Image
3.9.2014 0 Comments

Projekt Wing: Google chystá vlastné drony ako konkurenciu Amazonu

google_drone.jpg Medzi Amazonom a Googlom sa možno čoskoro rozhorí nová vojna. Google na podporu svojej služby Shopping Express (ktorá je zatiaľ dostupná len v lokalitách San Francisca a Silicon Valley), ktorá má za cieľ doručovať tovar z miestnych obchodov zákazníkom ešte ten deň, vyvíja v rámci projektu Wing vlastné automatizované drony.

Práve rýchle doručovanie nakúpeného tovaru sa zdá novou oblasťou, kde veľkí hráči zmerajú svoje sily a kde vidia veľký potenciál na zisky. Ide najmä o doručovanie potravín, drogérie a ďalšieho tovaru, pri ktorom je veľká šanca na to, že by si zaň nakupujúci mohol chcieť priplatiť za veľmi rýchle doručenie.

Prichádza vojna dronov?

Medzi priekopníkov v tejto oblasti patrí Amazon so službou Prime a už vlani v novembri Amazon predstavil svoj ​​projekt Prime Air - doručovanie tovaru pomocou automatizovaných dronov. Aj keď táto myšlienka vzbudila značný záujem, reálne ani Amazon zatiaľ nepočíta, že by bola uvedená do praxe skôr ako o niekoľko rokov.

project-wing-ft.jpg

To sa pravdepodobne snaží využiť Google, a preto sám poodhalil veľmi podobný projekt s názvom Wing. Pracujú na ňom údajne už dva roky vedci z laboratórií Google X, kde sa zrodili napríklad aj inteligentné okuliare Google Glass. Google sľubuje, že drony budú schopné doručiť objednaný tovar z lokálnych obchodov v rádoch minút a má ísť podľa jeho zástupcov o revolúciu v internetovom nakupovaní. Práve Google aj Amazon sú pritom natoľko silní hráči, že naozaj majú možnosť zmeniť celý trh a nový model doručovania tovaru úspešne presadiť. Obchodný potenciál automatizovaných dronov je takmer nekonečný.

Projekt Wing má už reálne obrysy

Google zatiaľ nespresnil, kedy by mali byť jeho drony pripravené na reálne nasadenie, pretože existuje množstvo rôznych nezodpovedaných otázok, ako je napríklad bezpečnosť vo vzduchu, stabilita dronov vo veľmi nepriaznivých poveternostných podmienkach či ochrana týchto zariadení pred vandalizmom. Obmedzujúci faktor je aj veľkosť tovaru, ktorý dron môže niesť. No to, že drony od Googlu nie sú len víziou na papieri, potvrdzuje aj nasledujúce video, ktoré zachytáva dron v lete a ukazuje jeho možnosti vrátane spôsobu, ako by mohol zákazníkom dodávať tovar.


Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Sprievodca výberom grafickej karty GeForce na hranie

13.12.2019 06:45

Špeciálny projekt Grafické karty testujeme so železnou pravidelnosťou. Ani tento rok nám žiadna neunikla. Čiastkové testy jednotlivých modelov sú však jedna vec a ucelený prehľad druhá vec. Obzvlášť ...

Technológie

V pretekoch dronov bojovali proti sebe programátori a piloti

12.12.2019 00:10

Nedávno sa v starej tlačiarni novín v Austine uskutočnila nezvyčajná súťaž dronov. Gabriel Kocher, známy z profesionálnej ligy Drone Racing League, sedel za sieťou, na očiach mal videookuliare a riadi ...

Technológie 1

Virtuálna a rozšírená realita zásadne zmenia spôsob, akým pracujeme. Pripravte sa na to

09.12.2019 00:15

Podľa nedávneho výskumu spoločnosti PwC širšie zavádzanie technológií rozšírenej reality (augmented reality – AR) a virtuálnej reality (VR) prinesie do roku 2030 svetovej ekonomike 1,5 bilióna libier. ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá