SAMSUNG_102020 SAMSUNG_102020 SAMSUNG_102020 Advertisement

Recenzia: ASUS ZenBook Pro Duo UX581GV-H2004R - Dva sú viac ako jeden

0

Zariadení s prídavným displejom sme už videli viacero, ich implementácia však väčšinou bola nedotiahnutá, viac na efekt ako na úžitok. ASUS teraz prichádza s novinkou, ktorá sa pokúša preraziť. ZenBook Pro Duo má hlavný 15,6" displej OLED s rozlíšením 3840 × 2160 bodov a sekundárny 14" displej IPS s rozlíšením 3840 × 1100 bodov. Dvojica displejov si, samozrejme, vyžiadala viacero zmien v dizajne. Najväčšia z nich je posunutie klávesnice k dolnej hrane prednej časti, pričom touchpad sa nachádza vpravo od klávesnice.

Nezvyčajne je riešený pánt zariadenia. Vrchná časť v zatvorenom stave mierne prečnieva a pri roztvorení tvorí akýsi stojanček, ktorý pridvihne zadnú časť prístroja, čím umožňuje lepšie šírenie zvuku z reproduktorov umiestnených naspodku. Výrobca sa v tomto prípade neženie za minimalizáciou hrúbky, preto je chladenie účinné aj pri zachovaní minimálnej hlučnosti. Prácu ventilátorov počujete až pri maximálnej záťaži a ani v tomto prípade nie je veľmi rušivá. Vzhľadom na koncepciu pántu však výduchy vzduchu nemôžu smerovať dozadu, ale do oboch strán. Vstup vzduchu je v medzere pod displejom.

Ak pracujete s touchpadom a klávesnicou, nie je to problém, pri práci s myšou vám však horúci vzduch fúka priamo na ruku. Keďže ide predovšetkým o pracovný notebook, bude to asi trápiť väčšinu používateľov. Spracovanie prístroja a výbava zodpovedajú cene. Telo je celokovové vrátane spodnej strany. Vo výbave nájdete najnovšiu generáciu procesora Intel Core i7-9750H so 6 jadrami a 12 vláknami. Ten podporuje 16 GB DDR4 RAM a 512 GB úložisko SSD. O grafickú stránku sa stará integrovaná grafika Intel UHD Graphics 630 a dedikovaná NVIDIA GeForce RTX2060 so 6 GB VRAM. Vzhľadom na cenu a predpokladané určenie prístroja trochu zaráža pomerne skromná portová výbava. Tá zahŕňa dvojicu USB 3.1 gen. 1, jeden USB-C s podporou Thunderboltu, HDMI 2.0 a kombinovaný audio jack. Nenájdete tu však eternetový port a ani čítačku kariet.

Malá náplasť je Wi-Fi v najnovšej generácii 802.11ax. Klávesnica je úzkeho typu, teda bez číselnej časti a začína sa už na prednej hrane. V príslušenstve však nájdete opierku na ruku, škoda len, že okrem gumových nožičiek nemá žiadnu možnosť aretácie. Zato má aspoň svetlovodnú časť vpredu, ktorá prenáša svetlo stavového LED pásika pod strednou časťou. Absencia číselnej časti v tomto prípade nie je na prekážku, môžete si ju jednoducho zobraziť na touchpade, prípadne na spodnom displeji.

Poďme sa pozrieť na využitie dvojice displejov. Ako som sa už zmienil, hlavný displej je typu OLED, spodný IPS a oba sú dotykové. Žiaľ, tieto technológie vedľa seba pôsobia dosť nekonzistentne. Displej IPS, samozrejme, nemá šancu vykresliť také farebné spektrum a tak kvalitne ako OLED. Hlavný displej má navyše lesklý povrch na rozdiel od matného v prípade pomocného. Ak teda máte zobrazený rovnaký motív na oboch, hneď to vidieť. To je však, samozrejme, skôr kozmetická záležitosť.

Displej OLED je skutočne špičkový a dokáže zobraziť viac ako 100 % farebného priestoru DCI-P3.Pozitívne je to, že pixelová šírka oboch vychádza zo 4K formátu, takže pokiaľ si niečo dáte zobraziť na spodný displej, nemusí sa mierka meniť. No ak vám to nebude vyhovovať, možno jeho rozlíšenie zmeniť na 1920 × 550. Systém displeje deteguje ako dva monitory a rovnako sa s nimi dá aj pracovať. Vo východiskovom nastavení sú oba zapnuté. Spodný displej má možnosť zobrazovať rôzne pomocné aplikácie, napr. rýchle klávesy, kalkulačku, ručné písanie a podobne, môžete si sem v podstate pretiahnuť akúkoľvek aplikáciu, internetový prehliadač, prehrávač a podobne.

Zaujímavé je to aj pri niektorých pracovných aplikáciách, ako je Corel Draw, ktoré majú priamu podporu takéhoto režimu. Pri práci vo Worde si môžete dole zobrazovať napríklad tabuľku z Excelu, prekladač, webovú stránku a podobne. Možností je veľké množstvo. Aplikácie na spodnom displeji sú plnofunkčné, takže priamo tu v nich môžete pracovať. K notebooku dostanete aj pero s dvojicou tlačidiel, ktoré je práve v spojení so spodným displejom dobre použiteľné. Aplikácia na ručné písanie vykonáva simultánne rozpoznávanie písaného textu. Písať či kresliť možno na obidva displeje.

Jedno z úskalí používania pera je absencia podpory pre ruku. Aj pri kreslení na spodnom displeji by ste si stláčali buď klávesy, alebo touchpad. Klávesnica je podsvietená s možnosťou regulácie v troch stupňoch. Tlačidlá sú dostatočne veľké a vzdialené od seba, takže sa na nej dobre píše. Používanie touchpadu v kombinácii so zobrazenou číselnou klávesnicou chce trošku cviku, pri používaní čísel sa musíte iba jemne dotýkať, aby ste neklikali kurzorom, ale dá sa to. Keby vám to nešlo, môžete si veľkú číselnú klávesnicu zobraziť na spodnom displeji.

Zvuková časť prístroja je pod taktovkou Harman Kardon a na kvalite zvuku to poznať. Pravda, basy by ste tu hľadali márne, ale ináč je prednes kvalitný a čistý, bez ruchov. K dispozícii je aj asistentka Alexa. Prístup do PC je okrem PIN-u možný aj cez systém Hello pomocou rozpoznávania tváre. Systém fungoval vcelku dobre a spoľahlivo.

Napriek tomu, že som nemal k dispozícii najvyššiu hardvérovú konfiguráciu s procesorom i9 a 32 GB RAM, testovanie odhalilo vysoký výkon notebooku, ktorý bez problému zvláda spracovanie 4K videa v reálnom čase prostredníctvom aplikácie DaVinci Resolve 16.1 a popri tom prepočet 4K videa do formátu H.265. Notebook poskytuje dostatok výkonu aj na náročnejšie hry a dvojitý displej dobre poslúži aj pri streamovaní hier.

Verdikt:

Výkonný pracovný notebook s rozšírenými možnosťami.

Technické špecifikácie:

Procesor: 6-jadrový Intel Core i7-9750H, 1. displej: 15,6" OLED 3840 × 2160 lesklý, 2. displej: 14" IPS 3840 × 1100 matný, RAM: 16 GB DDR4, úložisko: PCI-e SSD 512 GB, gGrafika: nVidia GeForce RTX2060 6GB GDDR6, konektivita: USB-C s podporou Thunderbolt 3, 2× USB-3.1 gen. 1, HDMI, 1× jack 3,5 mm, rozmery a hmotnosť: 359 × 246 × 24 mm / 2,465 kg

Cena: 2999 EUR

Zapožičala: Alza.sk

Benchmarky:
3D mark Time Spy: 5567
PC Mark 10 Extended: 6133
VR Mark Orange Room: 3897
Cinescore CPU: 11605
Cinescore GPU: 7210
Crystal Disk mark zápis: 840
Crystal Disk mark čítanie: 1572

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výkon, koncepcia dvoch displejov, konštrukcia, displej OLED
- Malá portová výbava, zle orientované výduchy chladenia

Hodnotenie:

Výkon: 95 %
Výbava: 100 %
Ovládanie: 100 %
Vyhotovenie: 90 %
Celkovo: 96 %

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Asus ZenBook notebook pocitac

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať