Recenzia: Huawei Y6 Prime: Štýlový spoločník s výbornou cenovkou

1

Rad Y od Huawei sa od svojho počiatku zameriava na zariadenia, ktoré držia cenovku naozaj nízko, aby boli dostupné mladým používateľom (Y v názve odkazuje na slovo young, teda mladý).

Keď je kov z plastu

Prvý dojem zo smartfónu je tradične dobrý, elegantný smartfón má jednoduchý a pekný dizajn. V ruke dobre sedí, nešmýka sa, hoci zadná strana pôsobí kovovo. Zdanie klame – ide o kvalitný plast, kov tvorí iba bočný rámik, nastriekaný lesklou farbou, aby pekne zrkadlil. Na boku nájdeme aj tri samostatné sloty: pre microSD kartu a dva pre SIM karty.  

Prednú stranu tvorí 5,7 palcový FullView HD+ displej bez vykrojenia s rozlíšením 1440 x 720 pixelov a pomerom strán 18 : 9, ktorý poznáme z prémiových modelov. Hustota pixelov displeja má hodnotu len 282 ppi, no pri používaní som sa nesťažoval na problémy s pixelovou štruktúrou obrazu. Hodnota minimálneho jasu je na príjemnej úrovni, no ten maximálny pri používaní vonku na slnku neuspokojuje. IPS glow tiež vidno.

Na prednej strane je aj 8 MP plus kamera so silným vstavaným bleskom na nočné selfies a funkciou prirodzeného svetla. Selfies sú kvalitné a dokonca aj tie nočné fotené s pomocou blesku. Zadný 13 MP fotoaparát má samozrejme automatické zaostrovanie. Snímky ním vytvorené sú celkovo mäkšie, majú dobré spracovanie farieb aj dostatok detailov.

Nočné zábery obsahujú síce šum, no inak sú v poriadku. Telefón taktiež ponúka niekoľko módov na fotenie, no ich počet je oproti high-end zariadeniam spoločnosti znížený na tie najpoužívanejšie. K ponuke sú základné módy Panoráma, HDR alebo Manuálny mód, ktorý dáva kompletnú voľnosť pri nastavovaní.

Hardvér

Prekvapivo silnou stránkou tohto zariadenia je reproduktor, znie vyvážene a maximálna hlasitosť s hodnotou 88 dB je výborná, pričom si telefón stále drží dobrú kvalitu prehrávanej hudby. Zariadenie je poháňané low-end procesorom, ktorým je Snapdragon 425. Podporovaný je 3 GB operačnej pamäte.

Softvérovú výbavu telefónu dopĺňa Android 8.0 Oreo v nadstavbe EMUI 8.0., čo je podľa môjho názoru jedna z najlepších nadstavieb Androidu. Kombinuje pekný vzhľad a kvalitnú optimalizáciu s praktickými funkciami. Výkon zariadenia pri každodennom používaní postačí na základné úkony a najpoužívanejšie aplikácie, no aj pri nich je slabší. Pri spúšťaní aplikácií vidno, že animácie nie sú veľmi hladké a jemne sekajú. Potom je už práca v aplikácii hladká a bez problémov. Súvisí to však predovšetkým s cenovou kategóriou, v ktorej je Y9 Prime zaradený.  

Aplikácie

K užitočným funkciám patrí napríklad zamykanie a odomykanie rozpoznaním tváre, ktorá sa v zariadeniach Huawei stáva čoraz používanejšou. Rozpoznanie je na dennom svetle bezchybné a rýchle, v horšom svetle trvá odomknutie dlhšie. Nechýba ani skener odtlačku prstov ako ďalšia bezpečnostná funkcia. Skener je kvalitný a aj dostatočne rýchly. Oceňujem, že displej dokáže rozdeliť obrazovku na dve časti pre súbežné zobrazenie dvoch rôznych aplikácií.

Ďalšou užitočnou funkciou je Game Mode (pre lepší zážitok z hrania hier alebo Party Mode), umožňujúca sa pripojiť k iným telefónom a prehrávať rovnakú hudbu naraz na niekoľkých reproduktoroch. Páčila sa mi tiež zjednodušená možnosť zosnímať obrazovku pomocou troch prstov. V porovnávaní skóre dosiahol telefón v AnTuTu benchmark 45 703 bodov, v Geekbenchi 4 dosiahol 672 bodov pre Single Core a 1 858 pre Multi Core.

Napájanie

Zariadenie obsahuje batériu s kapacitou 3 000 mAh. Jej výdrž je priemerná, deň som skončil zvyčajne s 35 percentami a chýba jej rýchlonabíjanie.

Verdikt:

Huawei Y6 Prime zaujme vďaka zaujímavým funkciám najmä mladých, pre ktorých je prioritne určený, s čím súvisí slabší výkon za celkovo nižšiu, prístupnejšiu cenu.

Parametre:

Rozmery 153,4 x 73 x 7, 8 mm, hmotnosť 150 g, veľkosť displeja 5,7”, rozlíšenie displeja HD+ 1440 x720 p, CPU Snapdragon 425 1,4GHz, GPU Adreno 308, RAM 3 GB, ROM 32 GB+microSD do 256 GB, OS Android 8.0 (EMUI 8.0), batéria 3000 mAh, zadný fotoaparát 13 MP, predný fotoaparát 8 MP, AnTuTu výsledok 45 703 bodov

Plusy a mínusy:

+ Cena, funkcie, hmotnosť, kvalitné plastové vyhotovenie
- Nižší výkon

Hodnotenie:

Dizajn 96 %
Displej 87 %
Výkon 80 %
Fotoaparát 86 %
Funkcie 95 %
Celkovo 89 %

Cena: 158,90 EUR.

Zobrazit Galériu

Benjamín Mazanka

Všetky autorove články
Huawei smartfon nabijanie bateria dizajn displej kamera foto video HD audio Android

1 komentár

: reakcia na: Recenzia: Huawei Y6 Prime: Štýlový spoločník s výbornou cenovkou

1.8.2018 19:08
A keď mám y7? Nemohli by ste ohodnotiť?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať