Image
15.5.2017 1 Comments

Raketový motor SABRE umožní dostať sa do vesmíru za 15 minút

Britský experimentálny výrobca leteckých motorov Reaction Engines Ltd. začal s výstavbou nového testovacieho pracoviska v meste Westcott v Buckinghamshire, kde plánuje vykonať prvú pozemnú demonštráciu svojho revolučného raketového motora SABRE.

SABRE (Synergetic Air-Breathing Rocket Engine) by umožnil rýchle cestovanie do vesmíru alebo prevádzku nadzvukových lietadiel. Cestujúci by sa mohli dostať do vesmíru iba za 15 minút. Na pohon využíva tekutý kyslík a vodík. Motor je navrhnutý tak, že v počiatočnej fáze letu na obežnú dráhu zachytáva vzduch z atmosféry, čím sa eliminuje potreba vybaviť raketu rozmernými zásobníkmi na oba tieto plyny.

Veľmi dôležitý komponent je chladič, ktorý sa má testovať ako prvý. Ten obsahuje sústavu tenkých trubíc naplnených héliom a dokáže kyslík veľmi rýchlo chladiť. Vzduch vnikajúci do motora pri rýchlosti Mach 5 sa spomalením ohreje až na 1000 °C, chladič ho však dokáže ochladiť na -150 °C v priebehu stotiny sekundy.

Nadzvukové lietadlo tak bude môcť rýchlo dosiahnuť rýchlosť až päťnásobku rýchlosti zvuku. Potrebovalo by len nádrž na tekutý vodík, no počíta sa aj s nádržou na kyslík na vesmírne lety mimo atmosféry, kde už nebude dostatočné množstvo kyslíka.

Takýto motor by úplne zmenil štartovanie kozmických lodí, tie by mohli vzlietnuť a pristáť ako lietadlá. Európska vesmírna agentúra ESA investovala do vývoja reakčného motora SABRE 10 miliónov eur, 50 miliónov libier pridala aj Vesmírna agentúra Spojeného kráľovstva.

Spoločnosť dúfa, že testovacie pracovisko umožní vyskúšať raketový motor SABRE už v roku 2020.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 1

Vedci vytvorili živý zelený betón, ktorý absorbuje oxid uhličitý

17.01.2020 00:20

Stavitelia vyrábajú betón po stáročia zhruba rovnakým spôsobom: miešaním piesku s rôznymi spojivami. Teraz však tím vedcov z University of Colorado, Boulder vytvoril celkom iný druh betónu, ktorý žije ...

Výskum

Umelá koža dokáže „cítiť“. Uplatnenie nájde v mäkkej robotike

17.01.2020 00:10

Adhezívna hydrogélová pokožka AISkin (Artificial Ionic Skin), ktorú nedávno vyvinul tím vedcov z Torontskej univerzity, je autonómna a môže zaznamenávať pocity bez toho, že by bola kamkoľvek zapojená. ...

Výskum

Transparentné piezoelektriká môžu priniesť priesvitných robotov a dotykové displeje bez potreby napájania

17.01.2020 00:05

Ak sú niektoré kryštalické materiály zasiahnuté elektrickým prúdom, zmenia tvar. Tieto tzv. piezoelektrické materiály sa už desaťročia využívajú pri ultrazvukovom lekárskom snímaní; sú totiž také citl ...

1 Comments

 1. Podme reakcia na: Raketový motor SABRE umožní dostať sa do vesmíru za 15 minút
  15.5.2017 18:05
  Podme

  Uz sa s tym chvalia pekne desatrocie a nic a nic
  V amerike sa sniva a spravi

  V eruope sa sniva a sniva dalej
  Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videá