Image
11.7.2019 5 Comments

Prvú 5G sieť na Slovensku spustili 4ka a SWAN

Náš najmladší operátor 4ka spoločne s partnerskou spoločnosťou SWAN uviedli do prevádzky 10.júla 2019 vôbec prvú sieť 5. generácie na Slovensku.

V rámci oficiálneho spustenia prevádzky sme si mohli v Banskej Bystrici vyskúšať prvý video hovor cez túto sieť a tiež prvý on-line prenos videa z drona a z 360° kamery streamovaného cez 5G sieť.

Boli sme tiež svedkami prenosu dát rýchlosťou 1 Gb/s, pričom v plnom nasadení je v súčasnosti prevádzkovaná BTS schopná prenášať dáta rýchlosťou až 3,4 Gb/s a po softwarovom update až viac ako 5,1 Gb/s. Latencia prenosu sa pritom pohybuje okolo 1 ms !  

Mobilné siete 5. generácie prinášajú hlavne vysokorýchlostný prenos dát vzduchom s veľmi nízkou latenciou ktorá bola na doterajších technológiách nedosiahnuteľná. Táto technológia otvorí nové možnosti v priemysle 4.0, v IoT (internete vecí), v manažovaní a bezpečnosti miest, zavádzaní prepojených autonómnych vozidiel, ale vďaka extrémne krátkej odozve umožní napríklad rozvoj riešení v starostlivosti o zdravie na diaľku odkiaľkoľvek. Veľmi zaujímavými aplikáciami v týchto sieťach bude prenájom výpočtovej kapacity.

Ak si budete chcieť zahrať najnovšie hry alebo spracovať 4K video, nebudete už potrebovať výkonný PC či pracovnú stanicu doma. Jednoducho si výpočtový výkon predplatíte v cloude a vďaka vysokorýchlostným prenosom cez 5G budete pracovať na vysokovýkonnej pracovnej stanici alebo najnovšej hernej zostave prostredníctvom malého terminálu. Samozrejmosťou bude možnosť streamovania 4K či dokonca 8K videa.

Pri spustení siete spojili sily operátori 4ka a SWAN. Sieť využíva technológiu Non-Standalone (NSA) ktorá bola schválená pre prvú fázu zavádzania 5G sietí. Tá vyžaduje využitie LTE s frekvenciou 1,8 GHz ktorá sa používa na prenos servisných dát siete a 3,7 GHz pre 5G dátové prenosy. 5G sieť je typická poskytovaním konvergentných služieb, takže okrem mobilných dátových prenosov tu je možnosť využívať aj pevné bezdrôtové dátové prenosy. Štvorkári tak budú môcť využiť vysokú rýchlosť 5G na svojich smartfónoch. Spoločnosť SWAN je lídrom v oblasti pevného pripojenia domácností prostredníctvom LTE siete, ktorú 5G ešte viac posilní a skvalitní.

Technickým partnerom projektu je spoločnosť ZTE. „Naša spoločnosť žije inováciami, aby sme ľuďom na celom svete priniesli technológie zajtrajška do ich každodenných životov. Sme šťastní, že našim partnerom na Slovensku sú práve 4ka a SWAN,“ povedal v Banskej Bystrici viceprezident ZTE Li Ming.

Operátor má v súčasnosti v rámci pilotnej prevádzky spustenú dvojicu BTS v Banskej Bystrici. Ako nám prezradil generálny riaditeľ SWANu Roman Vavrík, do konca roka je plánované spustenie ďalších 5G BTS v niekoľkých slovenských lokalitách. Vzhľadom k obrovským investíciám potrebným pre celoplošné pokrytie však predpokladá že sa na ňom budú podieľať všetci operátori spoločne po vzájomnej dohode, tak ako je to realizované aj v iných krajinách. Výhody 5G siete si budú môcť vyskúšať všetci vlastníci SIM kariet 4ky ktorý majú k dispozícii zariadenie s podporou 5G už o niekoľko dní. Zatiaľ pochopiteľne iba v časti Banskej Bystrice.

4ka spoločne so SWAN spustením prvej 5G siete na Slovensku uskutočnili veľký krok smerom k zavádzaniu technológií najnovšej generácie a položili tak základy pre ďalší rozvoj v oblastiach IoT, Smart City, prepojených autonómnych vozidiel, Priemyslu 4.0, systémov rozšírenej reality a mnohých ďalších.    

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Q4 Security je premium partnerom Panasonic Business

18.10.2019 19:09

Spoločnosť Q4 Security je už 25 rokov dodávateľom bezpečnostných riešení. Začiatkom tohto roku získala certifikát Premium Partnera spoločnosti Panasonic Business, dodávateľa špičkových bezpečnostných ...

Technológie 1

Čínsky prototyp vrtuľníka pripomína UFO zo starých sci-fi filmov

17.10.2019 00:05

Čínske médiá nazývajú nový „ozbrojený vrtuľník“ Super Great White Shark (super veľký biely žralok), pretože evokuje skôr obrazy zo sci-fi filmov z polovice 20. storočia než technológiu 21. storočia. ...

Technológie

Inteligentné vykurovanie v inteligentnom byte

17.10.2019 00:10

Špeciálny projekt Vykurovanie je vo väčšine domov či bytov energeticky najnáročnejší subsystém a jeho optimalizáciou sa v mnohých prípadoch dajú dosiahnuť značné úspory. Dodávatelia riešení pre intel ...

5 Comments

 1. Marek :reakcia na Prvú 5G sieť na Slovensku spustili 4ka a SWAN reakcia na: Prvú 5G sieť na Slovensku spustili 4ka a SWAN
  12.7.2019 16:07
  Wau ,5 G sieť je pustená konečne to sa ale vyšvihli, aká škoda že ich 2G,3G a 4G sú pokrytím Slovenska slabé ako čaj
  Reagovať
 2. 8 alebo az 16s reakcia na: Prvú 5G sieť na Slovensku spustili 4ka a SWAN
  12.7.2019 11:07
  to je super, na 5G sieti s prenosom 1Gbps dokazem vycerpat 4kovy 1GB datovy pausal uz za 8s a velky 2GB balicek "internet do mobilu" https://www.4ka.sk/internet-do-mobilu uz za 16 sekund!
  Reagovať
 3. ja cakam kedy 4G bude mat swan/4ka, lebo s nou je to bieda reakcia na: Prvú 5G sieť na Slovensku spustili 4ka a SWAN
  12.7.2019 10:07
  ja cakam kedy 4G bude mat swan/4ka, lebo s nou je to bieda. Minimilane pokrytie v mestach. Mobil sice ukazuje, ze je pripojeny k 4G, ale realna rychlost je casto 2G.
  Reagovať
 4. Prvá 5G sieť reakcia na: Prvú 5G sieť na Slovensku spustili 4ka a SWAN
  12.7.2019 10:07
  Prvé čipsety podľa finálnej špecifikácie začal Qualcom dodávať iba nedávno. Každá technológia musí nejak začať. V zahraničí sa dá niekoľko modelov kúpiť už teraz a budú pribúdať . Ak by ale nikto nezačal stavať 5G sieť, asi by si ťažko niekto kúpil 5G smartfóny.
  Reagovať
 5. Smytek reakcia na: Prvú 5G sieť na Slovensku spustili 4ka a SWAN
  12.7.2019 05:07
  5g siet ktoru nepodporuje ziadnh telefon. Aj ked to spustia pojde to na 2 telefonoch ako ked spuatili voLte jeden hhawei to podporoval. Smutek. Ale je dolezite byt ptvg
  Reagovať

Vyhľadávanie

ITAPA_2019

Najnovšie videá

SlovakiaTech 2019
MANDAYIT 2019