Image
22.4.2019 0 Comments

ROČENKA ELEKTROMOBILITY 2019: Technológie v elektrických vozidlách - Úžitkové vozidlá

Aj keď to väčšina používateľov tak vníma, elektromobilita sa ani zďaleka netýka iba osobných automobilov. V krajinách s rozvinutejšou elektromobilitou tvoria úžitkové elektromobily už dnes pomerne významný doplnok trhu. Práve vozidlá v nasadení na denné zásobovanie, rozvoz tovaru či v doručovacích službách sú najviac zaťažené vysokým počtom najazdených kilometrov v mestských a prímestských podmienkach, čo vedie pri klasických automobiloch k rýchlemu opotrebeniu a následnej poruchovosti. Elektromobily majú v tomto nasadení hneď viacero výhod. Vďaka bezemisnej a nehlučnej prevádzke nie je problém s ich vjazdom ani do častí miest, kde sú vyhradené bezemisné zóny, a rozvážku tovaru môžu robiť aj v nočných či včasných ranných hodinách bez toho, aby okolie zaťažovali hlukom a exhalátmi. Okrem toho majú elektromobily výhodu vo vyššej životnosti, danej minimom problémových súčastí. Nemajú prevodovku, spojku, takže z princípu je ovládanie v mestskej premávke oveľa jednoduchšie a menej zaťažuje vodiča. Vďaka rekuperačnému brzdeniu sa elektromobilom výrazne menej opotrebujú brzdy, čo predstavuje ďalšiu úsporu nákladov. Oveľa nižšie sú aj priame prevádzkové náklady oproti porovnateľnej konkurencii so spaľovacím motorom. V súčasnosti sa tieto výhody umocňujú aj tým, že množstvo rýchlonabíjacích staníc možno používať zadarmo.

Elektrický pohon však má dlhoročnú tradíciu aj na poli malých úžitkových vozidiel a pracovných strojov, ako sú známe plošinové vozíky, vysokozdvižné vozíky, pracovné plošiny a podobne. Tieto vozidlá sa často využívajú aj v uzavretých priestoroch, či už sú to montážne haly, alebo sklady a podobne. Tu je práve veľká výhoda ich bezemisná prevádzka a veľmi jednoduchá obsluha. Veľké množstvá takýchto vozidiel sa využívajú takisto na dopravných letiskách a železničných aj lodných prepravných uzloch.

Elektrické vozidlá sú však veľmi dobrá alternatíva aj pre taxislužby. Rovnako ako pri doručovacích službách sa tieto vozidlá pohybujú zväčša v meste a blízkom okolí a najazdia denne stovky kilometrov. Na západ od našich hraníc už taxislužby využívajú elektromobily niekoľko rokov a v ich vozidlovom parku nájdete autá ako Nissan Leaf, Kia Soul, ale aj Tesla Model S. Netreba však chodiť ďaleko. Viacero taxislužieb s elektromobilmi jazdí už i po Slovensku. Vo väčších mestách majú zjednodušenú činnosť vďaka väčšinou bezplatným rýchlonabíjačkám. Elektrifikované taxíky poskytujú svoje služby aj v niektorých menších mestách, kde využívajú prevažne svoje nabíjačky. Použitie elektromobilov má okrem ekologického dosahu aj ďalšie výhody v podobe menšej únavy vodičov, menšieho opotrebenia vozidiel a inovácie oproti konkurencii. Uplatnenie však nachádza elektrický pohon i v mestskej hromadnej doprave. Prvé elektrické autobusy brázdiace slovenské cesty majú veľký význam práve v centrách menších miest, ale aj v okrajových mestských častiach, pretože podstatne menej zaťažujú okolie.

Treba takisto spomenúť projekt Voltia, čo je uzavretý systém dodávkových vozidiel s výmennými batériami. Systém výmeny je poloautomatický a umožňuje veľmi jednoduchú výmenu batérie priamo zaškoleným vodičom asi za päť minút. Vozidlo má dojazd okolo 200 km podľa použitej batérie. Systém je koncipovaný ako uzavretý, čo znamená, že celá infraštruktúra nie je kompatibilná s výrobkami tretích strán.

Z obchodného hľadiska systém pracuje na princípe platby za službu mobility s mesačným paušálom, v ktorom je započítaný kompletný servis, takže čím viac sa vozidlá využívajú, tým sú náklady na kilometer nižšie. Vozidlá jazdia na Slovensku, ale aj v niektorých ďalších európskych krajinách a dodnes majú najazdené státisíce kilometrov.

Trh s úžitkovými elektromobilmi sa stále rozrastá a vďaka zvyšovaniu dojazdu a znižovaniu cien budú na cestách čoraz častejšie.

 

Kompletné vydanie ročenky ELEKTROMOBILITA 2019 vo formáte PDF

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Ročenka

ROČENKA ELEKTROMOBILITY 2019: Budúcnosť elektromobility

08.07.2019 13:41

Automobilky majú s elektromobilitou veľké plány a masívne investujú do jej rozvoja. Už tento rok jasne naznačuje to, čo predpovedajú aj experti: že v horizonte najbližších piatich rokov bude nástup el ...

Ročenka

ROČENKA ELEKTROMOBILITY 2019: TYPY NABÍJACÍCH STANÍC

10.07.2019 13:35

Základný predpoklad na používanie elektromobilu je nabíjanie batérie. Čistý elektromobil má batériu ako jediný zdroj energie, a tak najdôležitejšie parametre elektromobilu sú kapacita batérie a možnos ...

Ročenka

ROČENKA ELEKTROMOBILITY 2019: RÝCHLONABÍJACIE STANICE

04.07.2019 13:31

Okrem domáceho nabíjania, ktoré sa rieši zväčša wallboxom alebo príležitostne nabíjaním z domácej 220 V zásuvky, je veľmi dôležitá súčasť nabíjacej infraštruktúry sieť rýchlonabíjacích staníc. Rýchlo ...

q

Žiadne komentáre

ACER_092019

Videá

SlovakiaTech 2019