Image
9.9.2016 0 Comments

Prvá skutočne digitálna olympiáda

Štyridsaťdva olympijských športov, 306 podujatí, 206 zúčastnených krajín, vyše 10-tisíc športovcov a miliardy zvedavých fanúšikov na celom svete. Pritom stačilo menej ako pol sekundy, kým sa akýkoľvek výsledok z Letných olympijských hier v Riu dostal do sveta. Rio 2016 vydobylo miesto v dejinách ako olympiáda s väčšou úrovňou digitálneho pokrytia ako ktorékoľvek predošlé hry.

Len na lepšiu predstavu: zabezpečovať informačné technológie pre olympijské hry je ako poskytovať IT obrovskej firme. Tá má 200-tisíc zamestnancov a slúži viac ako 4 miliardám zákazníkov na globálnom trhu. Funguje v nepretržitej prevádzke, no každé dva roky sa musí sústrediť na takmer tri veľmi intenzívne týždne, ktoré preveria každý, aj ten najmenší detail prípravy. Aby IT infraštruktúra nebola príťaž sama osebe, platformou pre olympiádu sa stal cloud.

Technologické nároky s každou ďalšou olympiádou narastajú, cloud bol preto logické riešenie. Bol kľúčový na efektívne poskytovanie dostatočného výkonu počas špičiek. Výhoda nasadenia tejto platformy je v tom, že infraštruktúru už nebude treba každé dva roky kompletne sťahovať a nastavovať v dejisku každých ďalších hier.

V Brazílii z cloudu bežal napríklad celý systém na nábor a podporu dobrovoľníkov či akreditácie. Medzinárodný olympijský výbor ich vydal viac ako 300 000: pre športovcov, členov delegácií, novinárov, pomocných pracovníkov médií, sponzorov i pre hlavy štátov, premiérov a ministrov, ktorí do Južnej Ameriky prišli zbierať politické body. Každý držiteľ akreditácie mal zároveň nastavenú individuálnu úroveň prístupových práv, aby sa bez problémov dostal všade tam, kde mal byť, a zároveň nie tam, kde byť nepotreboval.

Akreditácie sú zložitý systém – každá vydaná kartička obsahuje meno a fotografiu osoby, ako aj bezpečnostný čiarový kód. Zároveň slúžila ako vstupné víza do Brazílie. Úroveň zabezpečenia preto musela byť rovnaká, akú využívajú systémy na spracovanie žiadostí o pasy a víza.

Bezpečnostný systém sa každú minútu musel popasovať so 400 možnými bezpečnostnými hrozbami. Každú jednu z nich bolo treba preveriť a určiť, či ide naozaj o niečo, čo si vyžaduje reakciu. Pred štyrmi rokmi to bolo pritom polovičné množstvo.

Výsledky ihneď

Od atletiky cez golf, ragby až po zápasenie, distribúcia výsledkov každého jedného športového podujatia na olympiáde v Riu do sveta trvala menej ako pol sekundy. Komentátori, ale i fanúšikovia ich tak mali k dispozícii skôr, ako začuli burácanie tribún.  

Olympic Video Player divákom živých športových podujatí prinášal výsledky, štatistické a biografické údaje i trendy zo sociálnych sietí v reálnom čase a na jednej integrovanej obrazovke. Commentator Information System zase poskytoval v reálnom čase výsledky komentátorom, novinárom a vysielacím spoločnostiam. Vôbec po prvý raz mali prístup do systému s informáciami o všetkých disciplínach. Akreditované médiá, ale i športovci navyše mohli využiť aplikáciu myInfo+ so všetkými údajmi, ktoré boli pre nich určené. Okrem športových výsledkov tak napríklad mali k dispozícii aj dopravné informácie. Aplikácia vo verzii pre notebooky bola prispôsobená tak, aby každému ukazovala údaje podľa vlastných preferencií.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

ITPro

Linux súkromne i pracovne v2.0 (40. časť) Príkazy git

18.06.2019 14:20

Táto časť seriálu bude stručným sumárom základných príkazov CLI, pomocou ktorých naštartujeme prácu v systéme git. Pomocou tejto jednoduchej referencie sa naučíme inicializovať prácu so systémom git a ...

ITPro

Praktická kryptológia (25. časť) Hašovacie konštrukcie

18.06.2019 14:05

V prípade, že sa rozhodneme hlbšie si naštudovať základy hašovacích algoritmov MD a SHA, určite sa stretneme s pojmami ako Merklova-Damgårdova, resp. Wide-Pipe konštrukcia. Pomocou nich sa za použitia ...

ITPro

VMware NSX L2 VPN alebo Ako si ponechať IP adresu

19.06.2019 14:01

V digitálnej dobe 21. storočia čoraz viac spoločností outsourcuje svoje IT riešenia a systémy k rôznym poskytovateľom na IT trhu ako súčasť znižovania nákladov. Aj keď v poslednom čase pozorujeme znač ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videá