Recenzia: Epson Perfection V850 Pro - Profesionálny skener na dokumenty, fotografie a filmy

0

Veľa ľudí potrebuje naskenovať staršie fotografie, aby ich uchovali v maximálnej kvalite v digitálnej podobe, prípadne ich zdieľali s rodinou či na sociálnych sieťach. Na tento účel je na domáce použitie k dispozícii niekoľko skenerov rôznych značiek v podstatne nižších cenových reláciách. Epson V850 Pro je funkciami a kvalitou skenovania určený skôr na profesionálne použitie, teda pre firmy, ktoré sa venujú skenovaniu fotografií, dokumentov, filmov, diapozitívov, röntgenových snímok a iných priesvitných aj nepriesvitných predlôh.

Keďže optika a elektronika potrebná na skenovanie priesvitných predlôh je aj v hornej odoberateľnej časti, pri skenovaní takýchto predlôh treba káblikom prepojiť kryt s telom skenera. Skener má dva optické snímacie systémy. Jeden s natívnym rozlíšením do 4800 dpi na reflexné skenovanie fotografií a druhý s rozlíšením 6400 dpi na skenovanie transparentných predlôh.

Skenovanie fotiek aj negatívov si môžete pozrieť v našom videu:

Na skenovanie dokumentov treba založiť do veka bielu nepriesvitnú podložku. Veko skenera možno v prípade potreby aj odobrať a skenovať materiály netypických rozmerov a tvarov, napríklad historické knihy, listiny a podobne. V takejto konfigurácii sa skenujú aj fotografie. Softvér, ktorý si nainštalujete zo stránky výrobcu, ponúka domáci aj profesionálny mód.

V domácom móde nastavujete len to, čo chcete skenovať, t. j. dokumenty, fotografie, čiernobiele alebo farebné filmy (negatívy aj pozitívy), a skener pri náhľade automaticky rozpozná jednotlivé fotografie či políčka filmu. Aby toto rozpoznanie fungovalo, pri skenovaní fotografií je potrebné medzi nimi nechať aspoň 7 mm medzery. 

Automaticky sa nastaví aj rozlíšenie. Pri fotografiách je to 300 dpi (bodov na palec). Pri fotografii pohľadnicového formátu 13 × 9 cm potom bude rozlíšenie skenu 1560 × 1080, čo je dostatočná hodnota nielen na pozeranie na obrazovke, ale aj na tlač. Na publikovanie na webe stačí rozlíšenie 96 dpi. Môžete nastaviť obnovu farieb či korekciu podsvietenia. V profesionálnom režime sa dá nastaviť podstatne viac parametrov vrátane tonálnych a farebných kriviek, zlepšenia ostrosti a podobne. K dispozícii je aj funkcia odstraňovania prachu a poškriabania. Pomocou dodávanej aplikácie X-Rite i1 môžete skener kalibrovať.

Pohľad na optický systém vo veku skenera

Pri skenovaní priesvitných predlôh, ako sú filmy či diapozitívy, treba počítať s faktorom zväčšenia. Napríklad z kinofilmového políčka 34 a 36 mm sa dá urobiť zväčšenina 26 × 18 cm, prípadne aj väčšia. Keby ste chceli rozlíšenie full HD, potrebujete nastaviť hustotu skenovania 1200 dpi. Mne sa pri kinofilme osvedčila hustota skenovania 2400 – 4800 dpi. Natívne rozlíšenie skenera je 6400 dpi. Samozrejme, čím vyššie rozlíšenie nastavíte, tým bude skenovanie trvať dlhšie.

Model Pro má dve súpravy držiakov na filmové predlohy. V praxi to znamená, že počas skenovania jednej súpravy originálov môžete zakladať predlohy do druhého držiaka, čo zvyšuje efektivitu. V každej súprave je držiak na 35 mm kinofilm, držiak na diapozitívy, držiak na film stredného formátu, do ktorého môžete vložiť pás filmu  6 × 20 centimetrov, a držiak na 4 × 5-palcový film. Maximálny rozmer transparentnej predlohy je 8 × 10 palcov. Po spustení náhľadu sa identifikujú jednotlivé políčka filmu a môžete pre ne zadať parametre skenovania. 

Držiaky na skenovanie kinofilmu a filmu stredného formátu

Kvalita skenovania bola veľmi dobrá, napokon nič iné som od prístroja v tejto cenovej relácii nečakal. Pri maximálnom natívnom rozlíšení 6400 dpi z filmového políčka 6 × 6 mm, nafoteného fotoaparátom Pentacon Six, boli skeny plné detailov, s vynikajúcim dynamickým rozsahom. Jemná zrnitosť spôsobená „tvrdším“ vyvolávaním sa dala účinne odstrániť v postprocese. 

Držiaky na skenovanie diapozitívov a  4 × 5-palcového filmu

Pri skenovaní starších negatívov som ocenil funkciu Digital ICE na odstraňovanie prachu a škrabancov. Aj tu však platí „niečo za niečo“. Skenovanie jedného políčka negatívu pri 2400 dpi trvalo pol minúty.

Po zapnutí funkcie Digital ICE, kde je potrebných viac skenovacích cyklov, sa čas predĺžil 5-násobne, teda na 2 a pol minúty. Musíte preto zvoliť vhodný kompromis medzi kvalitou a rýchlosťou skenovania. Nepoškriabané negatívy radšej utrite antistatickou utierkou a skúste zosnímať bez Digital ICE. Skenovanie farebnej predlohy A4 trvalo 15 sekúnd. 

Verdikt: Excelentná kvalita skenovania a výborné funkcie na odstránenie prachu, škrabancov a zrnitosti.

Technické parametre
Technológia Matrix CCD s mikroobjektívom a systém High Pass Optics; max. rozlíšenie 6400 dpi na transparentné a 4800 dpi na reflexné predlohy; hĺbka farieb 48 bitov, výstupné rozlíšenie 25 – 12 800 DPI, spotreba: 23 W pri skenovaní, 12 W v režime ready a 1,5 W v úspornom režime, rozmery produktu 503‎ × 308 × 152 mm, hmotnosť  6,6 kg

+ Vysoká kvalita skenovania, komfort a efektivita práce vďaka dvom súpravám držiakov
- Nič podstatné

Hodnotenie: 96

Tip redakcie: Kvalita skenovania

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
epson foto video scan skener dokument kvalita app aplikácia tlač technika Digital

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať