SAMSUNG_0920_W SAMSUNG_0920_W SAMSUNG_0920_W Advertisement

Recenzia Akasa Venom R20 - Vodník AIO bez ventilátorov

0

Tento kvapalinový chladič na procesor spomedzi ostatných vyniká tým, že sa k nemu nepribaľujú žiadne ventilátory. Neznamená to však, že by bol určený na pasívny chod. Výrobca tým chce dať voľnú ruku vo výbere – každému vyhovujú iné ventilátory, či už z funkčného, alebo estetického hľadiska.

Radiátor sa zaraďuje skôr k  útlejším. Hrúbku má 27,8 mm a formát 240 mm. S takýmito rozmermi sa zmestí do drvivej väčšiny súčasných (i menších) skriniek, na strop i za predný panel (tu však bude v midi-toweroch a väčších skrinkách obmedzujúca dĺžka hadíc 30 cm). 

Konštrukcia je vcelku obyčajná. Blok je medený, no rebrá radiátora sú už hliníkové. Verme však, že je v chladiacej kvapaline efektívny inhibítor galvanickej korózie, ktorá nebude mať na chladič v krátkom čase negatívny dosah. Škoda, že gumené hadice nie sú potiahnuté aspoň pružinou – „husím krkom“, ktorý pomáha držať požadovaný tvar. Aspoňže sú na strane bloku na pohodlnejšiu inštaláciu otočné kĺby. Veľkú pochvalu si zaslúži kovový kríž, na ktorom je postavená montáž na všetky pätice AMD aj Intelu. Obyčajne je tento zadný plech z plastu a pri silnejšom dotiahnutí zvykne istiacimi skrutkami (už z kovu) ryť do mäkkého materiálu, a tak sa celý chladič stáva nepoužiteľným. Akasa však zobrala rozum do hrsti a tejto hrozby sa vyvarovala. 

Úžitková plocha medeného bloku je 54 × 54 mm. Povrch je charakteristický jemnými drážkami, ktoré sú zhovievavejšie k nerovnostiam po aplikácii pasty po celej ploche tepelného rozvádzača

Na testovanie chladiaceho výkonu som použil industriálne ventilátory Noctua NF-F12 iPPC. Tie majú pomerne bežný tvar rotora so siedmimi lopatkami s väčšou plochou a hlavne široký rozsah otáčok. Bez ohľadu na intenzitu prietoku sú však výsledky sklamaním. Zhruba 180 W pretaktovaného Core i7-5930K@4,2 GHz (1,15 V) chladič zvláda držať pod 80 °C až pri vysokých a hlučných otáčkach. Pri rozumnejšej hlučnosti (42 dBA z 25 cm) je vhodný na procesory s výkonom do 150 W. Každopádne účinnosť (t. j. pomer chladiaceho výkonu k hlučnosti) je slabá, a to najmä v porovnaní s tradičnými vežovitými chladičmi. Najpopulárnejší zástupca lacných chladičov SilentiumPC Fera 3 RGB je na tom citeľne lepšie – naprieč celým spektrom otáčok drží rovnaký procesor chladnejší zhruba o desať stupňov Celzia, čo pri štvornásobnej cene Venom R20 nie je pre Akasu dobrá vizitka. 

Za predpokladu, že by bola koncová cena i s ventilátormi polovičná, šlo by o zaujímavú alternatívu do menších skriniek, kde sa bežný vysoký chladič nezmestí. Navyše R20 má na pomery „all-in-one vodníkov“ veľmi tiché čerpadlo, ktoré neruší ani v zostavách optimalizovaných na tichý chod. V takomto režime so slabým vetrom na rebrách a bez manuálneho pretaktovania (s boostom) plnohodnotne zvládne všetky mainstreamové procesory.   

 „Tiché čerpadlo, možnosť výberu vlastných ventilátorov, ale i nepriaznivý pomer ceny k výkonu, to je Venom R20.“

Plusy/mínusy
+ Masívny backplate, široká kompatibilita so skrinkami, päticami i pamäťami, vrchná časť bloku má RGB LED, ventilátory si môžete vybrať podľa seba
- Iba hliníkový radiátor, vzhľadom na obyčajné vyhotovenie a podpriemerný výkon veľmi vysoká cena

Cena/výkon: 50 %
Účinnosť: 70 %
Kompatibilita: 100 %
Spracovanie: 80 %

Cena: 77 EUR

Hodnotenie: 75 %

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
procesor pocitac technika stroj

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať