Qualcomm ponúkne ultratenké 7nm čipy - čo všetko to ovplyvní?

Technológie
0

Budúca mobilná čipová sada Qualcommu Snapdragon 5G bude vyrábaná pomocou 7Nm LPP (Low Power Plus) a EUV (extrémne ultrafialové žiarenie) procesu juhokórejského obra Samsungu. Čo to znamená?

Sedemnanometrovú LPP EUV výrobu Samsung prvýkrát predstavil minulý máj, v júli potom spoločnosť ohlásila, že do praxe má vojsť už v tomto roku. Zmenšovanie čipov pri zachovaní výkonu výrobcom umožňuje vytvárať tenšie čipy s väčším množstvom úžitkového priestoru. Sú navyše zároveň úspornejšie a rýchlejšie. V porovnaní s 10nanometrovým procesom FinFET, ktorý je v súčasnosti široko využívaný, prinesie 7Nm proces o 40% väčšiu účinnosť vzhľadom k veľkosti, o 10% vyšší výkon a o 35% nižšiu spotrebu energie, tvrdí Samsung.

V októbri medzitým Samsung vyvinul vlastný 8 nanometrový výrobný proces, ktorý je považovaný za určitý most medzi 10nm a 7Nm procesom. Firma zároveň zdôraznila pokračujúcu spoluprácu s Qualcommom.

Spolu s Applom je takisto americký Qualcomm jedným z najväčších klientov pre zmluvných výrobcov čipov, medzi ktoré patrí Samsung alebo TSMC. Qualcomm viac spolieha na Samsung, predovšetkým vďaka populárnej sérii inteligentných telefónov Galaxy. Poháňa ich totiž čipová sada Snapdragon Qualcommu. Hoci sa obe firmy v minulosti dohadovali ohľadom licenčných dohôd - v IT priemysle bežná vec - zostáva ich kooperácia dlhodobo funkčná.

Zdroj: computerworld.cz.

Redakcia

Všetky autorove články
Qualcomm Samsung procesor Snapdragon 5G Apple Galaxy

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať