SAMSUNG_0920_W SAMSUNG_0920_W SAMSUNG_0920_W Advertisement

Rec Sound Blaster X H6: Herné slúchadlá od Creative

0

Pri pohľade na slúchadlá pripojené cez USB k PC alebo hernej konzole vašu pozornosť upúta efektné farebné podsvietenie obvodu telies mušlí – charakteristická dizajnová črta herného príslušenstva. Creative Sound BlasterX H6 sú konštruované ako over-ear slúchadlá s ohľadom nielen na kvalitu zvuku, ale aj na pohodlné nosenie. Milovník rocku, symfonickej hudby či opery spravidla počúva album z vinylu alebo CD typicky 45 – 90 minút, no náruživý hráč niekoľko hodín. Preto je obvod mušlí priliehajúci k uchu čalúnený pamäťovou penou s priedušným poťahom, príjemným na dotyk. Mušle sú z plastu a dobre priliehajú, takže účinne tlmia zvuk okolia a takisto zvuk reprodukovaný slúchadlami neruší okolie. Preto majú slúchadlá funkciu príposluchu zvuku z okolia snímaného cez mikrofón. Aktivuje sa tlačidlom Monitor. Na pohľad masívny hlavový most s tenkým, no pomerne širokým oceľovým pásom vnútri zabezpečuje optimálny prítlak mušlí, slabší, než by ste pri pohľade na rám čakali. Most je obalený koženkou a jeho dĺžka sa dá prispôsobiť veľkosti hlavy.

Na ľavej mušli, ku ktorej sa pripája mikrofón, je okrem už spomínaného tlačidla Monitor ešte tlačidlo umožňujúce prepínať charakteristiku ekvalizéra a tlačidlo umlčania mikrofónu. Štandardne môžete prepínať ekvalizér do módov na hranie, pozeranie filmov a počúvanie hudby. Ak si nainštalujete  aplikáciu Sound Blaster Connect, ktorá je dostupná len pre platformu Windows, môžete definovať vlastný priebeh ekvalizéra. Prepínanie módov ekvalizéra je indikované počtom pípnutí. Pomocou aplikácie meníte aj farbu podsvietenia. Na ostatných platformách bude podsvietenie červené.

Akustické meniče s neodýmovými magnetmi majú priemer 50 mm a pokryjú frekvenčný rozsah 20 Hz – 20 kHz. Frekvenčnú charakteristiku som nemeral, pretože v digitálnom móde, teda po pripojení cez USB si ju môžete prispôsobiť pomocou ekvalizéra. Zaujímavá funkcia je mód Scout, ktorý zosilní  niektoré zvuky charakteristické pre hru, napríklad kroky, aby ste sa mohli v hre orientovať aj podľa priestorového zvuku. Pri vypnutom ekvalizéri sa dá dobre vychutnať aj vážna či operná hudba a pri nastavení módu hudba dobre znie aj žáner rock a pop. Samozrejme, kvalita zvuku je úmerná cenovej kategórii, týka sa to hlavne dosť nevýrazných stredných tónov. Celkový dojem zo zvuku, kde prevládajú basy a vyššie tóny, je trochu „ostrý“, napokon zrejme taký má byť zvuk herných slúchadiel.

Vysvetlenie si žiada ešte priestorový zvuk typu 7.1. Zatiaľ čo pri pohľade na rozmiestnenie reproduktorov v miestnosti je princíp priestorového zvuku každému zrejmý, pri slúchadlách sa nad tým treba trochu zamyslieť. Princíp stereoefektu je jasný, ale ako možno dosiahnuť, aby zvuk prichádzal zhora? Je to jednoduché a triviálne. Predstavte si sám seba uprostred reálnej dynamickej scény z filmu. Aj v takomto reálnom priestore predsa vnímate zvuk len dvoma ušami. Mozog si dotvára priestorovú informáciu podľa rozdielu zvukov z ľavého a pravého ucha. Prekrytie uší slúchadlami na situácii veľa nemení. Signálový procesor dekóduje informáciu o priestorovom zvuku a generuje signál pre ľavé a pravé ucho. Samozrejme, nie je to dokonalé, pretože vplyv na priestorové vnímanie má aj tvar ucha a vlnenie vo zvukovode a nemôžeme očakávať, že to budú slúchadlá za 80 eur simulovať.

Slúchadlá môžete pripojiť pomocou USB alebo cez 3,5 mm konektor typu jack. V balení nájdete obidva káble. Ak je to možné, uprednostnite pripojenie cez USB, pri ktorom sa po kábli prenášajú binárne dáta, ktoré sa na analógový signál menia až v slúchadlách, takže sa neuplatní rušenie na kábli a konektoroch. Ak máte slúchadlá pripojené k hernej konzole, smartfónu, prípadne tabletu cez konektor jack, ich elektronika nie je napájaná, takže nefunguje podsvietenie, tlačidlá ani regulácia hlasitosti na mušli.

Verdikt: Kvalitné a cenovo dostupné univerzálne slúchadlá pre hráčov.

Technické údaje: Frekvenčný rozsah: slúchadlá 20 Hz – 20 kHz, mikrofón 10 Hz – 15 kHz

Cena: 79 EUR

+ Pohodlné nosenie, monitorovanie zvukov okolia, ovládanie
- Aplikácia na nastavenie len pre Windows

Hodnotenie: 86
Kvalita zvuku: 82
Pohodlie: 90
Funkcie: 88

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Creative sluchadla hra zvuk

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať