Profoto B2 250 AIR TTL - zábleskové svetlá aj do terénu

0

Po modeli B1 prinieslo Profoto ďalší posun v mobilite zábleskových svetiel, keď prišlo na trh s malými svetlami B2, poháňanými batériou, ktorých hmotnosť umožňuje upevnenie aj na foto­aparát.

Vďaka tomu, že sú také ľahké, jednoducho sa dopravujú na miesto fotenia a aj v prípade dlhšej pešej cesty ich možno bez väčšej námahy niesť. Už len to značne zjednodušuje prácu fotografovi a umožňuje mu plný rozlet vo výbere lokality. V porovnaní s Profoto B1 je hmotnosť menšia o niekoľko sto gramov.

Rozloženie a zapojenie týchto svetiel je rýchle a jednoduché. Narábanie s nimi a nastavovanie všetkých hodnôt je rovnako ako zapojenie úplne  intuitívne – predovšetkým vďaka veľkému jasnému displeju, ktorý je dobre čitateľný za všetkých svetelných podmienok.  Výkon svetla je 250 W a aj  napriek tomu, že je o polovicu menší ako pri B1, pri testovaní sme sa presvedčili, že pri fotení vonku aj 250 W úplne postačuje. Svetlá nemajú problém ani so slnkom.

Svetlo sme testovali aj v štúdiových podmienkach a pri našom fotení beauty editoriálu nám pri f/2.8 a f/3.2 batéria bez problémov vydržala celé štyri hodiny bez toho, aby sa vybila. Model Profoto B2 je pritom dodávaný s 2,8 A nabíjačkou, ktorá je schopná  úplne vybitú batériu dobiť za 45 minút. Tá potom vydrží pri plnom výkone až 215 zá­bleskov.  My sme mali Profoto B2 vo výbave, ktorá obsahovala dve svetlá s dvoma batériami, takže kým sme jednu batériu využívali, druhá sa mohla nabíjať a v prípade potreby použiť neskôr. Fotograf sa teda vôbec nemusí strachovať o to, ako dlho fotí a či to batéria tak dlho vydrží.

Profoto B2 sa predáva aj s menšou výbavou, ktorá obsahuje jedno svetlo, batériu, nabíjačku a dve tašky na prenos zariadenia.  Takisto ako B1 aj B2 má funkciu TTL, na ktorej využívanie treba rovnako zakúpiť ovládač, a to samostatne pre fotoaparát Nikon aj Canon.

Jeden z hlavných rozdielov medzi B1 a B2 je okrem výkonu a veľkosti aj to, že svetlo B1 je úplne bezkáblové. Prítomnosť káblov pri B2 však nemožno považovať za nevýhodu, pretože pri manipulácii so svetlami a batériou je pre asistenta pohodlnejšie držať batériu na pleci a malé svetlo v ruke. Na rozdiel od B1, kde musí držať v ruke podstatne väčšiu záťaž, a teda nie je schopný tak flexibilne so svetlom manipulovať.

V mnohých parametroch sa B1 a B2 nelíšia, ale práve vďaka spomínaným rozdielom medzi nimi sa fotograf môže rozhodnúť, čo mu pri jeho štýle práce viac sedí.

PARAMETRE:

■ Hmotnosť 1,6 kg generátor + 0,7 kg svetlo; výkon 250 W; čas recyklácie 0,03 – 1,35 s; najrýchlejší čas záblesku (pri plnom výkone) 1/1000 s; naj­rýchlejší čas záblesku (pri najmenšom výkone) 1/15 000 s; kapacita batérie 215 zábleskov pri plnom výkone
■ Cena:  2494,80 EUR

 

Zobrazit Galériu

Stanislav Šmelko

Všetky autorove články
PROFOTO

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať