Recenzia: BackUp Plus Hub - jednoduché zálohovanie a hŕba miesta

0

Ak si poviete, že vás na externom úložisku už nemá čo prekvapiť, dajte šancu tejto novinke od Seagate. Svojimi funkciami, medzi ktoré patrí aj jednoduché zálohovanie, 4 TB úložisko a dvojročný prístup k 200 GB priestoru na úložisku OneDrive, určite osloví aj náročného používateľa.

Hardvér
Disk je veľmi tichý, elegantný a moderný. Má v sebe dva porty USB 3.0, ktoré zabezpečujú vysokú prenosovú rýchlosť. Do disku sme pripojili telefón i tablet a zálohovali sme vybraný obsah aj počas ich nabíjania. Ďalšia možnosť je pripojiť do portov iné externé disky a zvýšiť tak kapacitu. Tieto možnosti ocenia používatelia so zariadeniami s nízkym výkonom, napríklad Raspberry Pi, pretože samo zariadenie by malo problém utiahnuť viacero externých diskov. Tu ich však poháňa hub pripojený do elektriny. Skúšali sme pomocou disku pozerať uložené filmy cez Raspberry Pi a fungovalo to bez problémov. Takisto nám Backup Plus umožňuje prenášať súbory medzi PC a Mac úplne bez problémov.

Softvér
Zariadenie obsahuje softvér na zálohovanie, ku ktorému sa používateľ dostane po zapojení pevného disku do počítača. V praxi to znamená, že používateľ si vyberie verziu na svoj operačný systém (Mac OS alebo Windows), a keď si už myslí, že to bolo všetko a inštalácia prebehla, žiaľ, teší sa predčasne. Softvér ho po spustení programu presmeruje na webovú stránku Seagate, kde si od používateľa vyžiada registráciu a až potom sa začne sťahovať program Dashboard, slúžiaci na zálohovanie. Podľa nás mohli dať výrobcovia pokojne program na disk, ale rozhodli sa pre povinnú registráciu, čo možno niektorých odradí.

Softvér je jednoduchý na používanie a ponúka možnosť na zálohovanie počítača, mobilného telefónu alebo účtov sociálnej siete

Zálohovanie
Pri zálohovaní počítača má používateľ možnosť urobiť si vlastný plán zálohovania alebo zálohovať všetko. Rovnako si môže zvoliť úložisko: buď si veci uloží na disk, alebo na cloud (Google Drive, Dropbox, OneDriv ), takisto si môže zvoliť frekvenciu zálohovania týchto zložiek. Túto flexibilitu každý ocení. Ďalšia možnosť pri zálohovaní sú sociálne siete, žiaľ, na výber zálohovania máme len tri možnosti: Facebook, Flickr a YouTube. Pre bežného používateľa stačí, ak si vie jednoducho zálohovať na jedno kliknutie všetky fotky zo svojho profilu na Facebooku, ale nám tam chýbali aj iné možnosti, napríklad Instagram alebo Twitter, ktoré by bolo vhodné v budúcnosti pridať. Na zálohovanie svojich údajov na smartfóne ponúka Seagate možnosť stiahnuť si aplikáciu na iOS alebo Android, kam sa však používateľ musí opäť zaregistrovať.

BackUp Plus ocenia najmä používatelia, ktorí si chcú pohodlne zálohovať údaje na počítači alebo potrebujú viac úložného priestoru k nemu. K notebookom sa veľmi nehodí, keďže zariadenie je nešikovné na prenášanie. Vcelku ide o cenovo prijateľné externé úložisko s jedinečným rozšírením vo svojej kategórii v podobe hubu. Veľký bonus sú porty USB 3.0 na rýchly prenos dát a softvér, ktorý umožňuje flexibilné zálohovanie s výberom, čo, kam a kedy zálohovať.

Parametre:

Typ úložiska: HDD, formát: 3,5", kapacita disku: 4 TB, rozmery: 118 × 41 mm, externé rozhranie: USB 2.0, USB 3.0 (3.1 gen1), rýchlosť čítania a zápisu: 160 MB/s

• Cena: 150 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ cena, veľká flexibilita zálohovania (čo, kedy a kam), funkcia hub s portmi USB3.0
- registrácia pri sťahovaní softvéru, malý výber pri zálohovaní sociálnych sietí

HODNOTENIE:

Dizajn: 85 %
Funkcionalita: 95 %
Kvalita zálohovania: 90 %
Softvér: 70 %
Celkovo: 83 %

 

 

Zobrazit Galériu

Veronika Búcsiová

Všetky autorove články
BackUp Plus Hub

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať