QNAP TS-231P2-4G: NAS pre homeoffice

0

Sieťové úložisko od firmy QNAP s označením TS-231P2 je výkonnejší nástupca modelu TS-231P. Je vybavené štvorjadrovým procesorom Cortex-A15 s taktom 1,7 GHz a operačnou pamäťou 4 GB DDR3 s možnosťou pohodlného rozšírenia o druhý modul na konečných 8 GB. Napriek tomu, že ide o lacnejší NAS, šachty sú riešené na hot-swap. Disky sa skrutkujú do plastových rámikov, ktoré, žiaľ, tradične nemajú žiadne tlmiace prvky pohlcujúce chvenie. A tak najmä pri vyhľadávaní dát a rýchlom kmitaní hlavičiek sa vibrácie prenášajú na podložku, čo môže mať za dôsledok drnčanie a podobne. Formátovo sú podporované 3,5" i 2,5" HDD/SSD do kapacity 24 TB, čo je súčasné maximum, ktoré sa dá vyskladať z dvoch samostatných diskov.

Z konektorov sú spredu vyvedené dva porty USB 3.1 gen. 1 a pod nimi tlačidlo na rýchle kopírovanie obsahu z externých úložísk (stačí médium vložiť a po jeho načítaní stlačiť tlačidlo: expresné a funkčné). Čítačku kariet tu nenájdete, nejde však o multimediálny NAS, takže to možno ospravedlniť. Zato porty RJ-45 (1 Gb/s) sú tu až dva. Na zadnom paneli je potom ešte pohľad na 70-milimetrový ventilátor, ten sa reguluje buď automaticky, alebo môžete rýchlosť nastaviť podľa individuálnych potrieb i fixne. V každom prípade je tichý aj na maximálnych otáčkach a teploty sú v poriadku i pri dlhodobej záťaži dvoch testovaných diskov.

Uvedenie úložiska do prevádzky je veľmi jednoduché aj pre neskúsených používateľov. Po inštalácii a konfigurácii operačného systému QTS sa otvorí prehľadné používateľské rozhranie. To možno cez App Center obohatiť o rôzne funkcie. Za zmienku stojí rozšírenie o server FTP, webový a printový server, CMS, aplikáciu pre kamerové systémy či v neposlednom rade myQNAPcloud zabezpečujúci osobný cloud.

Maximálna prenosová rýchlosť udávaná výrobcom je 224 MB/s pri sekvenčnom čítaní a 176 MB/s pri sekvenčnom zápise. V mojich testoch bol NAS osadený dvoma diskami WD Gold (WD1005FBYZ) s kapacitou 1 TB do RAID 0 (SMB 3.0) s pripojením cez jeden gigabitový port. Pri maximálnom výkone som takto nameral rýchlosť čítania i zápisu 115 MB/s, čo bolo v tomto prípade obmedzené rýchlosťou prenosu cez jediný sieťový port. Pri použití agregovanej sieťovej linky oboch sieťových portov a pri prístupe viacerých klientov naraz sa však situácia mení a zmysel majú i výkonnejšie disky, aj keď za najvhodnejšie považujem modely z radov WD Red a Seagate Ironwolf. Takéto úspornejšie disky majú význam i preto, že NAS nedokáže prepínať do režimu spánku. Najnižšia spo­treba v stand-by sa tak pohybuje okolo 11,5 W a v záťaži do 23 W. Nastavenia napájania sú veľmi chudobné, obsahujú však plánované vypínanie a zapínanie úložiska s podporou Wake on LAN. Zamrzí i dĺžka inicializácie presahujúca päť minút. Vypínanie zariadenia trvá zhruba štyri minúty.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Jednoduchá a intuitívna inštalácia a obsluha, 2× 1 Gb/s RJ-45, tichý ventilátor s možnosťou regulácie otáčok, už slušný procesorový výkon (vyšší než u predchodcu), prijateľná cena
- Pridlhé zapínanie a vypínanie, chýbajúca podpora režimu spánku

HODNOTENIE:

Cena/výkon: 90 %
Prev. vlastnosti: 80 %
Konektivita: 90 %
Vyhotovenie: 80 %
Celkovo: 85 %

Cena: 312 EUR

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
QNAP NAS

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať