ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 Advertisement

Recenzia: MS Surface Go - Najlacnejší kompaktný tablet od Microsoftu

2

Konkurent iPadu – toto konštatovanie azda najvýstižnejšie charakterizuje nový tablet od Microsoftu.  Po doplnení o klávesnicu Type Cover získate plnohodnotné konvertibilné zariadenie s Windows 10 a elegantným dizajnom. Telo prístroja a výklopný stojan sú z ľahkej, no pevnej kovovej zliatiny s matným povrchom, príjemným na dotyk.

Rámik okolo displeja je na prvý pohľad trochu veľký, a keby išlo o ultrabook, vyznelo by to ako výčitka. No Surface Go je primárne určený ako tablet a v tomto móde rámik okolo displeja prispieva k pohodlnému a spoľahlivému držaniu bez toho, aby ste si museli dávať pozor na mimovoľné dotyky aktívnej plochy obrazovky.

Porovnanie rámikov okolo displeja s iPadom Air 2

Hrúbka 8,3 mm bola určujúcim faktorom pre porty. Na ľavej strane nájdete moderný konektor USB-C, pomocou ktorého môžete zariadenie aj napájať a nabíjať. Napriek tomu má Surface Go aj slot na proprietárny obojstranný plochý napájací konektor, aký sa používa v ostatných modeloch Surface, a  súčasťou balenia je nabíjačka s takýmto konektorom. K dispozícii je aj 3,5 mm konektor na slúchadlá a pod odklopným zadným stojanom nájdete ešte slot na kartu microSD.

Konektorová výbava a slot na pamäťovú kartu pod stojanom

Stojan má široký rozsah uhlov vyklopenia. V krajnej polohe môžete tablet použiť v takzvanom štúdiovom móde, keď jeho telo zviera s podložkou uhol približne 15 stupňov. V takejto polohe môžete pohodlne písať na dotykovej klávesnici či používať aplikácie s dotykovým ovládaním.

Displej s uhlopriečkou 10 palcov má na tento rozmer viac než dostatočné rozlíšenie 1800 × 1200. Vynikajúca voľba na väčšinu scenárov použitia okrem sledovania filmov je aj pomer strán displeja 3:2 namiesto najrozšírenejšieho pomeru 16:9. V režime tabletu sa pracuje väčšinou s dokumentmi a tabuľkami na výšku a viac pixelov v tomto smere je príjemné a ergonomické. Intenzita podsvietenia je dodatočná aj na prácu v tieni počas slnečného dňa. Vzhľadom na objem zariadenia je vynikajúci aj zvuk, ktorý je vyžarovaný cez tenké podlhovasté výrezy na obidvoch stranách v hornej tretine krycieho skla displeja. Dotykový displej nemôže byť z princípu lesklý, ale odlesky sa vďaka vysokej úrovni podsvietenia dajú účinne eliminovať.

Klávesnicu Type Cover si musíte dokúpiť, čo pravdepodobne urobí každý záujemca o Surface Go. Možnosť písania na klávesnici, aj keď menšej, no s príjemným, takmer milimetrovým zdvihom klávesov a s podsvietením, ktoré má tri úrovne intenzity, podstatne zvyšuje možnosti použitia tabletu. K zariadeniu sa pripája pomocou magnetickej lišty s 8-pinovým konektorom a dvoma vodiacimi výčnelkami.

Vďaka premyslenému magnetickému prichyteniu nielen zospodu, ale voliteľne aj za spodnú časť prednej steny pod displejom možno Surface Go používať aj na kolenách. Po preklopení krytu dozadu sa klávesnica aj touchpad automaticky odpoja. Plochy okolo klávesnice a touchpadu aj zadná strana sú pokryté materiálom alcantra. Na dotyk pripomína tvrdú plstenú látku. Veľmi rýchlo som si osvojil jednoduchý trik a displej som v prípade potreby utrel zadnou stranou modulu klávesnice. 

Klávesy majú príjemný zdvih a presný chod. Trackpad je dostatočne veľký a podporuje gestá viacerými prstami. Tlačidlá supluje zatlačenie plochy, dá sa zatlačiť od spodného okraja približne do 4/5 výšky. Dokúpiť si môžete aj elektronické pero, ktoré vám otvorí nové horizonty, čo sa týka kreslenia a písania rukou.

Predná kamera ponúka aj možnosť infračerveného snímania, takže okrem bežných účelov, hlavne četovania, sa dá použiť aj na autentifikáciu pomocou tvárovej biometrie. Zadný fotoaparát pri dobrých svetelných podmienkach produkuje obstojné zábery, v šere sú fotografie značne zašumené.

Dvojjadrový procesor generácie Kaby Lake je optimalizovaný viac na energetickú úspornosť než na výkon, na bežné účely, ako sú aplikácie kancelárskeho balíka, prehliadanie internetového obsahu či jednoduchšie grafické aplikácie, je výkon zariadenia dostatočný. Môžete si zahrať aj menej graficky náročné či staršie hry. Na testovanie som mal verziu s 8 GB operačnej pamäti a 128 GB polovodičového úložného priestoru, takže Windows 10 bežal na takejto konfigurácii relatívne svižne. Windows 10 je vo verzii S, preto do zariadenia môžete nainštalovať aplikácie len z aplikačného obchodu Windows Store.

Takéto obmedzenie je zavedené z dôvodu bezpečnosti, pretože aplikácie v Store sú dôkladne preverené. V prípade záujmu však môžete Windows bezplatne upgradovať na plnohodnotnú verziu a inštalovať všetky aplikácie. Vysokorýchlostný port USB-C podporuje aj napájanie, aj prenos obrazu. Pripojiť môžete aj monitor s rozlíšením 4K. Ak má monitor len port HDMI, potrebujete redukciu z USB-C na HDMI. Pri tomto type pripojenia sa cez port prenáša len obraz, takže oceníte možnosť napájania pomocou ďalšieho konektora.

Ak pripojíte moderný monitor, ktorý má vstup USB-C, prípadne disponuje príslušným rozhraním v podstavci, je Surface Go z monitora zároveň aj napájaný a nabíjaný. Napriek tomu si neodpustím pripomienku, že viac než proprietárny konektor by som uvítal aj druhý konektor typu USB-C. Keď už spomínam nabíjanie, tablet nabijete na plnú kapacitu batérie približne za dve hodiny.  Výdrž je podľa druhu činnosti 5 až 7 hodín. Chladenie je podobne ako pri väčšine tabletov tejto kategórie pasívne – kovové telo odvádza teplo veľmi dobre.

Verdikt: Po dokúpení klávesnice získate plnohodnotný pracovný nástroj.

Technické parametre:
Procesor: dvojjadrový Intel Pentium 4415Y Kaby Lake, 8 GB RAM, SSD 128 GB; grafika Intel HD 615; displej 10" dotykový Pixel Sense s rozlíšením 1800 × 1200, pomer strán 3:2; Wi-Fi 802.11ac, bluetooth 4.1, porty:  1× USB-C gen. 1, 3,5 mm audio; batéria: 3400 mAh; operačný systém: Windows 10 v režime S, rozmery: 245 × 175 × 8,3 mm, hmotnosť: 0,52 kg

Skóre benchmarkov: PC Mark 1906

Cena: tablet 619 EUR  + klávesnica Type Cover 139,90 EUR

+ Prémiový dizajn, výkonná grafika, vynikajúci displej, veľmi dobrý zvuk, podpora pamäťovej karty
- Výdrž na batériu, klávesnicu treba dokúpiť

Hodnotenie: 84
Dizajn: 92
Výkon: 78
Funkcionalita: 85

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
tablet notebook pocitac displej klavesnica Microsoft dizajn Apple iPad

2 komentáre

dokonca sa na to da nainstalovat aj operacny system reakcia na: Recenzia: MS Surface Go: Najlacnejší kompaktný tablet od Microsoftu

7.2.2019 10:02
podla https://www.slashgear.com/surface-go-with-linux-review-almost-the-perfect-open-source-notepad-25558990/ sa na to da nainstalovat aj normalnejsi operacny system a za €758 to moze byt prijemne cestovne zariadenie.
Reagovať

RE: dokonca sa na to da nainstalovat aj operacny system reakcia na: dokonca sa na to da nainstalovat aj operacny system

13.7.2019 11:07
Tento tablet ma operacny system. Hovori sa tomu windows 10s a bezplatne sa da registrovat plnohodnotna verzia windowsu. Staci ist do store a na dva kliky mate plny windows.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať