Recenzia: Exo AC1900 – výkonný, moderne vyzerajúci router

0

Exo AC1900 značky D-Link spĺňa a často aj prekonáva takmer všetky očakávania bežného používateľa. Nielen čo sa týka  výkonu a dosahu, ale aj dizajnu a jednoduchosti používania.

Veľký dosah  
Funkcia Advanced AC SmartBeam zabezpečuje kvalitné spojenie aj vo vzdialenejších miestnostiach. Dokáže vyhľadať bezdrôtovo pripojené zariadenie a poslať priamo k nemu silnejší signál. Preto nemá polohovateľné antény, nie je to potrebné. Ak berieme do úvahy, že router má vstavaný výkonný zosilňovač pre Wi-Fi a štyri moderne spracované antény, netreba sa obávať, že by ste mali s pokrytím nejaký problém.

Vysoká prenosová rýchlosť
Exo je vybavený dvojjadrovým procesorom s taktom 1 GHz, ktorý zaručuje veľmi nízku latenciu, čo je výhodné hlavne pre hráčov počítačových hier. Takisto mu nechýba podpora 5 GHz pásma Wi-Fi, zároveň spusteného so štandardným pásmom 2,4 GHz. Inteligentná funkcia SmartConnect automaticky prepne na najviac vyhovujúce pásmo, a to nezávisle pri každom zariadení. Router podporuje dve siete Wi-Fi, z toho jedna je hosťovská (guest), ktorá môže mať dodatočné obmedzenia. K dispozícii máme iba štyri gigabitové výstupy LAN, ktorých počet je štandardný pri väčšine routerov, ale Exo ich rýchlosťou značne predbieha.

Ovládateľnosť a funkcionalita
Na obale výrobca sľubuje pre používateľa priateľské rozhranie a svoje slovo dodržal. Nepotrebovali sme žiadne skúsenosti na základné nastavenia chodu routera a Wi-Fi, a keby sme chceli, mohli sme si stiahnuť prístupnú aplikáciu na to určenú a voľne stiahnuteľnú do smartfónu v aplikačnom obchode. Webové rozhranie, ktoré je štandardne na adrese 192.168.0.1, obsahuje mnoho rôznych nastavení a funkcií. K nim patrí aj funkcia QoS Engine, ktorou sa dá nastaviť priorita zariadení v prístupe na internet. Ďalej sme mali k dispozícii klasický WebSite filter. Doň sa pridá adresa, ktorú chceme zablokovať všetkým používateľom.

Router je vybavený štandardným tlačidlom WPS na pohodlné pripojenie na Wi-Fi bez zadávania hesla, samozrejmosť je aj resetovacie tlačidlo, ale aj tlačidlo na zapnutie a vypnutie. Keď sme prepli prepínač vzadu, celé zariadenie mohlo plniť zároveň funkciu extendera. Dobrá možnosť je pripevnenie routera na stenu pomocou pribalených skrutiek aj s rozperkami. Chýbalo však tlačidlo alebo možnosť na vypnutie svetla stavu siete. V noci totiž svieti jasnou bielou farbou, a ak je router v miestnosti, kde sa spí, značne to prekáža. Asi najviac nám však chýbal vstup USB do externých pamätí, ktorý začína byť štandardom v sieťových prvkoch.

Verdikt: Router vhodný do hlavne veľkých domov, pretože dokáže pokryť signálom aj viac podlaží.

Parametre:

• CPU: DualCore 1 GHz, 4× LAN, Wi-Fi, Extender/Router
• Cena: 140 až 200 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Funkcia extendera Wi-Fi, možnosť zavesenia na stenu, funkcia Advanced AC Smartbeam, redukcia na americkú sieť
- Nemá vstup USB, svetlo sa nedá vypnúť, cena

HODNOTENIE:

Pokrytie signálom: 95 %
Výkon a rýchlosť: 90 %
Dizajn: 90 %
Funkcionalita: 75 %

 

 

Zobrazit Galériu

Tomáš Demovič

Všetky autorove články
Exo AC1900 D-Link

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať