Image
26.6.2019 0 Comments

R. Raši: V novom eurofondom období treba priaznivejšie nastaviť financovanie a udržať pravidlo n+3

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši dnes v Luxemburgu diskutoval s ministrami členských krajín na Rade ministrov pre politiku súdržnosti o budúcom eurofondovom programovom období na roky 2021 – 2027. Pre Slovensko je podstatné priaznivejšie nastavenie financovania, ako aj zachovanie pravidla n+3. Zasadnutiu predsedala rumunská ministerka pre európske fondy Roxana Mînzatu, za Európsku komisiu sa na ňom zúčastnila komisárka pre regionálny rozvoj Corina Creţu.

Najväčšou výzvou pre nastavenie využívania európskych peňazí po roku 2020 je z pohľadu Slovenska chýbajúce zjednotenie v dvoch rôznych prístupoch. Na jednej strane treba brať do úvahy špecifické odporúčania Rady Európskej únie pre každú jednu členskú krajinu, ktoré smerujú do rôznych oblastí. Na druhej strane však Európska komisia v návrhu legislatívy určuje vybrané oblasti, na ktoré treba zdroje použiť. „Vytvára to nedostatočný priestor najmä na podporu infraštruktúry, či už sociálnej, zdravotníckej, dopravnej alebo digitálnej,“ uviedol podpredseda vlády Richard Raši. Určenie priorít Európskou komisiou, a na druhej strane požiadavka, aby sme riešili naše špecifiká, ako je napríklad infraštruktúra, sa navzájom vylučujú.

 „Slovensko pozná svoje národné priority, do ktorých treba smerovať investície z európskych fondov. Preto sa snažíme presadiť väčšiu flexibilitu v tematickej koncentrácii, aby sme si my sami vedeli určiť, na čo sa financie použijú,“ vysvetlil Richard Raši.

Vicepremiér vo svojom vystúpení hovoril o ďalších dvoch, pre Slovensko kľúčových bodoch. Prvý sa týkal financovania a čo možno najnižšej miery spolufinancovania projektov zo strany žiadateľov. Druhý pravidla n+3, ktoré znamená, že krajiny majú na dočerpanie financií po skončení programového obdobia ešte tri roky. Pravidlo n+2, ktoré navrhuje Európska komisia, Slovensko dlhodobo odmieta.

Ministri zároveň vzali na vedomie správu o pokroku, ktorú pripravili Rumunsko ako predsedajúca krajina Rady EÚ. Dokument sumarizuje doterajší pokrok pri rokovaniach o návrhoch legislatívy EÚ pre oblasť politiky súdržnosti po roku 2020.

Pred rokovaním Slovensko zorganizovalo koordinačné stretnutie V4+4, na ktorom vicepremiér Richard Raši odovzdal ročné predsedníctvo vo Vyšehradskej štvorke kolegyni a českej ministerke pre miestny rozvoj Kláre Dostálovej.

Autor: UPVII

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Atos ponúka riešenie, ktoré zjednodušuje prihlasovanie a zvyšuje bezpečnosť

21.10.2019 14:53

Počítač, e-mailová schránka, firemné aplikácie. Koľkokrát sa každé ráno prihlasujete vy? Heslá sa medzi zamestnancami netešia veľkej popularite, najmä ak sú pri ich vytváraní viazaní pravidlami ako je ...

Tlačové správy

CZ: 5G umožní flexibilnú automatizáciu skladov

18.10.2019 17:49

V loňském roce bylo na celém světě v provozu 4000 robotických skladů. Podle prognóz budou do roku 2025 v 50 000 skladech na světě fungovat 4 miliony komerčních robotů, což je dvanáctinásobný nárůst v  ...

Tlačové správy

CZ: Red Hat predstavil najnovšiu verziu Red Hat OpenShift 4, umožní vývojárom v Kubernetes jednoduchšie inovovať

18.10.2019 17:43

Společnost Red Hat, Inc. (NYSE: RHT), přední světový poskytovatel řešení založených na open source technologiích, oznámila dostupnost Red Hat OpenShift 4.2, nejnovější verze podnikové platformy Kubern ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Brother_300x600

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019
MANDAYIT 2019