácia. Druhý objektív je pomocný, slúži na určenie vzdialenosti objektov na rozmazanie pri portrétoch. Túto funkcionalitu oceníte nielen pri fotení portrétov, ale vždy, ak chcete hlavný objekt v zábere kompozične oddeliť od pozadia.

Kľúčový predpoklad, aby tento mechanizmus aktivovaný funkciou Portrét dobre fungoval, je ten, aby ste boli čo najbližšie k objektu na popredí, napríklad k fotografovanej osobe alebo predmetu. Ak ste príliš ďaleko, fotoaparát sa prepne do režimu normálnej fotografie. Farby sú príjemné, prirodzené, iba s jemným náznakom vyššieho saturovania farieb.

 

Pekne rozostrené pozadie a presné oddelenie sochy v popredí od pozadia

Ak ste od fotografovaného objektu trochu ďalej, zosníma sa normálny záber bez rozostrenia pozadia

Veľmi príjemne ma prekvapili možnosti hlavného fotoaparátu pri večernom osvetlení a ešte viac záber v ostrom protisvetle. Na kvalite večerných záberov majú najväčší podiel vynikajúca svetelnosť objektívu, snímač typu dual pixel s priemerom pixelov 1,22 µm a účinná optická stabilizáciu obrazu, ktorá umožní predĺžiť expozičný čas bezpečne bez rizika rozostrenia záberu chvením rúk, takže možno použiť nižšie ISO, čo v praxi znamená menej šumu na fotke. 

Večerné zábery

Na displeji pri fotení v protisvetle nebolo vidno takmer nič, takže som chcel záber ihneď po zosnímaní vymazať, no pohľad na displej prezradil, že fotka je taká perfektná, ako len za daných okolností mohla byť.

Snímka v protisvetle

Zábery pri dobrom osvetlení, plné detailov s dobrým podaním kontrastu medzi svetlom a tieňom

Keďže pri testovaní napodobňujem správanie bežného používateľa, manuálny režim v smartfónoch používam málokedy. Napokon drvivá väčšina objektívov smarfónov nemá možnosť zmeny clony, a tak sa môžete hrať len s pomerom nastavenia expozičnej doby a ISO, prípadne s najužitočnejšou funkciou – kompenzáciou expozície.

V prípade Moto g7 plus tento režim po aktualizácii softvéru zobrazuje histogram, čo je dôležité hlavne pri kompenzácii expozície scén, kde je veľa svetlých alebo tmavých scén. Samozrejmosť je podpora technológie Google Lens na rozpoznávanie objektov. Video sa dá nahrávať aj v rozlíšení 4K a v rozlíšení 1090p je k dispozícii maximálna snímková frekvencia 120 fps, v HD rozlíšení 720p až 240 fps.

Stereofónny zvuk

Vstavané reproduktory umožňujú v pozícii na šírku stereofónnu reprodukciu. Jeden reproduktor vyžaruje v hornej časti cez úzku štrbinu nad displejom a druhý cez kruhové otvory v spodnej hrane. Reproduktor v hornej časti hrá len výšky a vyššie stredy, teda frekvenčné pásmo, ktoré prenáša priestorové informácie. Reproduktor vedľa konektora v spodnej časti hrá celé pásmo. Zvuk je na túto cenovú triedu pomerne dobrý, napriek tomu zážitok z hudby či sprievodného zvuku filmov a videí budete mať až po pripojení slúchadiel, kde sa prejavia výhody technológie Dolby Atmos. 

Čistý Android

Pre produktovú rodinu Moto je typický takmer čistý Android, čo v praxi znamená, že aktualizácie na novú verziu budú mať majitelia týchto prístrojov medzi prvými. Vývojári sa nesnažili meniť vzhľad obrazoviek používateľského rozhrania, namiesto toho sa zamerali na doplnenie užitočných funkcií, ktoré by ešte viac zvýraznili príslušnosť k značke. Akcie Moto umožňujú pomocou jednoduchých gest zosnímať obsah obrazovky, aktivovať fotoaparát a podobne.

Verdikt: Jeden z najlepších smartfónov pod 300 eur.

Technické údaje:
Procesor: osemjadrový Qualcomm Snapdragon 636 (8× 1,8 GHz Kryo 260), GPU Adreno 509; pamäť: 4 GB RAM, úložný priestor 64 GB, rozšíriteľný kartou microSD do 512 GB; displej IPS 6,2" s rozlíšením 1080 × 2270 (19:9), 405 ppi; fotoaparát: zadný hlavný 16 Mpx, f/1,7 dual pixel + pomocný objektív na rozostrenie pozadia 5 Mpx, f/2,2, predný: 12 Mpx; konektivita: LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2,4/5 GHz), bluetooth v 5.0 A2DP, LE, USB Type-C, NFC, batéria: 3000 mAh; operačný systém: Android 9.0 (Pie); rozmery: 157 × 75,3 × 8,3 mm; hmotnosť: 176 g; Benchmark AnTuTu: 117 427

Cena: 299 EUR

+ Rýchle nabíjanie, konektor USB-C aj na nabíjačke, výborné večerné zábery a fotografie v protisvetle 
- Potešilo by viac výkonu

Hodnotenie: 86 
Dizajn: 91
Výkon: 78
Funkcionalita: 91

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Motorola Moto smart telefon smartfon kamera foto video displej dizajn bateria vykon

6 komentárov

Moto reakcia na: Recenzia: Motorola Moto G7 Plus - Zaujme aj náročnejších

13.3.2019 18:03
Som majiteľom Moto G5s Plus a aktualizácia Android 8.1 bola až po roku a pol !!! (Ale dostal som k nemu slúchadlá či čo).
Predpokladám, že toto je posledná aktualizácia pre toto zariadenie.
Kúpil som aj prémiový tablet Lenovo tab 4 10 plus a aj naďalej je tam iba Android 7.1 !!!! (3/2019) Tam Lenovo ani len nepodporí android 8. Už aj oficiálne dal vyjadrenie, že ďaľšia aktualizácia nebude.

Model Lenovo-Moto sa mi páči ale určite nekúpim žiadny ich výrobok vzhľadom na to, že predajom zariadenia to u nich končí. Hociktorý Čínsky výrobca viac podporí staršie zariadenie ako Lenovo-Moto. Pri moto platí a je ukážkové zaplatiť viac a dostať žiadne aktualizácie.
Ako je vidieť na Vašich a iných stránkach majú výborný marketing a miesto podpory zákazníkov podporujú reklamu a predaj a citeľne aj tých čo recenzujú aké sú to super zariadenia. Nič v zlom.
Reagovať

RE: Moto reakcia na: Moto

14.3.2019 09:03
Je vidieť, že Lenovo dosť investuje do PC-revue keď takto pekne píšu recenzie. :)
Reagovať

RE: RE: Moto reakcia na: RE: Moto

13.3.2020 05:03
Hi

By way of an introduction, my name is Sergey and I am the ceo of Creative Bear Tech, a website data scraping and software company operated in London, UK. We mostly work with B2B companies by helping them to get in touch with their customers through our data scraping solutions.

I have found pcrevue.sk whilst doing some research and thought that you could definitely benefit from our professional services as we work with very similar companies.

We currently have over 1,000 customers and I am in the process of expanding our services by opening up offices in the USA and the Baltic States.

I will keep the rest short and sweet. Listed below are some of our services and products that you may find helpful in expanding your business.

--.
1. Huge USA B2B Database of All Industries (Gain access to over 7,900 niche targeted databases of businesses operating in the USA of America - Over 5 Million Business Contact Details).

https://creativebeartech.com/product/massive-usa-b2b-database-of-all-industries-1/.
--.

2. Search Engine Scraper and Email Extractor by Creative Bear Tech (Our Search Engine Scraper is a cutting-edge lead generation software like no other! It will allow you to scrape niche-relevant business contact details from the search engines, social networking media and business directories.).

https://creativebeartech.com/product/search-engine-scraper-and-email-extractor-by-creative-bear-tech/.
--.

3. YELLOW PAGES SCRAPER AND EXTRACTOR SOFTWARE FOR USA AND UK.

https://creativebeartech.com/product/yellow-pages-scraper-and-extractor-software-for-usa-and-uk/.
--.

4. Custom Website Data Scraping: Fresh B2B Leads Scraped Especially for You (just tell us your keywords).

https://creativebeartech.com/product/custom-b2b-database-fresh-b2b-leads-scraped-especially-for-you/.
--.

5. Authority PBN Backlinks Building Service for Organic S.E.O, More Sales and Site Visitor Traffic.

https://creativebeartech.com/product/authority-pbn-backlinks-building-service-for-organic-seo/.
--.

If you have any questions, please let me know!

Kind regards.

Sergey Greenfields.
Owner of Creative Bear Tech.
Flat 9, 1 Jardine Rd, St Katharine's & Wapping,.
London E1W 3WD, UK.
https://creativebeartech.com.
Reagovať

RE: Moto reakcia na: Moto

14.3.2019 09:03
Hej hej dobré výrobky ale chabá dodatočná podpora. (nekupujem-neodporúčam !)
Reagovať

narocny clovek chce 4 - 4.5" normalny telefon! reakcia na: Recenzia: Motorola Moto G7 Plus - Zaujme aj náročnejších

12.3.2019 22:03
telefon velkosti tehly nikdy nebude top!...
Reagovať

Motorola reakcia na: Recenzia: Motorola Moto G7 Plus - Zaujme aj náročnejších

12.3.2019 22:03
Ich ciste android verzie dostavaju aktualizacie po pol roku, aj zabloatwarovany samsung mal skor aktualizacie ako motorola....
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať