SAMSUNG_052020 SAMSUNG_052020 SAMSUNG_052020 Advertisement

ROG Zephyrus S (GX701GXR-EV013T) / Nekompromisný silák

0

Tento stroj z hernej série ASUS Republic of Gamers je výnimočný v každom aspekte vrátane ceny. To však znamená, že akékoľvek kompromisy sú neprípustné. ROG Zephyrus GX701 na prvý pohľad vyzerá ako tenký luxusný 17-palcový notebook pre manažéra alebo dizajnéra. Pri otváraní už na prvý pohľad zistíte, že niečo je inak. Pri odklápaní displeja sa totiž zároveň odklápa aj spodná stena v zadnej časti.

Prvé dojmy

Výnimočnosť Zephyrusu S zbadáte ihneď po jeho uchopení. Telo z horčíkovej zliatiny je ťažké, pevné, no stále veľmi elegantné, s hrúbkou iba 18,7 mm. Použitá zliatina dobre vedie teplo, pretože chladenie je pri herných počítačoch alfa a omega na dosiahnutie čo najvyššieho výkonu, a to nielen krátkodobo, ale trvale.

Ide o silný stroj, ktorý vo svojich útrobách skrýva špičkové komponenty, a čo je najdôležitejšie, je vybavený úchvatným 17,3" displejom s certifikáciou Pantone. Tá zaručuje vynikajúce podanie farieb. Rám notebooku je po stranách a navrchu široký 6,9 mm. V úzkom ráme nezostalo miesto na integrovanú webovú kameru, ktorú nahradila externá USB kamera s FHD rozlíšením, snímkovaním 60 FPS a integrovanými mikrofónmi. Na prvý pohľad zaujme uloženie klávesnice smerom bližšie k používateľovi. Užitočné a dizajnovo atraktívne je aj koliesko určené na nastavenie hlasitosti. Zaujímavý je touchpad umiestnený napravo od klávesnice. Je síce malý a nie vždy praktický, ale dokáže sa zmeniť na virtuálnu numerickú klávesnicu. Po bokoch klávesnice sú umiestnené 2,5 W reproduktory. Celý priestor nad klávesnicou je súčasťou vysokokvalitného chladiaceho systému vybaveného protiprachovými tunelmi, udržiavajúcimi chladiče čisté a nezaprášené. Súčasťou systému ROG Active Aerodynamic je spodný kryt notebooku, ktorý sa pri otváraní displeja v zadnej časti odklápa, čím sa po celej šírke zadnej steny vytvorí štrbina široká približne 6 mm. Tým sa zvyšuje prúdenie vzduchu až o 32 % oproti typickým konštrukciám. Preskúmal som aj mechanizmus, ktorý pri odklápaní displeja zdvihne spodnú stenu a vyzerá dostatočne masívny. Trik s odklopením krytu spodnej steny je aj trochu psychologický pre hrúbku. Tú vnímate pri zatvorenom prístroji, ktorý má iba 18,7 mm. Po odklopení krytu je spodná časť vzadu o spomínaných 6 mm vyššia, ale stále sa vám zdá tenká, lebo na nej vtedy nie je priklopený displej.  

Neprítomnosť DVD mechaniky je už tradičná. Väčší problém je však absencia sieťového portu RJ-45, portu Thunderbolt 3 a čítačky kariet. Sieťová konektivita sa rieši výkonnou kartou Killer Wireless-AC 1550i. Notebook je napájaný výkonným 230 W adaptérom.

Spustenie a testovanie

Zephyrus S je vybavený úctyhodným 1 TB diskom SSD, zabezpečujúcim rýchly nábeh operačného systému a spolu s 32 GB RAM pohodlnú prácu v systéme. Okrem bežnej práce s nainštalovaným OS Windows a jeho štandardnými aplikáciami je v notebooku prítomné futuristické softvérové rozhranie Armoury Crate. Pomocou neho možno sledovať a nastavovať viacero výkonnostných parametrov vrátane správy podsvietenia klávesnice a ďalších častí notebooku (časť AURA Sync). Jednoduchým spôsobom možno meniť šetriace režimy či režimy práce s GPU – mód Optimus alebo G-Sync (Discrete GPU). Ďalej tu možno nakonfigurovať a aplikovať herné profily, pracovať s RAM, spravovať aplikácie ROG a takisto veľmi efektne spárovať notebook so smartfónom (cez Wi-Fi alebo bluetooth). Okrem centra Armoury Crate notebook obsahuje aplikáciu GameVisual, pomocou ktorej meníme farebné režimy displeja v závislosti od typu hry, resp. požadovanej teploty farieb. Aplikácia Sonic Studio je určená na správu zvukovej funkcionality audiokomponentov. Zvukovú výbavu Zephyrusu tvorí audiočip Realtek ALC294 s podporou 7.1-kanálového zvuku (Dolby Atmos cez slúchadlá) a inteligentnými zosilňovačmi. Vstavané reproduktory hrajú hlasno, s hlbšími basami a rozsahom. Výrazný benefit recenzovaného modelu, ktorý má istotne veľký podiel na výslednej cene notebooku, je jeho kvalitný displej. Obraz je výborný a bez najmenších defektov. Parametre ako jas svetlých častí (asi 290 cd/m²), čierna (0,2 cd/m²), kontrast (1400:1), sýtosť a takisto obnovovacia frekvencia/rýchlosť reakcie (144 Hz/3 ms) sú vynikajúce. 

Výkon a výdrž

Na extrémnom výkone Zephyrusu S sa podieľa CPU Intel Core i7-9750H deviatej generácie, ktorý je v tomto prípade veľmi dobre chladený a udržiava si tak vysokú pracovnú frekvenciu, a to najmä v prípade paralelného spracovania. Procesoru sekunduje neskutočne rýchla grafická karta architektúry Turing s podporou ray tracingu a umelej inteligencie GeForce RTX 2080, ktorá doslova vystrelila ROG Zephyrus GX701 na vrchol rebríčka herných notebookov. S touto zostavou si teda v pohode zahráte najnovšie herné tituly vo FHD rozlíšení s nastaveniami ultra. FPS, ktoré často prevyšuje 60 Hz, využíva 144 Hz displej veľmi efektívne. Hlučnosť ventilátorov môžem subjektívne hodnotiť ako akceptovateľnú. Zephyrus je bez záťaže príjemne tichý, no ani pri maximálnom výkone nie je hlučnosť neznesiteľná (asi 50 dB). Rovnaké konštatovania platia aj o zahrievaní. Pri maximálnej záťaži hovoríme o teplote tela zhruba 50 °C, čo je takisto bežná hodnota. Čo sa týka výdrže, notebook s batériou nabitou na 100 % som vyťažil na maximum a do úplného vybitia uplynulo 80 minút. Pozoruhodné je, že opätovné nabitie na 100 % trvalo rovnakých 80 minút. Ani v prípade minimálnej záťaže so zapnutým Wi-Fi a diskrétnou GPU Zephyrus nevydržal dlho, čo je typické pre herné počítače. Čas práce v operačnom systéme s jeho bežnými aplikáciami bol približne dve hodiny. Úsporné opatrenia síce dokážu tento čas viac ako zdvojnásobiť, ale v takom prípade zabudnite na vysoký výkon.

Parametre:

•  Intel Core i7-9750H 2,6 GHz, 6 jadier, 9 MB cache, RAM 32 GB, SSD 1 TB, Intel UHD Graphics 630, 17,3" FHD IPS LED, 1920 × 1080, matný, 16:9, podpora 7.1-kanálového zvuku, 2× 2,5 W repro, array mikrofóny, Wi-Fi, BT 5.0, 2 × USB 3.1 gen. 1 Type-A, 1× USB 3.1 gen. 1 Type-C, 1× USB 3.1 gen. 2 Type-A, 1×USB 3.1 gen. 2 Type-C s mini DisplayPort 1.4 a Power Delivery, HDMI 2.0b, 3,5 mm combo audio jack, slot na bezpečnostný zámok, integrovaná 76 Wh batéria, bez RJ-45, bez DVD, napájací adaptér 230 W, SVK klávesnica s podsvietením RGB, touchpad/numpad, rozmery: 399 × 272 × 18,7 mm, hmotnosť: 2,7 kg

•  Cena: 3399 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Dizajn, výkon, vynikajúci obraz, top komponenty, chladenie
- Cena

HODNOTENIE:

Konštrukcia: 98 %
Funkcionalita: 98 %
Výkon: 98 %
Výdrž: 82 %
Celkovo: 93 %

Marek Sopko

Všetky autorove články
ROG Zephyrus

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať