Image
15.5.2017 1 Comments

Raketový motor SABRE umožní dostať sa do vesmíru za 15 minút

Britský experimentálny výrobca leteckých motorov Reaction Engines Ltd. začal s výstavbou nového testovacieho pracoviska v meste Westcott v Buckinghamshire, kde plánuje vykonať prvú pozemnú demonštráciu svojho revolučného raketového motora SABRE.

SABRE (Synergetic Air-Breathing Rocket Engine) by umožnil rýchle cestovanie do vesmíru alebo prevádzku nadzvukových lietadiel. Cestujúci by sa mohli dostať do vesmíru iba za 15 minút. Na pohon využíva tekutý kyslík a vodík. Motor je navrhnutý tak, že v počiatočnej fáze letu na obežnú dráhu zachytáva vzduch z atmosféry, čím sa eliminuje potreba vybaviť raketu rozmernými zásobníkmi na oba tieto plyny.

Veľmi dôležitý komponent je chladič, ktorý sa má testovať ako prvý. Ten obsahuje sústavu tenkých trubíc naplnených héliom a dokáže kyslík veľmi rýchlo chladiť. Vzduch vnikajúci do motora pri rýchlosti Mach 5 sa spomalením ohreje až na 1000 °C, chladič ho však dokáže ochladiť na -150 °C v priebehu stotiny sekundy.

Nadzvukové lietadlo tak bude môcť rýchlo dosiahnuť rýchlosť až päťnásobku rýchlosti zvuku. Potrebovalo by len nádrž na tekutý vodík, no počíta sa aj s nádržou na kyslík na vesmírne lety mimo atmosféry, kde už nebude dostatočné množstvo kyslíka.

Takýto motor by úplne zmenil štartovanie kozmických lodí, tie by mohli vzlietnuť a pristáť ako lietadlá. Európska vesmírna agentúra ESA investovala do vývoja reakčného motora SABRE 10 miliónov eur, 50 miliónov libier pridala aj Vesmírna agentúra Spojeného kráľovstva.

Spoločnosť dúfa, že testovacie pracovisko umožní vyskúšať raketový motor SABRE už v roku 2020.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Znížením rýchlosti lodí by sa mohli obmedziť emisie skleníkových plynov

12.11.2019 07:30

Podľa novej štúdie  by zníženie rýchlosti lodí mohlo mať priaznivý dosah na ľudí, prírodu a klímu. Zníženie o 20 % by mohlo obmedziť emisie skleníkových plynov, ale aj ďalších znečisťujúcich látok, na ...

Výskum

„Nepotopiteľný kov“ zostáva na vode, aj keď doň urobíte diery

11.11.2019 08:00

Superhydrofóbne materiály, ktoré výborne odpudzujú vodu, môžu byť veľmi užitočné z množstva dôvodov. Môžu zabrániť vytváraniu ľadu na povrchoch, postarať sa o vodotesnosť elektroniky či zefektívnenie ...

Výskum

Slovenskí vedci a vedkyne si prevzali ocenenia za prácu a výsledky v oblasti vedy a techniky

09.11.2019 19:20

Oceniť prácu vedecko-výskumných pracovníkov za ich prínos v oblasti vedy, techniky a inovácií bolo  cieľom  slávnostného večera pri príležitosti vyhlásenia výsledkov Ceny za vedu a techniku. Podujatie ...

1 Comments

 1. Podme reakcia na: Raketový motor SABRE umožní dostať sa do vesmíru za 15 minút
  15.5.2017 18:05
  Podme

  Uz sa s tym chvalia pekne desatrocie a nic a nic
  V amerike sa sniva a spravi

  V eruope sa sniva a sniva dalej
  Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videá