Image
11.3.2019 0 Comments

Recenia: BeQuiet! Pure Power 11 (350 W) - Nižší výkon, vyššia kvalita

„Slabších“ napájacích zdrojov, vhodných pre úspornejšie stolové počítače, typicky bez samostatnej grafickej karty, je minimum. A pokiaľ máte väčšie nároky a požadujete vyššiu účinnosť, nízku hlučnosť a solídnejšie vnútorné i vonkajšie vyhotovenie, nie je výber prakticky žiadny.

Takmer osamotený v ponuke zostáva 350-wattový model BeQuiet! zo série Pure Power 11. Tá povýšila na toto poradové číslo len koncom minulého roka, takže ide pomerne o čerstvý prírastok.

BeQuiet! je známy produkciou luxusnejšieho hardvéru a v tomto duchu je vyhotovené i šasi. Je pevné a presné – všetko pekne lícuje. A za pochvalu stojí i mriežka zo zaguľatených drôtov, ktorá vzduchu pred ventilátorom kladie menší odpor, vďaka čomu je nižšia i hlučnosť.

Kabeláž je napevno, čo v prípade zdrojov s takýmto nízkym výkonom zase až tak neprekáža. Predsa len tých káblov na odpájanie, ktoré nevyužijete, nie je tak veľa, aby v skrinke výraznejšie prekážali. Dobré je, že všetky vodiče držia pokope vďaka sieťovanej bužírke, v ktorej sú navlečené. Dôležité je, že konektor EPS (4+4-pin) má dostatočnú dĺžku na to, aby i po ťahaní za základnou doskou došiel do cieľa (čo robí mnohým lacnejším zdrojom ťažkosti a bez predlžovačky si neporadia). Vzhľadom na to, že vyráža úplne z kraja, 560 mm bude zrejme stačiť i vo väčších skrinkách, no mohol byť o pár centimetrov dlhší.

Osadenie pozostáva kompletne z elektrolytických kondenzátorov Teapo. V tomto smere ide teda o akýsi priemer, ktorý neprekvapil. Rovnako je vybavený i Seasonic SSP-350GT, ktorý stojí síce rovnako a má vyššiu účinnosť, no v mnohých čiastkových ohľadoch ťahá v tomto porovnaní za kratší koniec. Jedna z predností Pure Power 11 je mimoriadne tichý chod. Ventilátor sa síce nikdy nevypína, no zvyčajne beží i vďaka predimenzovaným pasívom na 500 – 550 ot./min. Hlučnosť sa tak i v záťaži pohybuje na hranici počuteľnosti a v tomto prípade ani cievky o sebe nedávajú vedieť (pri vysokej ani nízkej záťaži).

Rýchlosť ventilátora sa výraznejšie zvyšuje až od záťaže 80 %. To už sa však vymyká optimálnym podmienkam, keď už s vyššou hlučnosťou klesá aj účinnosť. Tento zdroj je vhodný pre zostavy s maximálnym výkonom pod 280 W. Optimálne okolo 190 W, keď dosahuje i najvyššiu účinnosť (89,5 %), zodpovedajúcu vrchnej hranici certifikovaného štandardu 80Plus Bronze.

Konektorová výbava a dĺžky káblov: 1× 24-pin (470 mm), 1× 4+4-pin (560 mm), 1× 6+2-pin (540 mm), 5× SATA (470 – 770 mm), 2× Molex (770 – 920 mm), 1× 4-pin FDD (920 mm)

„Konečne tichučký zdroj i pre bežné pracovné PC zostavy s nižšou spotrebou.“

+ Stále slušná účinnosť, jeden z mála 350 W zdrojov (ohrozený druh), vo svojej výkonnostnej triede nadštandardné vyhotovenie i osadenie, mimoriadne tichá prevádzka, dostatočne dlhá kabeláž (nebýva štandardom)
- Vyššia cena (vzhľadom na nižšiu účinnosť a slabšiu výbavu)

Cena/výkon: 80 %
Účinnosť: 80 %
Kvalita osadenia: 80 %
Tichosť: 100 %

Cena: 50 EUR

Hodnotenie: 85 %

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Panasonic Lumix S1R / Profesionál bez kompromisov

14.05.2019 12:35

Panasonic so svojimi modelmi Lumix S1 a S1R spôsobil medzi fotografmi veľký rozruch. My sme sa obom modelom venovali už v marcovom čísle PC REVUE, kde som vám prístroje podrobne opísal a priniesol prv ...

Recenzie

Univerzálne USB nabíjačky s rýchlym nabíjaním

14.05.2019 11:10

Nové modely rýchlych nabíjačiek Hama s výstupom USB-C sú naozaj univerzálne, podporujú obe používané technológie – Qualcomm Quick Charge 3.0 aj USB Power Delivery. To ich predurčuje na to, aby boli vh ...

Recenzie

Samsung 860 QVO (1 TB) / Prvé SSD s QLC NAND Začiatok konca HDD?

15.05.2019 10:55

Magnetické disky drží pri živote najmä nízka cena za gigabajt vyšších kapacitných variantov. Tá je stále podstatne výhodnejšia než pri vysokokapacitných SSD. Ukazuje sa však spôsob, ako už aj tak výra ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

FORPSI 042019

Najnovšie videá

RECFRUIT 2019


PC forum button