Raspberry Pi 3 ako počítač aj na prácu s dokumentmi

0

Populárna a vzhľadom na možnosti, ktoré poskytuje, veľmi lacná mikropočítačová doska Raspberry Pi je k dispozícii už v tretej generácii. Nie každý vie, že je použiteľná aj ako počítač s prívetivým používateľským rozhraním, ktorý môžete použiť na rôzne scenáre, napr. aj ako takmer plnohodnotný PC na tvorbu dokumentov vrátane predinštalovaných aplikácií kancelárskeho balíka Libre Office, prípadne sa zahrať odľahčenú verziu Minecraftu, ako ukazuje titulný obrázok. Cena Raspberry Pi 2 sa pohybuje v e-shopoch okolo 30 – 40 eur, novšia a výkonnejšia doska Raspberry Pi 3 stojí 35 – 50 eur. Stačí nainštalovať operačný systém Raspbian.

Postup  je určený aj pre úplných začiatočníkov, ktorí nemajú žiadne skúsenosti s mikroprocesorovými doskami. Potrebujete vytvoriť bootovaciu kartu microSD, pripojiť monitor, klávesnicu, myš a napájací zdroj a máte takmer plnohodnotný počítač.


Mikropočítačová doska Raspberry Pi 3

Konfigurácia počítača s grafickým používateľským rozhraním

Najskôr pripravte kartu microSD s operačným systémom. Na pokusy s Raspbianom stačí 4 GB karta. Súbory s binárnymi obrazmi operačných systémov nájdete na webovej stránke platformy https://www.raspberrypi.org/downloads/.

Pri prvých pokusoch odporúčame natívny operačný systém Raspbian. Najjednoduchšia je inštalácia pomocou balíka NOOBS (New Out Of the Box Software). Stiahnete si súbor .zip, ktorý má približne 1,5 GB, rozbalíte ho a jeho obsah prekopírujete na naformátovanú kartu microSD.

Na naformátovanie karty odporúčame použiť aplikáciu SD Memory Card Formatter 5.0.

Pripojte klávesnicu, myš a monitor cez HDMI, prípadne redukciu HDMI na DVI. Vložte pripravenú kartu microSD do slotu na spodnej strane dosky. Pripojte napájanie. Napájací zdroj, napríklad nabíjačka smartfónu či tabletu, musí byť schopný dodať 1,5 alebo lepšie 2 A.

Nabehne zavádzač operačného systému. V ponuke sú zatiaľ dve položky.

Keď dosku Raspberry Pi pripojíte k internetu buď cez eternet, alebo v prípade Pi 3 aj cez Wi-Fi, pribudnú ďalšie operačné systémy, ktoré sa môžu stiahnuť z webu.

Vyberte z ponuky Raspbian. Inštalácia operačného systému na kartu SD bude trvať asi 7 minút. Pri ďalšom zapnutí už Raspberry nabehne priamo do tohto operačného systému. 

Operačný systém Raspbian

Grafické používateľské rozhranie je podobné ako vo Windows či Mac OS.

K dispozícii máte komfortné menu a množstvo predinštalovaných aplikácií vrátane prehliadača webového obsahu, súborového manažéra a dokonca aj aplikácie kancelárskeho balíka Libre Office, takže Raspberry Pi 2 alebo 3 môžete používať ako takmer plnohodnotný počítač, samozrejme, v rámci jeho výkonových možností.


Tvorba dokumentov v Libre Office na Raspberry Pi

Aby ste mohli inštalovať ďalšie aplikácie z internetu, potrebujete v konfigurácii nastaviť heslo. K dispozícii je veľké množstvo aplikácií rôznych žánrov.


Vľavo inštalácia aplikácií, vpravo súborový manažér

Môžete prehliadať webové stránky

alebo pozerať videá na YouTube, či už v okne, alebo na celej obrazovke a podobne

Aby ste sa oboznámili so súborovým systémom, odporúčame vytvoriť si v Libre Office nejaký dokument a uložiť ho na USB kľúč, prípadne disk. Vyskúšajte aj možnosti ďalších predinštalovaných aplikácií.

Scenárov využitia je nepreberné množstvo. Ja som napríklad využil dva staršie monitory, na ktorých cez dosky Raspberry PI zobrazujem pomocnú grafiku pri nahrávaní videí.

Takže keď budem nakrúcať budúce video o využití portov dosky Raspberry Pi 3, bude na monitoroch zobrazené napríklad toto

Viac o využití Raspberry Pi sa dozviete v októbrovom PC REVUE.

 

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Raspberry Pi 3

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať