Image
29.1.2019 0 Comments

Recenzia: Chieftec CSN-550C - Zdroj do výkonných mini PC

Občas pri zostavovaní počítača na špecifické použitie vznikajú situácie, keď je bežný zdroj ATX rozmermi priveľký a riešenia na báze AC-DC sú prislabé. Typicky v prípade minimalistických počítačov, od ktorých sa očakáva nadštandardný výkon. V takýchto prípadoch nastupujú rôzne formáty, ktoré sú od ATX odvodené, ibaže majú menšie telo, ale výkon môže byť pokojne nad pol kilowattu.

Jeden z najrozšírenejších (ak nie najrozšírenejší) takýchto zmenšených formátov je SFX (Small Form eXtended). Proporcie ATX viac-menej zachováva, ale v jednotlivých osiach je skrátený o 20 – 40 mm. Po analýze trhu zistíte, že Chieftec CSN-550C je z bežne dostupných modelov na jednotku výkonu najlacnejší, no pritom papierovo nevyzerá vôbec zle. Pýši sa vysokou (zlatou) certifikáciou účinnosti. To je i dôvod, prečo sme zdroj zobrali na podrobnejší rozbor. 

CSN-550C s lacnejšími zdrojmi zdieľa malý, 80 mm ventilátor (niektoré drahšie modely šikovne využívajú 92 mm). Na rozdiel od drvivej väčšiny však tento nevrčí a aerodynamicky je tichý aj pri osemdesiatpercentnej záťaži (do 35 dBA: merané z 25 cm). Otázkou je, koľko vydržia (subtílnejšie) ložiská. Každopádne slová výrobcu o tichom chode nie sú klišé. Čo už výrobca nespomína, je fakt, že pri nízkom zaťažení (typicky v kancelárskom režime, resp. na webe) funguje pasívne. Takýto kultivovaný prejav je možný aj vďaka slušne dimenzovaným pasívom na usmerňovačoch. 

Nešetrilo sa ani na kondenzátore v primárnej časti, ktorý na zdrojoch obyčajne odchádza prvý. Použitý 400 V Nippon Chemi-con s 270 μF je veľmi dobrá voľba. Kombinácia kondenzátorov JunFu WG a Su'sconov je na sekundárnej časti už slabšia, no s ohľadom na cenovú reláciu Chieftecu nemôžeme nič zazlievať. 

Zdroj je i pomerne efektívny. Pri záťaži 20 % sme namerali 90,4 %, pri polovičnom výkone potom 92,3 % a na špecifikovanom maxime, keď už zdroj mlel z posledného (ale predsa dlhodobo a stabilne držal špecifikovaný výkon), 88,9 %. Tieto hodnoty sú už síce hraničné a susedia skôr s charakteristikou striebornej ako platinovej certifikácie, napriek tomu ide o slušné výsledky. Hoci pre bežné zdroje je 80Plus Gold už základ, SFX sú predsa len trochu pozadu a v ich segmente je vzácna. Navyše v tomto prípade za rozumné peniaze. Chieftec konkurenciu cenovo mierne podlieza lacnejším šasi, ventilátorom a možno niektorými kondenzátormi. 

Kabeláž je inak úplne modulárna a všetky zväzky okrem 24-pinového sú na lepšiu organizáciu ploché. Dĺžka káblov 45 cm je pritom vzhľadom na použitie do menších skriniek primeraná, nebudú ani prekážať, ani nebudú prikrátke. 

„Pekný stret rozumnej kvality a rozumnej ceny.“

+ Výhodná cena, slušná účinnosť, tichý chod, odpojiteľné, ploché káble
- Slabšie osadenie sekundárnej časti

Cena: 76 EUR

Hodnotenie:
Cena/výkon: 90 %
Účinnosť: 90 %
Kvalita osadenia: 90 %
Tichosť: 90 %
Celkovo: 90 %

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Recenzia: Spoločník na cesty: Panasonic RP HTX90N

02.08.2019 09:35

Spoločnosť Panasonic má v portfóliu viacero typov slúchadiel, miniatúrnych do uší aj veľkých uzatvorených. Testovaná novinka patrí medzi druhé menované a nahrádza starší model HTX80B. Dizajn zostáva v ...

Recenzie

Arctic Z2-3D / Keď pôvodné stojany nestačia

15.07.2019 10:23

Možnosti polohovania monitorov LCD bývajú viac či menej obmedzené. Tak ako ich kúpite, v lepšom prípade zvládnu zmenu výšky a pretočenie na vertikálne zobrazenie. Mnohé však končia iba pri miernom nak ...

Recenzie

Recenzia: DJI Mavic 2 Pro + Smart Controller / Filmujte ako profesionál

01.08.2019 00:00

Spoločnosť DJI sa počas niekoľkých rokov prepracovala na špičku vo výrobe dronov a stabilizátorov obrazu a v súčasnosti jej sortiment uspokojí širokú škálu používateľov od začiatočníkov až po filmové ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

eFocus_2019

Najnovšie videá