Recenzia: Asus ZenBeam E1 – projektor do vrecka

2

Užitočné vreckové zariadenie na prezeranie filmov, videí a YouTube na chaty a dovolenky, asi tak by sa dal v skratke opísať tento kompaktný projektor od Asusu.

Malý, ale šikovný
Asus ZenBeam E1 nepatrí medzi nevyhnutné zariadenia, ktoré potrebujeme v každodennom živote, ale často zažívame situácie, keď by sme ho ocenili. Na tento kompaktný projektor sme si rýchlo zvykli a rýchlo sme mu aj našli využitie. Vďaka malým rozmerom, nízkej hmotnosti a pribalenému koženému obalu sa dobre prenáša, a tak je dobrou náhradou veľkej obrazovky všade mimo obydlia na miestach, kde chýba televízor alebo v situácii, keď je notebook/smartfón menší, než by sme si predstavovali. Môžeme ho však k projektoru pripojiť cez vstup HDMI, čo považujeme za vhodnú voľbu zo strany výrobcu.

Slabé a silné stránky
Medzi silné stránky okrem rozmerov radíme najmä vstavaný reproduktor. Za normálnych okolností úplne postačí, ale pre náročnejších používateľov sa dajú cez 3,5 mm audio jack pripojiť externé reproduktory. Ďalšia silná stránka je batéria s výdržou päť hodín pri nižšej svietivosti (pri najvyššej je to do 2 hodín, čo je akurát dosť na pozretie si jedného filmu). Oceňujeme využitie projektora v úlohe externej nabíjačky smartfónu. Smartfón stačí pripojiť cez kábel USB a ten sa bude nabíjať z batérie projektora. Viac ráz sme na cestách túto vlastnosť ocenili.

Za jeho slabiny by sme označili malé rozlíšenie a slabšiu svietivosť. Rozlíšenie nie je dosť vysoké na pohodlné čítanie textov a zobrazovanie detailov, no na filmy, videá a prezeranie fotografií úplne postačuje. Za denného svetla spomínaná slabá svietivosť mrzí, ale pri tmavších svetelných podmienkach sme s ňou nemali žiadny problém. V týchto dvoch parametroch nemôže konkurovať väčším projektorom, no na to nie je určený. Medzi slabšie stránky ešte zaraďujeme vyššiu hlučnosť chladiaceho ventilátora, ktorý dosť vyrušuje, pokiaľ je reproduktor nastavený na nižšej hlasitosti.

Nastavenie obrazu
Na projektore sa nachádzajú štyri tlačidlá nastavenia obrazu a hlasitosti a jedno tlačidlo na zapnutie/vypnutie. Po zapnutí môžeme nastaviť ostrosť obrazu klasickým kolieskom posúvajúcim objektív. Prvým zo štyroch tlačidiel môžeme nastaviť režim obrazu: eco, prezentačný, štandardný a divadelný. Ďalšie dve tlačidlá slúžia na ovládanie hlasitosti a pohyb v menu. Posledným z nich sa otvára menu a potvrdzuje sa v ňom. V menu sa dá nastaviť jas, kontrast, sklon a formát obrazu (pomer strán). Sú to viac-menej základné nastavenia, ale úplne postačujúce pre tento typ projektora.

Verdikt
Asus ZenBeam E1 je vreckový projektor, ktorý spĺňa presne to, na čo je určený. Je výbornou  alternatívou na pozeranie videí a filmov počas dovoleniek, výletov či rôznych ciest. Zaberie minimum miesta, dobre sa prenáša, ale zato vyčarí veľkú obrazovku.

Parametre:

• Projekčná vzdialenosť: 0,5 m – 3,7 m, uhlopriečka obrazu: 16" – 120", rozlíšenie: 854 × 480 (WVGA), osvetlenie: LED, svietivosť: 150 lm, životnosť lampy: 30 000 hodín, kontrast: 3500:1, reproduktor: 2 W, batéria: 6000 mAh, výdrž batérie: 5 h (pri svietivosti 50 lm), hlučnosť: 30 dB, rozmery: 83 × 29 × 110, hmotnosť: 310 g, vstupy/výstupy: 3,5 mm audio jack, HDMI, USB

• Cena: 290 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Reproduktor a súčasne aj výstup na pripojenie externých reproduktorov, kompaktnosť, vstup HDMI, kožený obal v balení, funkcia nabíjania smartfónu
- Malé rozlíšenie, labá svietivosť, hlučnosť chladenia

HODNOTENIE:

Dizajn: 90 %
Výkon: 50 %
Používateľská skúsenosť: 80 %
Celkovo: 73 %

 

 

 

 

 

Adrián Lukáč

Všetky autorove články
Asus ZenBeam E1

2 komentáre

ali reakcia na: Recenzia: Asus ZenBeam E1 – projektor do vrecka

26.4.2017 10:04
za plovicnu cenu mate z aliexpresu uplne ine zariadenie... haaa
Reagovať

RE: ali reakcia na: ali

5.6.2017 09:06
presne tak ;)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať