Image
20.3.2019 3 Comments

Recenzia: BenQ PD2700U - Verné farby v 4K rozlíšení pre grafikov, dizajnérov a fotografických nadšencov

Pre monitory s vysokou vernosťou podania farieb pre profesionálov platí, že za kvalitu obrazu si výrobcova nechajú dobre zaplatiť. Ceny profesionálnych monitorov spravidla prevyšujú možnosti nadšencov pre dizajn, grafiku, fotografiu či video. BenQ PD2700U však poskytuje verné podanie farieb a brilantne ostrý obraz v rozlíšení 4K za neporovnateľne prijateľnejšiu cenu.

Obrazovka s uhlopriečkou 27 palcov je minimálna prakticky použiteľná veľkosť pre rozlíšenie 4K UHD, takže tento monitor uprednostnia hlavne používatelia, ktorí potrebujú vysoké rozlíšenie a vernosť farieb pri zachovaní kompaktných rozmerov. Podpora štandardu HDR10 v praxi znamená, že už počas editovania videa vidíte, ako bude vyzerať na obrazovkách vo vysokom dynamickom rozsahu.

Dizajn a konštrukcia

Zmontovanie monitora po vybalení je otázka niekoľko málo minút, stačí zasunúť a jednou skrutkou upevniť nohu s posuvným kĺbom k stojanu a na kovovú platformu kĺba nasunúť a zacvaknúť teleso monitora. Rámik po celom obvode s výnimkou spodnej strany obrazovky je veľmi tenký, takže ak umiestnite dva monitory tesne vedľa seba, nebudú rámiky pôsobiť rušivo. Pri monitore je dôležitý aj dizajn zadnej steny, práve tú totiž v kancelárii uvidí návšteva a model BenQ aj z tohto pohľadu vyzerá konzervatívne elegantne. Veľký otvor v nohe stojana umožní prehľadne organizovať káble.

Ovládacie tlačidlá na spodnej stene

Kvalita obrazu

O určení monitora pre grafikov, dizajnérov, prípadne poloprofesionálnych editorov fotografií a videí svedčí aj report o výsledku továrenskej kalibrácie. Výrobca udáva v technických parametroch 100 % pokrytie farebného priestoru sRGB/Rec. 709 a potvrdzuje to aj graf v kalibračnom protokole. Monitor som meral pomocou kolorimetrickej sondy Spyder 4 Elite. V implicitnom štandardnom nastavení všetky strany aj vrcholy nameraného farebného priestoru presahovali plochu trojuholníka definujúceho farebný priestor s RGB.

Celkový objem farebného priestoru bol 108,7 %, pričom presah bol v zelenej a červenej oblasti. Môžem potvrdiť, že monitor sa dodáva perfektne skalibrovaný. Meral som aj rovnomernosť podsvietenia na obrazovke rozdelenej na 3 × 3 polia. Odchýlka nikde neprevýšila 7 %, čo je vzhľadom na logaritmickú charakteristiku ľudského oka nepostrehnuteľná hodnota. V celom rozsahu prakticky použiteľných pozorovacích uhlov som nezaznamenal žiadne skreslenie podania farieb. Samozrejme, otestoval som, či výrobca nepoužil na reguláciu jasu PWM čiže impulzovú šírkovú moduláciu, ktorá sa prejavuje blikaním. Nepoužil. Obraz je stabilný aj pri nižších úrovniach podsvietenia. 

Používateľ si okrem štandardného režimu a režimu s RGB môže nastaviť aj režim CAD/CAM, ktorý zdôrazňuje zobrazenie čiar a detailov línií a tvarov na nákresoch a technických ilustráciách. Režim je optimalizovaný na použitie so špičkovými aplikáciami ako Pro/E, SOLIDWORKS, AutoCAD či CATIA. Režim Animácia zdôrazňuje detaily v tieňoch a na tmavých plochách. Ak pracujete v tmavej či zatemnenej miestnosti, bude vám zrejme vyhovovať režim Darkroom. Večer odporúčame režim Low Blue Light, ktorý potláča modrú zložku svetla, tlmiacu vylučovanie spánkového hormónu. Technológia MST (Multi-Stream Transport) ponúka možnosť rozšírenia obsahu notebooku cez niekoľko monitorov a systém DualView umožňuje zobrazovať návrhy v dvoch režimoch (napr. sRGB a CAD/CAM) vedľa seba.

Rozbočovač USB patrí k štandardnej výbave monitorov, pri pozornejšom pohľade na sekciu konektorov USB zistíte, že BenQ PD2700U má dva konektory typu B. Každý z nich môžete pripojiť k inému PC a takto prepínať periférie USB, ako sú klávesnica, myš, tlačiareň či USB disk, medzi dvoma počítačmi. Na prenos obrazu do monitora je k dispozícii jeden DisplayPort, mini DisplayPort a HDMI.

V praxi prepínanie periférií USB funguje tak, že v menu si prepnete obraz z počítača, ktorý chcete ovládať, a pomocou menu KVM Switch aj periférie USB. Dá sa to na 8 stlačení ovládacích tlačidiel. Prípadne môžete použiť funkciu obraz v obraze. Keďže pri testovaní som mal obidva počítače pripojené cez HDMI, použil som hardvérový prepínač signálu HDMI. Pri takomto riešení som v menu prepínal len periférie USB a to sa dá na 4 stlačenia.  

Rozbočovač USB umožňuje zdieľať príslušenstvo ako klávesnica, myš či externé disky pre dva počítače 

Na súčasné zobrazenie obrazového výstupu z dvoch počítačov je najlepší režim obraz v obraze

Verdikt: UHD monitor s veľmi kvalitným podaním farieb a možnosťou prepínania klávesnice, myši, tlačiarne či USB disku medzi dvoma počítačmi.

Technické parametre:
Veľkosť obrazovky: 27 palcov technológia IPS; rozlíšenie: 3840 × 2160; latencia: 12 ms, 5 ms (G7G); jas: 350 cd/m2(typický); kontrast: 1300:1 (natívny); pozorovací uhol: 178/178 stupňov; počet farieb: 1,07 miliardy; konektory: DP, mini DP, DP out, HDMI; 4× USB3.1, DisplayPort out, slúchadlá 3,5 mm jack; zvukový výkon 2× 2 W; spotreba: 80 W (max.), 30 W (typicky)‎ 0,5 W (spánok); rozmery: 428 × 614 × 231‎ mm; hmotnosť: 7,7 kg 

+ Ostrý obraz, verné podanie farieb, 100 % pokrytie farebného priestoru sRGB, podpora HDR 10
- Nič podstatné 

Hodnotenie: 96 
Dizajn: 9
Kvalita obrazu: 9 
Funkcionalita: 10

Cena: 505 EUR 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Sony Cyber-shot DSC - RX10 IV / Univerzálny rýchlik foto/video v tretej generácii

12.06.2019 12:38

Sony DSC - RX10 IV je už štvrtá generácia legendárnej bridge kamery s 1" snímačom. Prvá a druhá generácia boli prioritne zamerané na video a vynikali výborným objektívom 24-200mm f2.8 s konštantnou sv ...

Recenzie

Sigma 28mm F1.4 DG HS M Art pre Canon / Mierne širokouhlý objektív s vynikajúcou kresbou

12.06.2019 11:35

Prvý dojem z tohto vysoko svetelného objektívu je vďaka robustnej kovovej konštrukcii veľmi priaznivý. Ešte viac ho umocňuje slnečná clona s pogumovaným povrchom a poistkou proti uvoľneniu. Optickú sú ...

Recenzie

Zyxel Multy U s ocenením iF DESIGN AWARD 2019

12.06.2019 11:05

Model Multy U získal za svoj dizajn renomované ocenenie v kategórii telekomunikačných zariadení. Zariadenie Multy U, trojpásmový systém Wi-Fi štandardu AC2100, ­získalo cenu iF DESIGN AWARD, ktorá pat ...

q

3 Comments

 1. Na tak malej obrazovke je 4K s windows nepouzitelne! reakcia na: Recenzia: BenQ PD2700U - Verné farby v 4K rozlíšení pre grafikov, dizajnérov a fotografických nadšencov
  22.3.2019 21:03
  27" je pre 2k na windows. To malo byt ako prve upozornenie pri clanku.
  Reagovať
 2. KVM reakcia na: Recenzia: BenQ PD2700U - Verné farby v 4K rozlíšení pre grafikov, dizajnérov a fotografických nadšencov
  20.3.2019 19:03
  Ahoj. No prima napad mat KVM v monitore. Ale ked som si pozrel video ako sa prepina medzi PC1 a PC2, tak mi je z toho smutno. Moja otazka znie. Preco dostal ten monitor funkcionalitu 10, ked to prepinanie je tak biedne (zle) urobene? + Nespomenuli ste 10bit displej a moznost pretocenia displeja (sa mi zda, ze sa to vola displaypilot). Okrem toho prepinania sa mi ten monitor paci. Keby mal skonfigurovanie PC1 a PC2 - ako obrazu, tak aj USB (PC1 = HDMI + USB1; PC2 = DP + USB2) a bol by k tomu ovladac ako pri drahsich modeloch (SW2700T), tak ten monitor je uplna spicka (minimalne s funkcionalitou).
  Reagovať
  • RE: KVM reakcia na: KVM
   Autor: Lubo
   21.3.2019 05:03
   Monitorov je na trhu toľko že na recenzie vyberáme prednostne také čo majú inovatívne črty. A KVM takou črtou je. Sadu klávesnica myš a tlačiareň som používal v režime obraz v obraze alebo s HW prepínačom HDMI signálu a vtedy to komfortné je. Samozrejme ocenil by som aj USB-C vstup, ale človek nemôže mať všetko. Tú 10 tku si zaslúžil monitor ya inovatívnu črtu ktorú iné monitory zatiaľ nemajú :-)
   Reagovať

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videáPC forum button