Image
23.7.2019 2 Comments

Procesor Morpheus by mal odolať aj najsilnejším útokom hackerov

V minulom roku boli odhalené bezpečnostné chyby, ktoré ovplyvňujú miliardy procesorov. To podnietilo výskumníkov na hľadanie účinnejších spôsobov ich zabezpečenia. Todd Austin, profesor na Michiganskej univerzite, pracuje na riešení s nazvom Morpheus. Jeho cieľom je zmiasť hackerov, ktorí sa snažia získať kontrolu nad mikročipom, opakovaným randomizovaním kľúčových častí jeho softvéru, ktorý pomáha riadiť činnosť procesora.

Fungovanie čipu Morpheus bolo vysvetlené na konferencii v Detroite, organizovanej agentúrou DARPA. Morpheus opakovane náhodne mení časti kódu, ku ktorým útočníci musia získať prístup, aby ohrozili hardvér. Možno to dosiahnuť bez narušenia softvérových aplikácií poháňaných procesorom.

Austin bol schopný dosiahnuť zmenu kódu čipu raz za 50 milisekúnd, čo stačí na zmarenie práce najsilnejších automatizovaných nástrojov hackingu. Ak teda hackeri aj nájdu zraniteľnosť, informácie potrebné na jej zneužitie sa v okamihu stratia. Veľká výhoda tejto technológie je v tom, že môže zabrániť širokému spektru kybernetických útokov. Prototypový čip disponuje aj softvérom, ktorý sa zameriava na objavovanie nových druhov digitálnych útokov, pričom mieru randomizácie prispôsobuje závažnosti hrozby.

Takáto ochrana však niečo stojí – technológia spôsobuje mierny pokles výkonu a vyžaduje si trochu väčšie čipy. Pri vojenskom využití to nemusí byť veľká prekážka, ide o kompromis potrebný na získanie väčšej bezpečnosti na bojisku. Mohlo by to však obmedziť príťažlivosť čipov Morpheus pre podniky a spotrebiteľov.

Austin a jeho kolegyňa Valeria Bertacco založili startup Agita Labs na komercializáciu čipu Morpheus, ktorého prototyp je založený na populárnej open source čipovej architektúre RISC-V. Austin hovorí, že prototyp už odolal všetkým známym variantom široko používanej hackerskej techniky, známej ako útok typu control-flow, ktorý manipuluje napríklad s tým, ako procesor pracuje s pamäťou, aby umožnil prepašovanie malvéru.

Zdroj: echnologyreview.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Americká armáda chce mať do roku 2050 vojakov-kyborgov

04.12.2019 00:20

Veliteľstvo americkej armády vydalo tento mesiac štúdiu venujúcu sa rozvoju bojových schopností vojakov, v ktorej sa uvádza, že zlepšenie uší, očí, mozgu a svalov je „technicky uskutočniteľné do roku ...

Bezpečnosť 1

Prečo určite stojí za to posilniť ochranu siete o sandboxing

02.12.2019 00:15

Keď pojem sandboxing po prvýkrát začuje laik, možno si vybaví pieskovisko v materskej škôlke alebo boxerský zápas odohrávajúci sa niekde na pieskovej pláži. Nič z toho samozrejme nie je pravda. V súvi ...

Bezpečnosť 1

Majiteľ rodinného domu: Alarm je dnes bežnou a nevyhnutnou súčasťou domu

29.11.2019 00:16

Špeciálny projekt Slováci začali svoju bezpečnosť brať vážnejšie. Vedia, že pocit istoty a bezpečnosti im dokáže zabezpečiť alarm, na ktorý sa môžu kedykoľvek spoľahnúť. Svoje o tom vie aj čerstvý ma ...

2 Comments

 1. HaX0r reakcia na: Procesor Morpheus by mal odolať aj najsilnejším útokom hackerov
  25.7.2019 09:07
  Co sa stane, ak profesorov morfeus zahrejem? Zacne mu mrznut cip a povoli mi heking? Co keby ho Rusi vysokovlnnym laserom zo satelitu zohriali primrzli a nasledne vycicali data?
  Reagovať
 2. Pekny GIF pre epileptikov reakcia na: Procesor Morpheus by mal odolať aj najsilnejším útokom hackerov
  24.7.2019 12:07
  Uz sa len na to chvilu pozerat :)
  Reagovať

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá