Image
4.6.2019 0 Comments

Projekt Kry-sa na ochranu pred hrozbami z internetu

Rozvoj technológií so sebou prináša aj bezpečnostné riziká, na ktoré v súčasnosti často ani nevieme reagovať. IT Asociácia Slovenska s podporou vládnej kyberbezpečnostnej jednotky CSIRT.sk Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII), Digitálnej koalície ako aj ďalších partnerov z verejného a súkromného sektora opätovne spúšťa projekt Kry-sa!, ktorý sa zameriava na zvýšenie povedomia o kybernetickej bezpečnosti. Je určený najmä pre najohrozenejšie skupiny používateľov internetu ako sú deti, seniori či malí a strední podnikatelia a neziskové organizácie. 

Video z tlačovej konferencie vrátane úvodného simulovaného útaoku na smartfón s Androidom nájdete na Facebooku PC REVUE

Počítačová kriminalita nepozná hranice a ignorovať ju nemôže žiadna krajina. Cieľom kyberzločincov sa čoraz častejšie stáva aj Slovensko. Trestné činy páchané online prostredníctvom elektronických komunikačných sietí a informačných systémov neobchádzajú ani slovenské štátne inštitúcie, úrady, banky, súkromné firmy či bežných používateľov. Prípadov krádeže identity či peňazí, online podvodov alebo šírenia škodlivého obsahu neustále pribúda, preto je dôležité nepodceňovať riziká, ktoré s rozvojom technológií súvisia. 

Hekeri v súčasnosti dokážu denne ukradnúť v priemere až päť miliónov rôznych údajov z globálneho pohľadu, pričom až 75 % z nich sa zameriava na osobné údaje jednotlivcov a zneužitie ich identity . Čo sa týka Slovenska, až 26,5 % všetkých incidentov, ktoré používatelia nahlásili v roku 2017 vládnej kyberbezpečnostnej jednotke CSIRT.sk, tvorilo podvodné získavanie informácií známe ako phishing. 

Napriek tomu, že povedomie o kybernetických hrozbách podľa Eurostatu postupne narastá aj na Slovensku, ľudia nedokážu dostatočne pružne reagovať na rýchlosť vývoja technológií či samotných hrozieb. Ohrozené sú všetky vekové skupiny, ale najzraniteľnejšie sú práve deti a seniori. V profesionálnej sfére sú to zas neziskové organizácie či malé podniky, ktoré v porovnaní s veľkými korporáciami nemajú dostatočné finančné a personálne kapacity na adekvátne zabezpečenie svojich IT sietí.

„Za tri desiatky rokov skúsenosti v IT som sa stal obdivovateľom mnohých sofistikovaných bezpečnostných nástrojov od technológií až po kvantové šifrovanie. A napriek tomu stále považujem za najväčšie ohrozenie bezpečnosti nezáujem ľudí a ich lenivosť a v súčasnosti aj osamelosť či exhibicionizmus,“ uviedol generálny riaditeľ sekcie kybernetickej bezpečnosti ÚPVII Jan Majtan.

„S rozvojom technológií a digitálnou transformáciou rastie aj potreba zvyšovať digitálne zručnosti. Jednou z kľúčových oblastí je práve kybernetická bezpečnosť a aj na základe výsledkov IT Fitness Testu 2018 vieme, že práve tu máme najväčšie rezervy. Je potrebné sústrediť sa na systematické vzdelávanie najmä rizikových skupín ako sú napr. deti, seniori alebo menšie podniky a zaviesť opatrenia, ktoré by viedli k zodpovednému a hlavne bezpečnému využívaniu digitálnych technológií. Práve preto sme sa rozhodli oživiť projekt Kry-sa!, ktorý má slúžiť ako spoľahlivá informačná platforma pre všetkých, ktorí sa chcú zorientovať v otázkach kybernetickej bezpečnosti a hľadajú pomoc. Obsahuje tiež návody a tipy ako postupovať v prípade ohrozenia a tiež odkaz na poradňu pre okamžitú a bezplatnú pomoc, pretože internet je plný potvor, pred ktorými sa treba chrániť. Nečakajte na útok, ale zistite na www.kry-sa.sk, ako mu predchádzať!“ vysvetľuje Mário Lelovský, 1. viceprezident IT Asociácie Slovenska.

Jednou z najväčších výziev v oblasti kyberbezpečnosti Slovenska je nedostatočná informovanosť verejnosti. Práve s touto výzvou sa popasuje projekt Kry-sa!. Jeho základnou platformou bude webstránka www.kry-sa.sk, ktorá má slúžiť ako primárny informačný zdroj s informáciami o rizikách a hrozbách, ktoré sú spojené s využívaním internetu a digitálnych technológií, ako aj tipy ako sa chrániť a poradňu pre obete kyberzločinu. 

„Témy, ako digitálne technológie, internetová ekonomika či kybernetická bezpečnosť sú témy, po ktorých zaznamenávame v poslednej dobe dopyt zo strany podnikateľov, či už vo forme konzultácií alebo seminárov. Aj z tohto dôvodu sme uvítali pokračovanie projektu Kry-sa!, ktorého cieľom je pomáhať zvyšovať bezpečnosť podnikania na Slovensku,“ dopĺňa Martina Pirošková, vedúca oddelenia podpory podnikateľskej praxe Slovak Business Agency.

Súčasťou projektu budú aj nadväzujúce vzdelávacie aktivity na školách, školenia, workshopy či webináre pre malé podniky a organizácie vedené skúsenými expertmi z oblasti kyberbezpečnosti realizované počas celého roka. Ambíciou projektu je iniciovať verejný dialóg o potrebe zmeny vo vzdelávacom procese a tiež v prístupe spoločnosti ako takej pri riešení bezpečnostných otázok, ktoré ovplyvňujú naše digitálne životy.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Elon Musk sa nevzdáva myšlienky bombardovať Mars jadrovými zbraňami

23.08.2019 00:10

Miliardár Elon Musk už dlho presadzuje myšlienku bombardovania Červenej planéty jadrovými zbraňami s cieľom jej terraformácie, teda prispôsobenia na osídlenie ľuďmi. V roku 2015 sa v programe The Lat ...

Bezpečnosť

Prieskum: V internetovej bezpečnosti je Slovensko iba o priečku vyššie ako Tanzánia...

19.08.2019 00:20

Pri riešení problému počítačovej kriminality, či už na vnútroštátnej alebo globálnej úrovni, je základnou otázkou, či je subjekt pripravený na to, ako sa zachovať v situácii, keby došlo k ohrozeniu a ...

Bezpečnosť

Výstraha: Aj vaša verzia Windows môže byť ohrozená, stiahnite si „záplatu”

16.08.2019 00:10

Microsoft vydal varovanie pred kritickou zraniteľnosťou nachádzajúcou sa vo všetkých verziách Windows od Sedmičiek až po Desiatky, vrátane serverových verzií. Chyba navyše umožňuje, aby sa vírus šíri ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

eFocus_2019

Najnovšie videá