Qualcomm zacielil na Windows 10, chystá vojnu s Intelom o PC

2

Zdá sa, že Qualcomm chce ísť do priameho súboja s Intelom a AMD na poli notebookov. Chce začať vyrábať procesory Snapdragon určené vyložene pre platformu Windows. Spoločnosť to oznámila na 4G/5G Summitu v Hongkongu.

Na novinky o prvých notebookoch Snapdragon od spoločností HP, Lenovo a ASUS si síce musíme ešte počkať, ale budúce modely by mohli fungovať na špecializovaných procesoroch vyvinutých priamo pre Windows.

„Keď sa pozrieme na vývoj trhu, môžeme očakávať nové typy zariadení, vyžadujúce výkonnejšie GPU. A môžete počítať s tým, že Qualcomm rozšíri svoje portfólio Snapdragon aj do týchto kategórií,“ uviedol Christiano Amon, výkonný zástupca riaditeľa Qualcommu. „Zameriavame sa na PC kategóriu v dlhodobom horizonte.“

Hypoteticky by tak Qualcomm mohol zaujať rovnakú stratégiu ako napríklad na trhu s nositeľnou elektronikou, pre ktorú má špeciálne dizajnovaný Snapdragon 2100 Wear.

Chystané notebooky s Windows zatiaľ pobežia na čipe Snapdragon 835, doteraz používanom prevažne vo smartfónoch. Amon naznačil, že tieto počítače budú disponovať dostatočným výkonom, aby boli schopné ponúknuť perfektnú funkčnosť a hocis aj špičkové herné zážitky.

Ak sa jeho slová ukážu pravdivé, budú mať na tomto poli Intel a AMD silného konkurenta. Výroba čipovej súpravy určenej priamo pre Windows navyše môže znamenať, že sa Qualcommu podarí uzavrieť zmluvy s viacerými výrobcami. Bližšie detaily týkajúce sa novinky by mohla spoločnosť prezradiť v decembri na svojom pravidelnom Snapdragon Summite.

Zdroj: Computerworld

Qualcomm Windows 10 Intel

2 komentáre

Počítače s procesormi Intel , AMD a Snapdragon. reakcia na: Qualcomm zacielil na Windows 10, chystá vojnu s Intelom o PC

2.11.2017 03:11
Kým v prvých počítačoch boli procesory od Intelu trvalo AMD asi desať rokov aby mu konkurovala. V pecečkach dominoval Windows a zhodou okolností mu tiež po desiatich rokoch konkuruje Linux. Trh s mobilnými počítačmi valcuje Intel, tu AMD nedokáže tak konkurovať. Google tiež vstúpil do tohto sveta s cieľom pretlačiť ChromeOS žiaľ nie je to také ako s Androidom pričom je to systém odkopírovaný od iPhone OS. Po energetickej nenáročnosti má architektúra ARM budúcnosť aj navrch čo nahráva viac Googlu s Androidom a tým sú tieto spoločnosti dominantné v tomto segmente trhu. Vlastné riešenia Intelu a AMD len zaostávajú za týmto lídrom. Dominantné postavenie Windowsu v oblasti pc má konkurenčnú výhodu pred Androidom, kým po techno-logickej a kvalitatívnej stránke má navrch Linux. Drvivá väčšina mobilov funguje na populárnom Androide kde mu konkuruje veľmi kvalitné riešenie od firmy Apple iPhone s vlastnými procesormi.
Po technologickej stránke Qualcomm vsadil na dobrú kartu ohľadom platformy. Kontrakt so spoločnosťami zastrešujúce jednotlivé linuxové distribúcie vzhľadom na ich nepatrné zastúpenie na trhu nebol lákavý.
Tvrdenie ,že Qualcomm chce ísť do priameho súboja s Intel a Amd na poli notebookov je mylné už len pre ich odlišnú architektúru procesorov ako aj grafických čipov Adreno. To čo si nezobrala NVidia má teraz iný.
Výrobcovia len zmenu privítajú a ju aj podporia, pretože budúcnosť je nízkonapäťová.

Centos7 / RHEL7 / Fedora pre ARM reakcia na: Qualcomm zacielil na Windows 10, chystá vojnu s Intelom o PC

24.10.2017 08:10
Centos7 / RHEL7 / Fedora pre ARM existuje, moze z toho byt celkom zaujimave zariadenie. A kedze aj Microsoft sa snazi presadit svoje Windows10 na procesoroch s ARM instrukcnou sadou tak dostanu Intel a AMD konkurenciu aj v PC svete.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať