Image
4.3.2018 0 Comments

Projektory Canon XEED: Keď sa projekcia robí inak

Spoločnosť Canon je používateľom známa ako výrobca kvalitných fotoaparátov, kamier či tlačiarní. Vo svojom portfóliu toho však má oveľa viac a jedna z oblastí, kde môžete výrobky značky Canon stretnúť, sú aj projektory. V ponuke je niekoľko kategórií projektorov s viacerými technológiami, nás však zaujali modely označené XEED. Canon navyše na výstave ISE 2018 v Amsterdame predstavil najnovšie modely s touto technológiou. Poďme sa teda pozrieť, čo toto označenie reprezentuje.

LCoS, Aisys a iné

Projektory označené XEED vyrába Canon vo viacerých kategóriách. Toto označenie napovedá, že sú vybavené optickým systémom Aisys (Aspectual Illumination System) a trojčipovou projekčnou technológiou s čipmi LCOS. Kombinácia týchto technológií prináša viac výhod, ktoré konkurencia ťažko dosahuje. Ak sa pozrieme na projekčný systém, výrobcovia dnes v tejto kategórii v zásade používajú hlavne dve projekčné technológie. Prvá z nich je LCD, respektíve 3 LCD, pri ktorej sa obraz generuje presvecovaním trojice priehľadných čipov LCD, z ktorých každý vytvára obraz pre jednu základnú farbu R-G-B. Pomocou optického hranola sa obraz skladá a premieta na projekčnú plochu. Nevýhodná tu je nižšia ostrosť a strata jasu na každom z čipov LCD. Technológia DLP využíva čip s mikrozrkadielkami, ktorý odráža svetlo z lampy a vytvára tak jednotlivé obrazové body. Farby zabezpečuje rotačný farebný kotúčik, ktorý postupne vykresľuje farby R-G-B-W. Na zloženie obrazu sa teda využíva zotrvačnosť zraku. Technológia poskytuje vyšší jas, pretože svetlo sa priamo odráža, ale hlavne pri rýchlejších pohyboch v scéne sa na hranách môže vyskytovať dúhový efekt. Projektory XEED však používajú principiálne kombináciu týchto systémov. Svetlo z lampy alebo pri vyšších modeloch z laserového zdroja sa rozdeľuje pomocou polopriepustných zrkadiel na tri zložky R-G-B podobne ako pri projektoroch LCD. Svetlo potom dopadá na trojicu čipov LCoS, ktoré predstavujú zásadnú zmenu. Čip LCoS (Liquid Crystal on Silicon) bol pôvodne vyvinutý pre projekčné televízory. Ide o miniaturizovaný reflexný displej s aktívnou matricou s kvapalnými kryštálmi na povrchu kremíka. Tento CMOS riadi napätie na štvorcových reflexných hliníkových elektródach, ktoré sú umiestnené tesne pod povrchom čipu, pričom každý riadi jeden pixel. Obraz sa teda vytvára podobne ako pri LCD displeji, ale ten sa od povrchu odráža a cez polopriepustné zrkadlo a hranol skladá z jednotlivých farebných zložiek do výsledného obrazu. Táto technológia má viacero výhod: vysoké rozlíšenie pri kompaktných rozmeroch, vyšší jas, čistý a ostrý obraz s plynulými prechodmi, precízne farby bez dúhového efektu a pevnú štruktúru pixelov, ideálnu na sledovanie filmov. Unikátny optický systém Canon Aisys poskytuje vysokú svetelnosť, kontrast a kvalitu obrazu pri podstatne menších rozmeroch ako konvenčné systémy LCoS. Kombinácia týchto dvoch technológií má jednu veľkú prednosť. Oproti iným technológiám vykazuje podstatne vyšší celkový jas. Zatiaľ čo všetci výrobcovia uvádzajú pri ostatných technológiách najvyšší jas, ktorý však dosahujú iba pri bielej farbe a ostatné farby majú podstatne nižšie hodnoty jasu, Canon pri projektoroch XEED dosahuje 100 % hodnoty jasu pri všetkých troch základných farbách. Na porovnanie, ak sa pre projektor DLP uvádza hodnota maximálneho jasu 4000 lm, pri jednotlivých farbách to bude iba okolo 1600 lm. Pri projektoroch XEED je pri uvedených 4000 lm táto hodnota rovnaká aj pre jednotlivé farby.

Novinky s technológiou XEED

Na tohoročnom ISE 2018 Canon predstavil dovedna 6 nových projektorov s lampovým aj laserovým zdrojom svetla. Z lampových projektorov sú to WUX5800, WUX6700 a WUX7500, z laserových WUX5800Z, WUX6600Z a WUX7000Z. Číselná hodnota v názve udáva svietivosť v ANSI lúmenoch. Napriek rozdielnym svetelným zdrojom používajú všetky rovnaké novo vyvinuté šasi, ktoré je užšie, ako je bežné v tejto kategórii, a tak pri viacprojektorových inštaláciách zaberú podstatne menej miesta. Všetky modely využívajú novo navrhnutý optický systém AISYS 4.2 so zlepšeným optickým usporiadaním a technológiou LCOS reflexných panelov. Dosahujú natívny kontrastný pomer 4000:1 a vynikajú presným podaním farieb so 100 % pokrytím farebného priestoru sRGB a precíznym spracovaním obrazu. O kvalite obrazu veľa napovie kompatibilita so štandardom DICOM 14 na zobrazenie v medicínskych zariadeniach. Projektory sú určené na jednoduchú inštaláciu a prevádzku, menšie rozmery umožňujú ich inštaláciu aj do náročnejších priestorov a vďaka 4-bodovej korekcii skreslenia ich možno umiestniť mimo stredu až v dvoch osiach. Laserové modely sú dimenzované až na 20 000 hodín bezúdržbového používania. Lampové modely majú zase jednoduchšiu možnosť výmeny lampy.

Pre sériu XEED sa dodávajú objektívy s UD (Ultra-low Dispersion) členmi. Tie sa vyrábajú zo špeciálneho skla s podobnými vlastnosťami ako fluoritové vrstvy, ktoré korigujú chromatickú aberáciu (farebné kontúry na kontrastných hranách) na telerozsahoch. Dva UD elementy majú rovnakú účinnosť ako jeden fluoritový. Okrem toho objektívy obsahujú asférické členy, ktoré korigujú chyby pri zaostrení, čím sa dosahuje podstatne vyššia ostrosť obrazu. Objektívy tak majú minimalizované skreslenie, chromatickú aberáciu, odlesky a súdkovitosť. Minimalizovanie súdkovitosti je veľmi dôležité hlavne pri veľkoplošných projekciách so spájaním obrazu z viacerých monitorov, aby pri prekrývaní obrazov nevznikali chyby. V súvislosti s novým radom projektorov bola predstavená aj šestica nových objektívov, ktoré prinášajú niekoľko inovácií. Zmenil sa spôsob upevnenia objektívu, ktorý má teraz kónusový tvar. Ten umožňuje jednoduchšie nasadenie a zaistenie a je odolnejší proti mechanickému opotrebeniu ako klasický bajonet. Objektívy majú veľmi dobrú svetelnosť a pri zoomovaní je rozdiel medzi svetelnosťou na širokom a dlhom konci rozsahu minimálny, takže ani pri maximálnom zoome nie je stlmenie svetla vplyvom nižšej svetelnosti kritické. Ultraširokouhlé objektívy s funkciou Lens-shift, ktoré umožňujú úpravu nastavenia obrazu posunom vnútorných optických členov bez potreby nastavovania celého projektora, umožňujú posun obrazu v horizontálnom smere o 10 % a vo vertikálnom až o 75 %. Tieto objektívy na rozdiel od konvenčných umožňujú umiestnenie projektora až za prednášajúceho, čo znamená, že mu svetlo nesvieti do očí a obraz sa za ním premieta kompletný. Navyše ak napríklad premieta obraz zo svojho laptopu, stačí na pripojenie k projektoru podstatne kratší kábel.

Spracovanie obrazu  

Optika sama osebe nič nezmôže, ak jej nedodáte kvalitný obraz. O to sa stará obrazový procesor, ktorý má na starosti reprodukciu farieb, korekciu gama krivky zabezpečujúcej kvalitné zobrazenie detailov vo svetlách aj tieňoch a optimalizáciu obrazu na zobrazenie textu, fotografií a videa. Canon tu používa viacero unikátnych funkcií, ako napr. optimalizáciu pre fotky, škálovanie fontov, dynamickú gama korekciu, rozpoznávanie a optimalizáciu textu a pamäťovú farebnú korekciu. Dynamická korekcia gama krivky pracuje so 60 zónami, na ktoré si procesor rozdelí obraz a prispôsobuje hodnoty pre každú z nich. Vďaka tomu je možnosť kompenzovať aj expozične náročné scény. Ďalšia unikátna funkcia ponúkaná iba Canonom je pamäťová korekcia farieb, pri ktorej si môžete uložiť do pamäte vzorové farby a podľa nich potom projektor upravuje farebné podanie oblohy, tváre trávy a podobne. Projektory umožňujú 6-osovú korekciu farebného podania, nové modely navyše prinášajú novú rozšírenú tabuľku 3D LUT, ktorá umožňuje precíznejšie vykresľovanie najjemnejších odtieňov.

Nové modely sú pri práci aj veľmi tiché a v prípade potreby umožňujú znížením výkonu znížiť hlučnosť až na úroveň 27 dB. Video, audio a riadiace signály sa môžu dodávať do projektorov na dlhších vzdialenostiach prostredníctvom jediného kábla CAT6 vďaka štandardu HDBaseT. Flexibilita pripojenia je dosiahnutá prostredníctvom vstupov DVI, HDMI a DP, čo zvyšuje kompatibilitu so širokou škálou digitálnych obrazových a počítačových zdrojov. Napríklad videokonferencie sa môžu dodávať vstavanou funkciou obrázka po obrázku.

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Magazín

Vitajte v 20. rokoch 21. storočia: Technológie, ktoré budú formovať nasledujúce desaťročie

14.02.2020 13:43

Máme za sebou už pätinu 21. storočia a s novým desaťročím prichádzajú nové výzvy a technológie, ktoré zmenia spôsob nášho života. Digital Trends nazrel do krištáľovej gule a ponúkol pohľad na to, čo p ...

Magazín

Technologické trendy, ktoré zmenia náš život

14.02.2020 13:31

1) Umelí ľudia Samsungu Neoni predstavujú naozaj „nový druh života“ 2) Konverziou tepla z oceánu bude možné zásobovať energiou celé krajiny 3) Úplne nová forma existencie: Xenobot je živý, programov ...

Magazín

Reportáž: TV Philips 2020 / Pohlcujúci zážitok pre všetky zmysly

07.02.2020 14:52

Philips predstavil koncom januára v Amsterdame kľúčovým partnerom a médiám technológie a nové modely svojich televízorov na rok 2020. V úvode označil Kostas Vouzas, CEO spoločnosti TP Vision TV & ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Hackkosice_2020

Najnovšie videá