Image
21.2.2019 1 Comments

Recenzia: AOC C24G1 24 - Rýchly monitor pre hráčov

AOC G24G1 24 patrí k najmenším a najdostupnejším herným monitorom na trhu. Nenájdete veľa herných monitorov s podporou FreeSync 144 MHz a množstvom ďalších funkcií za cenu pod 200 eur.

Monitor používa panel s rozlíšením 1920 × 1080 bodov, čo predstavuje hustotu pixelov 92 ppi. Panel C24G1 je zakrivený, ale AOC nepoužíva polomer 1800R, ktorý je na monitoroch najčastejší, ale menší 1500R. Pri uhlopriečke 24" toto zakrivenie dáva väčší zmysel, monitor je aj vďaka veľmi tenkým bočným okrajom prioritne určený do viacmonitorových zostáv a pri takomto zakrivení skôr dosiahnete lepšie vtiahnutie do deja. 

Napriek tomu, že vzhľadom na cenu je konštrukcia celoplastová, pôsobí solídnym dojmom. Panel má matnú antireflexnú úpravu, ktorá zabraňuje nežiaducim odleskom. Tenučké orámovanie z vrchnej strany a z bokov dopĺňa širšia spodná lišta, zvýraznená v spodnej časti červeným pásikom. Červené doplnky nájdete aj na stojane a zadnej časti monitora. Stojan umožňuje pomerne veľký rozsah nastavenia výšky, otočenia a sklonu. Náklon ani pivot vzhľadom na zahnutý panel k dispozícii nie sú.

Panel využíva technológiu VA, ktorá je najpopulárnejšia práve pre herné monitory, hlavne tie v nižších cenových kategóriách alebo tie, ktoré sú navrhnuté na e-športy. Existujú dobré dôvody, prečo je technológia VA obľúbená. Panely ponúkajú slušnú kvalitu farieb a pôsobivý kontrastný pomer spolu s dobrými časmi reakcie. Panel používa 8-bitové spracovanie farieb. To znamená, že zobrazí 16,7 milióna farieb oproti 1,07 miliardy, ktoré zvládajú 10-bitové panely. Pri hrách je však tento parameter nepodstatný a poteší iba tých, ktorí spracúvajú video či fotografie. Hráči viac ocenia latenciu 1 ms, hlavne pri hraní hier FPS a e-športoch. 

Vítaný doplnok AOC je technológia AMD FreeSync, ktorá synchronizuje výstup grafickej karty s obnovovacou frekvenciou monitora, čím predchádza trhaniu a rozpadu obrazu pri hraní. Monitor umožňuje prácu až s frekvenciou 144 Hz, má to však jeden háčik. Na to, aby to fungovalo, potrebujete maž v PC kompatibilnú grafickú kartu od AMD, ak používate model NVIDIA, monitor bude mať maximálnu obnovovaciu frekvenciu 144 Hz, ale nebude synchronizovaný s GPU. To je trochu obmedzujúce, najmä keď väčšine trhu dominujú karty NVIDIA. A ak máte grafickú kartu AMD, potrebujete dostatočne výkonné PC na spustenie hier nad 100 fps, aby ste získali maximum.

FreeSync určite má svoje výhody a nevýhody, ale AOC C24G1 nie je sám, ktorý používa technológie AMD. Hlavne na lacnejších monitoroch ju nájdete častejšie ako konkurenčnú NVIDIA G-Sync. Dôvodom je to, že FreeSync je otvorený štandard, ktorý môžu výrobcovia používať bezplatne, zatiaľ čo za G-Sync sa platia licenčné poplatky. Dobrá správa však je, že NVIDIA v nových verziách ovládačov bude podporovať FreeSync – zatiaľ pre niektoré modely grafických kariet. Medzi prípojnými miestami nájdete dvojicu portov HDMI 1.4, DisplayPort 1.2 a vstup D-Sub. Okrem toho je tu už iba výstup na slúchadlá. Monitor nemá ani vstavané reproduktory, aj keď to asi pre hráčov nie je priorita, zväčša využívajú slúchadlá. Ovládacie menu je pomerne bohaté, s množstvom nastavení. Ovládanie je však zverené pätici tlačidiel na spodnej hrane, čo nie je veľmi intuitívne ani praktické. 

Monitor dosahuje 98 % pokrytie farebného priestoru sRGB. Maximálny jas má hodnotu veľmi dobrých 250 cd/m2a zaujímavá bola aj presnosť farieb, ktorá dosahuje priemernú farebnú odchýlku δE = 1, čo je pre herný monitor vynikajúca hodnota. Horšia je homogenita podsvietenia, ale nie je to nič, čo by pri hraní mohlo prekážať. AOC C24G1 ponúka širokú paletu funkcií, ako napr. AMD FreeSync, zakrivený dizajn, antireflexný displej aj široké možnosti nastavenia. Má veľmi dobrý kontrast aj hlboké úrovne čiernej. Pri hraní s podporovanými kartami poskytuje vysoké obnovovacie frekvencie. V kombinácii so zaujímavou cenou ide o výbornú voľbu pre hráčov aj do viacmonitorových zostáv. 

Verdikt
Kvalitný, cenovo dostupný monitor aj pre viacmonitorové zostavy.

Uhlopriečka 24", rozlíšenie 1920 × 1080 (FHD), pomer strán 16: 9, nedotykový, VA, matný, LED, latencia 1 ms, obnovovacia frekvencia 144 Hz, jas 250 cd/m2, rozhrania: slúchadlový výstup, DisplayPort, D-Sub (VGA) HDMI, vybavenie: Flicker-Free, FreeSync, reproduktory, VESA, rozmery (š × v × h): 536 × 512 × 244 mm, hmotnosť 4,46 kg, farba čierna

Cena: 195 EUR

+ Obraz, možnosti polohovania, matný panel, 144 Hz 
- Nepraktické ovládanie

Kvalita obrazu: 90
Výbava: 55
Ovládanie: 70
Spracovanie: 98
Celkovo: 78

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Microsoft Surface Laptop 3 s procesorom AMD Ryzen

20.02.2020 00:00

Zariadenia Surface sú už tradične pokusom Microsoftu o dosiahnutie synergie medzi hardvérom a softvérom, takže sa považujú za akési etalóny zariadení s operačným systémom Windows. Zatiaľ čo Surface La ...

Recenzie 1

Canon 90D - vlajková zrkadlovka so snímačom APS-C

18.02.2020 00:10

Nová zrkadlovka Canon EOS 90 D sa môže pýšiť prívlastkom vlajkový model, samozrejme, v kategórii zrkadloviek so snímačom APS-C. Podľa číselného označenia je nástupcom populárneho modelu EOS 80D, no zd ...

Recenzie

Saramonic Blink 500 B2 / Splnené túžby

06.02.2020 13:54

V novinárskej praxi sa často ocitáme v situáciách, keď chceme zaznamenať rozhovor dvoch osôb. Často je to však na rôznych akciách či výstavách, kde je redaktor sám a potrebuje optimalizovať veľkosť a ...

1 Comments

  1. osobny nazor reakcia na: Recenzia: AOC C24G1 24 - Rýchly monitor pre hráčov
    21.2.2019 09:02
    moj osobny nazor je, ze dnes kupit monitor bez 4K a USBC je zbytocnost a krok spat
    Reagovať

Vyhľadávanie

itSMF 2020

Najnovšie videá