Recenzia: Honor 6X – Stredná trieda s duálnym fotoaparátom

2

Spoločnosť Honor, dcérska firma spoločnosti Huawei, predstavila začiatkom roka 2017 model nižšej strednej triedy Honor 6X. Telefón vyvolal veľký rozruch kvôli duálnemu fotoaparátu, ktorým sa doposiaľ vyznačovali len vlajkové modely.

Dizajn a konštrukcia z kovu
Telefón prekvapil hneď na prvý dotyk. Vďaka zaoblenej hliníkovej konštrukcii a hmotnosti 162 gramov sa výborne drží v ruke a navyše pôsobí tenším dojmom, než je jeho skutočná hrúbka 8,2 mm. Najzaujímavejšia je zadná strana telefónu: pieskovaný hliník, čítačka odtlačkov prstov a duálny fotoaparát. V jej hornej a spodnej časti sa nachádzajú dva plastové pruhy antén; tie sú zároveň jediným prvkom, ktorý navonok prezrádza, že ide o lacnejší model. Ich nie príliš kvalitné spracovanie sa totiž odlišuje od drahších modelov. Prechod medzi materiálmi nie je hladký, rozhranie je nepríjemne cítiť. Na pravej bočnej strane sú umiestnené tlačidlá vypínača a regulácie hlasitosti. Na opačnej strane je zasa hybridný slot, takže telefón podporuje funkciu dual SIM. V spodnej hrane sú dve mriežky, z čoho však iba jedna slúži na reprodukciu zvuku, pod tou druhou sa nachádza mikrofón. Na nabíjanie a prenos dát používa Honor konektor micro USB a nám je ľúto, že nesiahol po novšom USB C.

Dobrý displej
Full HD panel s uhlopriečkou 5,5 “ spĺňa všetky atribúty kvalitného displeja. Jemnosť je 403 ppi a jednotlivé pixely budete hľadať len márne. Dobré sú aj pozorovacie uhly, nedochádza k skresľovaniu farieb ako pri lacných TN paneloch. Samotné farebné podanie sa odvíja od technológie IPS. Čierna nie je tak úplne čierna, ale zato biela je skutočne biela. Výrazné sú studené farby, no vďaka bohatým nastaveniam sa dajú upraviť.

Jadro telefónu
Operačným systémom je Android 6.0, na ktorom je však postavená mohutná nadstavba EMUI 4.1. Táto nadstavba je bežná pre všetky telefóny Huawei a Honor, no je škoda, že nesiahli po novšom Androide 7 a novšej verzii ich nadstavby, ktorá je napríklad na telefónoch radu P10 či Mate 9. Napriek tomu hodnotíme operačný systém a celé prostredie telefónu ako dobre odladené a plné nápadov. Napríklad lišta skratiek na uzamykacej obrazovke. Tá ponúka rýchle spustenie LED blesku, fotoaparátu, kalkulačky či diktafónu. V nastaveniach nás zaujala možnosť zmeniť štýl domovskej obrazovky na Jednoduchý – s veľkými dlaždicami, ktorý sa bude určite páčiť starším používateľom. Výborná a spoľahlivá čítačka odtlačkov prstov má zasa pridanú hodnotu v podobe listovania fotografiami. Škoda, že takúto funkciu neimplementovali aj do iných aplikácii. Niektoré softvérové aplikácie podporujú split screen. V multitaskingu sa zobrazuje zostávajúca hodnota pamäte RAM a notifikačná lišta, ktorá sa skladá z dvoch stránok: samotné notifikácie a odkazy, ponúka skratku na vytvorenie screenshotu.

Huawei do telefónu nainštaloval okrem celej plejády Google služieb aj množstvo vlastných alternatív (E-mail, Galérie, Hudba, Kalendár, Poznámky...). Graficky sú síce veľmi podarené, no žiaľ nie je možné nechať si v telefóne iba tie, ktoré sám používateľ chce – ako to napríklad urobil Apple v novej verzii IOS. Už vôbec nerozumieme, prečo sú v telefóne predinštalované hry a, takzvané, Top aplikácie ako Instagram, Facebook, Twitter... Našťastie si ich v tomto prípade môžete z internej pamäte odstrániť.

Zo zaujímavých predinštalovaných aplikácii musíme spomenúť v dnešnej dobe vzácne FM rádio, Správcu telefónu, ktorý čistí pamäť RAM a úložisko, pekný prehrávač hudby, aplikáciu Zdravie fungujúcu rovnako ako Google Fit alebo Samsung Health, a Dialer, ktorý počas hovoru ponúka rýchle skratky do kalendára a poznámkového bloku – veľmi vítaná možnosť.

Duálny fotoaparát
Hlavný snímač má rozlíšenie 12 Mpx a vo svojej kategórii a pri dobrom svetle robí solídne snímky. Problém mu robia detaily a hoci výsledky vyzerajú dobre, oproti skutočnosti sú „vyblednuté“. Potme, respektíve pri zlom svetle, kvalita klesá a na fotografiách je výrazný šum.

Úlohou druhého objektívu s rozlíšením len 2 Mpx je merať hĺbku scény. Po zhotovení snímky sa môžete hrať s  hĺbkou ostrosti, respektíve fotiť objekt s rozostreným pozadím. Pri modeli Huawei P9 je druhý snímač monochromatický, slúži na lepšie zobrazenie detailov. Kvalitu snímačov môžete posúdiť na ukážkových fotografiách.

Predný fotoaparát má rozlíšenie 8 Mpx a ponúka režim Krása, zabezpečujúci, že vaše selfie bude vyzerať dokonale. A hlavne neprirodzene...

Snímky urobené v režime clony. Po zhotovení je možné zmeniť bod zaostrenia a na pozadie použiť všemožné efekty.

Výkon
Procesor Kirin 655 si vyrobila sama spoločnosť Huawei. Pokiaľ sme sa pohybovali iba v prostredí operačného systému, v internetovom prehliadači a aplikáciách sociálnych sietí, bolo všetko v poriadku. Hoci reakcie neboli najsvižnejšie, boli vždy plynulé.  Aj predinštalované tituly, napríklad pretekárska hra Asphalt Nitro, bežali „ako po masle“. Dobrý dojem nám však pokazil náročnejší Asphalt 8. Prvé záseky boli viditeľné už pri úvodných animáciách a v rovnakom duchu to pokračovalo tiež počas hrania. Honor 6X určite neodporúčame náruživým mobilným hráčom! Inak má ale model výborný pomer ceny a výkonu.

Výdrž batérie a zvuk
Veľkú batériu dobije nabíjačka s výstupom 2 A za nie menej ako dve hodiny. Žiadne rýchle nabíjanie sa teda nekoná, dostať sa na 50 % trvá hodinu. No samotná výdrž príjemne prekvapí. Náročnejšiemu používateľovi poslúži jeden a pol dňa, a pri šetrnejšom používaní sa dostanete pokojne na celé dva dni. Poteší tiež dobrý stand-by režim.

Zvukový výstup je priemerný, zodpovedajúci cenovke. Pri pozornom skúmaní počuť v pozadí šum a pri zvýšení hlasu, reproduktor vie slušne „kričať“, zvuk znie „plechovo“. Pre lepší zážitok odporúčame pripojiť (kvalitné) slúchadlá – vaše vlastné, lebo v balení žiadne nenájdete. No na sledovanie videí na kanáli YouTube kvalitatívne postačí aj reproduktor.

Verdikt
Honor 6X je kvalitne spracovaný telefón s dobrým fotoaparátom, zaujímavým prostredím a nadpriemernou výdržou batérie. Jeho slabou stránkou je hlavne výkon. V rovnakej cenovej kategórii nájdete veľa kvalitných telefónov a my sme radi, že úložisko i RAM so slušnou kapacitou, kovové telo a čítačka odtlačkov prstov sa v strednej triede stali štandardom.

Parametre:

• Procesor: Kirin 655, Octa core: takt 4x 2,1 GHz, 4x 1,7 GHz, 64 bit, GPU Mali-T830 MP2; RAM 3 GB; úložný priestor 32 GB, karta microSD (hybridný slot); Displej: 5,5“ IPS Full HD, 1 080 x 1 920 bodov, 403 ppi; Konektivita: LTE, Bluetooth 4.1, NFC, Wi-Fi, micro USB; OS: Android 6.0, nadstavba EMUI 4.1; Fotoaparát: zadný 12 Mpx + 2 Mpx, predný 8 Mpx, video vo FHD; Batéria: 3 340 mAh; Rozmery: 150,9 x 72,6 x 8,2 mm; Hmotnosť: 162 g; AnTuTu benchmark: skóre 56 663

Cena: 252,06 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Čítačka odtlačkov prstov, konštrukcia, veľa možností a dobrých nápadov, výdrž batérie
- Použitie staršieho micro USB, veľa predinštalovaných aplikácií, staršia verzia OS, výkon, zvuk z reproduktora

Hodnotenie:

Dizajn 90 %
Výkon 70 %
Fotoaparát 80 %
Funkcionalita 90 %
Celkovo: 82 %

 

 

Zobrazit Galériu

Martin Praslička

Všetky autorove články
Honor 6X

2 komentáre

Cinsky Odpad reakcia na: Recenzia: Honor 6X – Stredná trieda s duálnym fotoaparátom

16.4.2017 20:04
Dalsi cinsky odpad co po roku prestane fungovat.
Reagovať

RE: Cinsky Odpad reakcia na: Cinsky Odpad

19.5.2017 11:05
Tak ho reklamuj, ty teľa
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať