SAMSUNG_0920_B SAMSUNG_0920_B SAMSUNG_0920_B Advertisement

Recenzia: ASUS ROG Phone - Hráčska nirvána

0

ASUS so svojou novinkou prichádza do kategórie, ktorá zatiaľ veľa zástupcov nemá. Ide o špecializované herné smartfóny. Keby sme pátrali do dôsledkov, najnáročnejšie hry dnes zvláda v podstate každá vlajková loď, ale tie sú zväčša určené pre manažérov alebo nadšencov, určite nie pre hráčov. Otázka však je, v čom je hráčsky mobil iný. Možno na ňu nájdete odpoveď práve v tejto recenzii.

ASUS svoju novinku radí do svojej herného radu Republic of Gamers, kde obyčajne nachádzate najrôznejšie hráčske „železo“. Herný mobil je však aj tu novinka. Aby ste si ho náhodou nepomýlili s nejakou nudnou manažérskou šeďou, prvé, čím vás upúta, je – no, chcel som napísať dizajn, ale nie, je to obal. Ten je naozaj nezvyčajný – má tvar akéhosi mimozemského sarkofágu. Po jeho otvorení je tu už spomínaný dizajn mobilu a neobvyklé príslušenstvo. Telefón z prednej strany zaujme dvojicou dizajnových výrezov v medenej farbe naspodku aj navrchu, ale hlavne zadnou stranou v lesklej oceľovo čiernej farbe s futuristickými dizajnovými prvkami a logom ROG s podsvietením RGB.

V príslušenstve okrem obligátnej nabíjačky s rýchlym nabíjaním a slúchadiel nájdete špeciálny modul, ktorý sa nasadzuje z ľavej strany do dvojice portov USB-C a z druhej strany sa docvakne akousi objímkou, takže tvorí v strednej časti vzadu asi 5 mm vysoký pás. Modul obsahuje prídavný ventilátor slúžiaci pri hraní na chladenie tela mobilu a porty USB-C aj 3,5 mm výstup na slúchadlá. Keďže si po jeho nasadení zakryjete podsvietené logo ROG, je rovnaké umiestnené aj na module, takže o efekty neprídete. Konštrukcia prístroja s odhliadnutím od hráčskych parádičiek pôsobí veľmi solídne a tento dojem umocňuje aj jeho hmotnosť až 200 g, ktorú z veľkej časti spôsobuje veľká 4000 mAh batéria. Kovový lem mobilu je zaoblený, ale z vrchnej aj spodnej strany takisto skosený, vďaka čomu sa telefón dobre drží. Aj tak si však musíte dávať pozor, aby sa vám nevyšmykol.

Smartfón však zaujme nielen dizajnom, ale aj výkonom. O pohon sa stará 8-jadrový procesor Qualcomm Snapdragon 845 s grafickým čipom Adreno 630, podporovaný 8 GB RAM a 128 GB úložiskom typu UFS 2.1 bez možnosti rozšírenia. Procesor je v hernom režime nazvanom X pretaktovaný na 2,96 GHz, čo je dôvod, prečo potrebuje externé chladenie. Zaujímavé je, že hry aj benchmarky spustíte bez problémov aj bez externého modulu a chladič v podstate budete potrebovať hlavne pri dlhšom hraní. Mobil má pomerne účinný systém chladenia procesora, využívajúci heatpipe, takže 10 – 20 minút si zahráte aj bez vonkajšieho chladenia. Na dokonalý herný zážitok by však bol výkonný procesor trochu málo. ROG Phone preto ponúka vynikajúci 6" displej HDR AMOLED s rozlíšením 2160 × 1080 bodov, s latenciou 1 ms a jasom až 550 nitov. Zaujímavé je to, že displej pracuje až s obnovovacou frekvenciou 90 Hz.

Vysoký dynamický rozsah v hrách aj multimédiách má na starosti samostatný hardvérový čip. Nezabudlo sa však ani na zvuk. Telefón je vybavený dvojicou predných reproduktorov, podporuje zvuk s vysokým rozlíšením so vzorkovaním až 192 kHz/24 bitov aj priestorový zvuk podľa normy DTS:X Ultra 1.0, ktorý virtualizuje až 7.1-kanálový zvuk. Vo výbave je aj trojica mikrofónov s technológiou potlačenia šumu. Papierovo to vyzerá dobre, ale príjemne prekvapilo, že to aj dobre hrá. Výrobca si dal naozaj záležať a aj kamarát, náruživý hráč, ktorý mal možnosť vyskúšať si hranie, mi potvrdil, že zvuk je natoľko dobrý, že nebol nútený používať slúchadlá. Pravda, fyzika nepustí a nižšie basy sa strácajú v nenávratne, ale aj tak ide o jeden z najlepšie hrajúcich mobilov na trhu.

Ďalšia hráčska špecialita sú tlakovo citlivé ovládacie prvky, takzvané Air Triggers, umiestnené v horných rohoch mobilu (na šírku), na ktoré si môžete nastaviť ľubovoľné ovládače v hrách. Môžete si napríklad určiť oblasť, kde sa bude „klikať“ po stlačení Triggera, a aj silu stlačenia, na ktorú bude reagovať. Po prepnutí do špeciálneho režimu X telefón pretaktuje procesor a rozsvieti zadné logo ROG. Jeho farebné variácie si, samozrejme, môžete nastavovať. Ako som spomínal, napájanie zabezpečuje batéria s kapacitou 4000 mAh, ktorá pri bežnom využívaní vydrží asi 1 až 1,5 dňa, pri hraní hier však počítajte so 4 – 5 hodinami podľa náročnosti hry. Mobil nemal problém s hrami ako World of Tanks, Fortnite či PUBG na najvyšších možných nastaveniach. Pri strieľačkách ako PUBG máte v porovnaní s protivníkmi navrch práve vďaka tlačidlám Air Triggers, ktorými dokážete robiť niektoré úkony oveľa rýchlejšie, čo je naozaj návykové. Hlavný fotoaparát používa 12 Mpx snímač Sony IMX363 s veľkosťou 1/ 2,55", so svetelnosťou optiky F1,7, ekvivalentnou ohniskovou vzdialenosťou 26,6 mm a optickou stabilizáciou obrazu.

Sekundárny fotoaparát je širokouhlý s ekv. ohniskom 12 mm. Fotoaparát využíva detekciu scény pomocou umelej inteligencie, pričom rozlišuje scény ako jedlo, obloha, zelená lúka, rastlina, oceán, západ slnka, sneh, kvetina, javisko, pes, mačka, ľudia, text, statív, QR kód, nočný pohľad. Za dobrých svetelných podmienok sú fotky kvalitné, s klesajúcou úrovňou svetla však lineárne klesá aj ich kvalita. Dá sa im však pomôcť manuálnym nastavením. Automatika preferuje krátky čas na úkor zvyšovania ISO, čím kvalite veľmi nepomáha. Pri použití statívu sa dajú vyčariť pekné fotky s dlhším expozičným časom. Predná kamera využíva 8 Mpx snímač. Video zvláda v rozlíšení 4K 60p. Jeho kvalita patrí k lepšiemu priemeru.

ASUS ROG Phone plní, čo sľubuje. Ide o výborne vybavený a kvalitný herný mobil. Vo vrecku manažéra by asi vyzeral trocha extravagantne, ale pre hráča predstavuje priam nirvánu. Za povšimnutie stoja aj komunikačné schopnosti. Smartfón podporuje dvojicu 4G SIM kariet s LTE kategórie 13 na upload a až Cat. 18 na download v konfigurácii 4×4 MIMO, sieť Wi-Fi tu je trojpásmová vrátane najnovšieho štandardu  802.11ad v pásme 60 GHz. Na uzamknutie môžete využiť snímač odtlačkov prstov s veľmi nešťastným umiestnením na zadnej strane aj rozpoznávanie tváre. V balení dostane vysokovýkonnú rýchlonabíjačku s podporou QC4.0, PD3.0 a výkonom 30 W. 

Verdikt: Špičkový hráčsky hardvér.

Špecifikácie:
Čipová súprava: 8-jadrový Qualcomm Snapdragon 845, grafika: Adreno 630, displej: 6''  AMOLED HDR, 90 Hz, 2160 × 1080 bodov, pomer 18:9, zadný fotoaparát: 12 Mpx snímač Sony IMX363 s veľkosťou 1/ 2,55", 26,6 mm, druhý fotoaparát: 12 mm, pamäť: 8 GB RAM a 128 GB úložisko typu UFS 2.1, bez možnosti rozšírenia, konektivita: WLAN 802.11a/b/g/n/ac 2,4 / 5 GHz, WLAN 802.11ad 60 GHz (32 antén), bluetooth 5.0, Wi-Fi direct, NFC, ostatné: LTE Cat. 13 UL až 150 Mb/s/Cat. 18 DL až 1,2 Gb/s, DC-HSPA+: UL 5.76 / DL 42 Mb/s, podpora DL 5CA a UL 2CA, podpora 4×4 MIMO a CA w/ 4×4 MIMO, 5CA 4×4 MIMO až 1,2 Gb/s, audio jack 3,5 mm, stavová LED, 2× nanoSIM, FM rádio, batéria: vstavaná 4000 mAh, rýchle nabíjanie 10 V/3 A, OS: Android Oreo 8.1 a ROG UI, rozmery: 158,83 × 76,16 × 8,3 mm, hmotnosť: 200 gramov

Testy:
Antutu: 301 095
Geekbench single core: 2520
Geekbench Multi-core: 9385

Cena (testovanej verzie 8 GB RAM + 128 GB):  794 EUR

Hodnotenie:

+ Výkon, výbava, rýchle nabíjanie, displej, konektivita
- Neprakticky umiestnený snímač odtlačkov

Displej: 98
Foto/video: 85
Výkon: 100
Výbava: 100
Ovládanie: 95
Vyhotovenie: 100
Celkovo: 96

Tip redakcie: TOP PRODUKT

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Asus smartfon smart telefon mobil Gaming gamer hry zabava vykon kvalita

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať