Prvá mobilná aplikácia, vďaka ktorej si domácnosti môžu znížiť účty za elektrinu

1

Sledovať spotrebu elektrickej energie v domácnosti a získať tipy či návody na úspory sa bude dať aj pomocou aplikácie v mobile. Prvú svojho druhu na slovenskom trhu pripravila spoločnosť MAGNA ENERGIA. Jej spustenie umožnilo zavedenie inteligentných elektromerov (IMS). Napríklad rodinný dom vybavený tepelným čerpadlom na vykurovanie i ohrev vody má časovým spínačom nastavený ohrev vody v letnom období na 7.00 a 20.00. Teda v čase, keď je predpoklad spotreby teplej vody. Jednoduchou zmenou nastavenia spínača na iné hodiny sa spotreba energií presunie do nočných alebo popoludňajších hodín. Úspora predstavuje až 30 % celodenných nákladov na elektrinu. Podobným spôsobom sa bude dať ušetriť aj na iných elektrospotrebičoch – či už ide o práčku, vysávač, alebo vykurovanie.

Inteligentné elektromery má dnes nainštalovaných 44-tisíc odberateľov, pričom do konca roka by ich počet mal vzrásť nad 55-tisíc. Kým v súčasnosti ide predovšetkým o firmy, v budúcnosti budú IMS vybavené aj domácnosti s ročnou spotrebou elektriny najmenej 4 MWh. Dovedna by tak IMS malo dostať približne pol milióna domácností, predovšetkým tých, ktoré žijú v rodinných domoch. Aj tie tak budú môcť využiť výhody variabilnej tarifikácie a míňať elektrinu vtedy, keď je lacnejšia. IMS totiž umožňujú tvorbu taríf v jednotlivých hodinách. „Kým doteraz ceny elektriny vyplývali z vývoja ročných produktov na energetickej burze, teraz pri cene možno zohľadniť aj hodinový vývoj cien. Výsledkom sú nižšie mesačné faktúry za elektrinu,“ vysvetľuje Martin Semrič zo spoločnosti MAGNA ENERGIA. Od januára 2017 budú môcť výhody IMS využiť aj domácnosti, umožniť by to mala nová vyhláška Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorá je momentálne v pripomienkovom konaní.

Preto spoločnosť MAGNA ENERGIA pripravila mobilnú aplikáciu MagnaApp, ktorá je prístupná pre operačné systémy Android a iOS. Pomocou nej si môžu klienti spoločnosti pozrieť priebeh spotreby elektriny v jednotlivých hodinách či porovnať si náklady na energie pri súčasnej a variabilnej tarifikácii.  

Domácnosti, ktoré majú IMS nainštalované, môžu už teraz začať experimentovať so zmenou spotreby v jednotlivých hodinách dňa. Spotrebiče, ktoré nepotrebujú používať v čase špičky odberu v sústave (vtedy je elektrina drahšia), spustia v čase lacnejšej elektriny. Napríklad umývačku riadu alebo práčku zapnú až po 22:00 hod, teda v časovom pásme variabilnej tarify s názvom NOC. Výsledok si môžu skontrolovať v aplikácii hneď na druhý deň po 9:00 hod. V tom čase by mali byť dostupné údaje za predchádzajúci deň. Odberateľ uvidí aj priebeh spotreby a nákladov v jednotlivých hodinách. Aplikácia poskytuje prístup aj pre odberateľov, ktorí nie sú zákazníkmi MAGNA ENERGIA. Tí si môžu vyskúšať funkcionalitu MagnApp na tzv. demodátach.

MagnaApp si môžete stiahnuť na:

https://itunes.apple.com/sk/app/magnapp/id1116786915?mt=8

Zobrazit Galériu
MagnaApp elektrina ucet

1 komentár

energomonitor reakcia na: Prvá mobilná aplikácia, vďaka ktorej si domácnosti môžu znížiť účty za elektrinu

19.7.2016 14:07
K teme doporucujem https://www.energomonitor.cz/ resp. mnozstvo clankov Patricka Zandla http://www.marigold.cz/?s=energomonitor
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať