Image
9.4.2019 0 Comments

Qnap TS-228A: Modernejší a rýchlejší NAS v low-ende

Najlacnejšie sieťové úložiská sú častokrát sprevádzané obmedzeniami, ktoré pramenia z nevýkonného hardvéru. Či už v podobe zbrzdených reakcií operačného systému alebo výrazne pomalšieho prenosu súborov, než gigabitový eternetu umožňuje. To bol i prípad TS-228 so zápisom, resp. uploadom pri maximálnom výkone iba 68 MB/s. Tento NAS je už však nejaký čas nahradený novším TS-228A.

Základ zostal nezmenený. Plastová skrinka pozostáva z dvoch častí. Napasovať správne do seba zapadajúce zuby chce však trochu viac trpezlivosti.

Vďaka vertikálnej orientácii je úložisko i priestorovo úsporné. Oproti predchádzajúcemu modelu najviac zamrzí odstránenie čítačky kariet SD. Nahrávanie fotiek priamo z pamäťovky foťáku je možno zastarané riešenie, niekedy príde vhod. Kompenzáciou za to je naopak rozšírenie druhý port USB 2.0 vzadu, napríklad na pripojenie prijímača Wi-Fi.

Hlavnou hviezdou je procesor Realtek RTD1295. Tento 64-bitový ARM zvládne hravo dekódovať akýkoľvek bežne dostupné video v 4K, HEVC či VP9 z YouTube. Testované na vzorke Jellyfish s dátovým tokom 120 Mb.


Do výbavy zadných konektorov pribudol jeden port USB 2.0

Qnap nehovorí o TS-228A len v kontexte multimédií, ale i SOHO, teda malých/domácich kancelárií. Tu sa zase hodia štyri jadrá, vďaka čomu NAS nebrzdí ani pri práci viacerých používateľov naraz. Kameňom úrazu môže byť až beh veľkého množstva aplikácií, na ktoré už malá kapacita RAM DDR4, iba 1 GB, nemusí stačiť. A táto pamäť sa žiaľ nedá ani doplniť. Je totiž integrovaná a rozširujúci slot doska nemá. Každopádne do momentu, kým pamäť kapacitne stačí, je chod OS (QTS 4.3.5) svižný.

Sekvenčný výkon testujem prenosom rôzne veľkých súborov. To v RAID1 so špičkovými diskami WD Gold (WD1005FBYZ) cez switch TP-Link T1600F-28TS. Čítanie i zápis sa pri maximálnom výkone (tj. pri veľkých súboroch o veľkosti 1 – 2 GB) drží okolo 90 MB/s. Pri menších súboroch kancelárskeho typu je to už slabšie. Sekvenčné čítanie (427 – 1235 kB) dosahuje s biedou na 12 MB/s a zápis 30 MB/s. Najmenšie súbory (12 – 59 kB) sú potom prenášané už veľmi nízkou rýchlosťou iba 0,9 – 1,3 MB/s, čo je na úrovni zápisu a čítania flashdiskov. V tejto cenovej kategórii sieťových úložísk to však nie je nič neobvyklé a musíte s tým počítať.

Spotreba sa v závislosti od použitých diskov pohybuje v rozmedzí 14 – 22 W. S dvojicou vypnutých Redov (WD10ERFX), ale ešte mimo pohotovostný režim, je to okolo 5 wattov.

Najhlučnejšou súčasťou zariadenia budú vždy disky, uchytenie cez gumičky a následne plastové spony. I za pričinenia gumených nožičiek skrinky sú vibrácie tlmené, no intenzívne chvenie zo seeku hlavičiek takéto zabezpečenie nezastaví. Vstavaný ventilátor je inak tichučký i v záťaži. Každopádne je atypickej konštrukcie a horšie sa k nemu i dobíja, čiže na servis žiadna slasť.

Celkovo hodnotím tento NAS kladne. Kľúčový oproti predošlému modelu je nárast výkonu, a to pri iba symbolickom navýšení ceny.

„Lacné, svižné a univerzálne sieťové úložisko na dva disky, dobre spôsobilé na multimédia i pre menší pracovní tím“

Plusy/mínusy

+ Slušný pomer cena/hodnota, svižný chod OS, prehľadné a intuitívne používateľské rozhranie QTS, až tri porty USB, na dvojdiskový NAS menšie rozmery, montáž bez náradia
- Pomalé čítanie malých dokumentov, nešikovnejšia montáž krytu, nerozšíriteľná pamäť, absencia čítačky pamäťových kariet

Cena: 195 eur (agem.sk)

Hodnotenie:

Cena/výkon: 90 %
Prev. vlastnosti: 100 %
Konektivita: 90 %
Vyhotovenie: 80 %
Celkovo: 90 %

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Recenzia: OKI C844dnw - Najmenšia farebná A3 tlačiareň na trhu vie tlačiť aj bannery

18.09.2019 00:00

V rámci produktovej rodiny OKI C800 sa tejto spoločnosti zameranej na tlač technológiou LED podarilo skĺbiť kompaktnosť s možnosťou tlače na formát A3 a tlače veľkoplošných bannerov a iných rozmerných ...

Recenzie

Recenzia: Rim Stones SE 7766 a SE 7765.01 - Dizajn na prvom mieste

15.09.2019 00:00

Firma Rim, ktorá sa špecializuje na výrobu kancelárskych stoličiek,  vytvorila novinku v podobe taburetiek rôznych tvarov, veľkostí a farieb.  Sú vytvorené prevažne do kancelárskych priestorov, no môž ...

Recenzie

Canon XF705: Profesionál v každom smere

11.09.2019 10:40

Tip redakcie: Top produkt Kamery Canon dlhý čas odsúvali formát 4K videa na druhú koľaj, a ak ho aj niektorý model podporoval, dočkali sme sa prinajlepšom verzie 4K s maximálnou snímkovou frekvenciou ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_092019

Najnovšie videá

elearn

IT GALA stvorec 2019