SAMSUNG_102020 SAMSUNG_102020 SAMSUNG_102020 Advertisement

Putin zakázal používať VPN, aby zablokoval prístup na zakázané weby. Apple zase odstránil z čínskeho App Storu aplikácie na VPN

Bezpečnosť
0

Ruský prezident Vladimír Putin podpísal zákon, ktorý zakazuje technológie umožňujúce prístup k webovým stránkam, ktoré sú v krajine zakázané. Ruský internetový regulátor Roskomnadzor vedie čierny zoznam (blacklist) tisícok webových stránok.

Zákon, ktorý už schválila Duma, dolná komora parlamentu, zakáže používanie virtuálnych privátnych sietí (VPN) a ďalších technológií, označovaných ako anonymizačné, ktoré umožňujú ľuďom anonymne surfovať na webe. Účinnosť nadobudne 1. novembra.

Podľa Leonida Levina, predsedu komisie pre informačnú politiku v Dume, zákon je určený na ochranu pred nezákonným obsahom, a nie na umožnenie vládnej cenzúry. „Moji kolegovia len zahrnuli obmedzenie prístupu k informáciám, ktoré už zakazuje zákon alebo súdne rozhodnutie,“ vyjadril sa pre tlačovú agentúru RIA Novosti. Napriek tomu demonštranti v uliciach Moskvy protestovali proti prísnym novým pravidlám v oblasti internetu. Organizácia Amnesty International kritizovala zákon ako „poslednú ranu v útoku na on-line slobodu“.

Rusko však nie je jediná krajina, ktorá sa snaží zakázať VPN.  V januári začala používanie týchto sietí obmedzovať aj Čína. Nedávno sa ukázalo, že Apple na podnet vlády odstránil zo svojho čínskeho App Storu aplikácie na VPN. Čínsky internetový regulátor obhajoval tento zákrok a uviedol, že nedávne opatrenia boli súčasťou prebiehajúcej kampane zameranej na „očistenie a štandardizáciu“ prístupu na internet.

Zdroj: Reuters, Money

Redakcia

Všetky autorove články
VPN Putin

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať