Image
26.6.2019 0 Comments

R. Raši: V novom eurofondom období treba priaznivejšie nastaviť financovanie a udržať pravidlo n+3

Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši dnes v Luxemburgu diskutoval s ministrami členských krajín na Rade ministrov pre politiku súdržnosti o budúcom eurofondovom programovom období na roky 2021 – 2027. Pre Slovensko je podstatné priaznivejšie nastavenie financovania, ako aj zachovanie pravidla n+3. Zasadnutiu predsedala rumunská ministerka pre európske fondy Roxana Mînzatu, za Európsku komisiu sa na ňom zúčastnila komisárka pre regionálny rozvoj Corina Creţu.

Najväčšou výzvou pre nastavenie využívania európskych peňazí po roku 2020 je z pohľadu Slovenska chýbajúce zjednotenie v dvoch rôznych prístupoch. Na jednej strane treba brať do úvahy špecifické odporúčania Rady Európskej únie pre každú jednu členskú krajinu, ktoré smerujú do rôznych oblastí. Na druhej strane však Európska komisia v návrhu legislatívy určuje vybrané oblasti, na ktoré treba zdroje použiť. „Vytvára to nedostatočný priestor najmä na podporu infraštruktúry, či už sociálnej, zdravotníckej, dopravnej alebo digitálnej,“ uviedol podpredseda vlády Richard Raši. Určenie priorít Európskou komisiou, a na druhej strane požiadavka, aby sme riešili naše špecifiká, ako je napríklad infraštruktúra, sa navzájom vylučujú.

 „Slovensko pozná svoje národné priority, do ktorých treba smerovať investície z európskych fondov. Preto sa snažíme presadiť väčšiu flexibilitu v tematickej koncentrácii, aby sme si my sami vedeli určiť, na čo sa financie použijú,“ vysvetlil Richard Raši.

Vicepremiér vo svojom vystúpení hovoril o ďalších dvoch, pre Slovensko kľúčových bodoch. Prvý sa týkal financovania a čo možno najnižšej miery spolufinancovania projektov zo strany žiadateľov. Druhý pravidla n+3, ktoré znamená, že krajiny majú na dočerpanie financií po skončení programového obdobia ešte tri roky. Pravidlo n+2, ktoré navrhuje Európska komisia, Slovensko dlhodobo odmieta.

Ministri zároveň vzali na vedomie správu o pokroku, ktorú pripravili Rumunsko ako predsedajúca krajina Rady EÚ. Dokument sumarizuje doterajší pokrok pri rokovaniach o návrhoch legislatívy EÚ pre oblasť politiky súdržnosti po roku 2020.

Pred rokovaním Slovensko zorganizovalo koordinačné stretnutie V4+4, na ktorom vicepremiér Richard Raši odovzdal ročné predsedníctvo vo Vyšehradskej štvorke kolegyni a českej ministerke pre miestny rozvoj Kláre Dostálovej.

Autor: UPVII

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Úspešný model podpory inovatívnych projektov na TUKE 9. kolo súťaže startupov

11.07.2019 14:26

Dňa 27.06.2019 sa v priestoroch UVP TECHNICOM konalo už 9. kolo súťaže inovatívnych nápadov – startupov “ Máš nápad? Prezentuj svoj startup!”, ktorú vyhlasuje dvakrát ročne rektor Technickej univerzit ...

Tlačové správy

Fotograf z Nikon kalendára 2019 VOJTa Herout: Žánrovou pestrosťou proti rutine

11.07.2019 13:15

Súťaž Nikon kalendár 2020 s podtitulom „Moja srdcová záležitosť“ je príležitosťou pre profesionálnych aj amatérskych fotografov. Ašpirujúce snímky môžu vkladať na web www.nikon-kalendar.cz až do nedel ...

Tlačové správy

Google významne vylepšil okamžitý vizuálny preklad v Prekladači Google

11.07.2019 11:21

Google predstavil novinky v aplikácii Prekladač Google. Tento užitočný pomocník dostáva v rámci okamžitého vizuálneho prekladu podporu ďalších jazykov a bude ponúkať preklady aj medzi menej používaným ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá