Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

0

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.  

V piatok 21. októbra 2016 sa v skorých ranných hodinách uskutoční v poradí 18. stratosférický let spoločnosti GOSPACE. Štartovať bude zo športového letiska v Partizánskom. Bude to prvý let stratosférického balóna na svete, ktorý bude využívať obojsmernú komunikáciu zabezpečenú prostredníctvom siete LoRaWAN vo výške približne 40 km, kde panujú extrémne fyzikálne podmienky, podobné tým vo vesmíre.

V prípade úspešného testu priameho dosahu siete LoRaWAN v smere zem – vzduch sa vynára úvaha o využívaní technológie internetu vecí aj pre satelity letiace na nižšej obežnej dráhe a iné zaujímavé aplikácie využiteľné v praxi.

GOSPACE sa s partnermi chce pokúsiť aj o experimentálne určenie polohy cez sieť LoRaWAN na základe triangulácie, keďže sonda bude v rovnakom čase komunikovať s viacerými bezdrôtovými bránami. Tieto dáta budú porovnané s polohou určenou pomocou GNSS a následne sa vyhodnotí ich presnosť. Okrem brán Slovanetu budú v rámci testu so sondou pripravení komunikovať aj ďalší partneri – spoločnosť České radiokomunikace a nemecká spoločnosť DIGIMONDO, člen aliancie LoRaWAN.  

O výsledkoch letu, nameraných hodnotách a záveroch budú zúčastnení partneri podrobne informovať.

GOSPACE je spinoff Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity, o. z., z roku 2013. Má za sebou už 17 úspešných letov do stratosféry. Jej zamestnanci sa podieľali na vývoji prvej slovenskej družice (skCUBE). Spoločnosť v roku 2014 dostala certifikát od ESA za úspešné získanie pozície v čase, keď boli nastrelené iba prvé 4 satelity Galileo.   

TS GOSPACE

Všetky autorove články
internet Space GOSPACE

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať