Image
23.7.2019 2 Comments

Procesor Morpheus by mal odolať aj najsilnejším útokom hackerov

V minulom roku boli odhalené bezpečnostné chyby, ktoré ovplyvňujú miliardy procesorov. To podnietilo výskumníkov na hľadanie účinnejších spôsobov ich zabezpečenia. Todd Austin, profesor na Michiganskej univerzite, pracuje na riešení s nazvom Morpheus. Jeho cieľom je zmiasť hackerov, ktorí sa snažia získať kontrolu nad mikročipom, opakovaným randomizovaním kľúčových častí jeho softvéru, ktorý pomáha riadiť činnosť procesora.

Fungovanie čipu Morpheus bolo vysvetlené na konferencii v Detroite, organizovanej agentúrou DARPA. Morpheus opakovane náhodne mení časti kódu, ku ktorým útočníci musia získať prístup, aby ohrozili hardvér. Možno to dosiahnuť bez narušenia softvérových aplikácií poháňaných procesorom.

Austin bol schopný dosiahnuť zmenu kódu čipu raz za 50 milisekúnd, čo stačí na zmarenie práce najsilnejších automatizovaných nástrojov hackingu. Ak teda hackeri aj nájdu zraniteľnosť, informácie potrebné na jej zneužitie sa v okamihu stratia. Veľká výhoda tejto technológie je v tom, že môže zabrániť širokému spektru kybernetických útokov. Prototypový čip disponuje aj softvérom, ktorý sa zameriava na objavovanie nových druhov digitálnych útokov, pričom mieru randomizácie prispôsobuje závažnosti hrozby.

Takáto ochrana však niečo stojí – technológia spôsobuje mierny pokles výkonu a vyžaduje si trochu väčšie čipy. Pri vojenskom využití to nemusí byť veľká prekážka, ide o kompromis potrebný na získanie väčšej bezpečnosti na bojisku. Mohlo by to však obmedziť príťažlivosť čipov Morpheus pre podniky a spotrebiteľov.

Austin a jeho kolegyňa Valeria Bertacco založili startup Agita Labs na komercializáciu čipu Morpheus, ktorého prototyp je založený na populárnej open source čipovej architektúre RISC-V. Austin hovorí, že prototyp už odolal všetkým známym variantom široko používanej hackerskej techniky, známej ako útok typu control-flow, ktorý manipuluje napríklad s tým, ako procesor pracuje s pamäťou, aby umožnil prepašovanie malvéru.

Zdroj: echnologyreview.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Bezpečnosť

Tile ponúka nové sledovače na peňaženku, bicykel či notebook

10.10.2019 00:02

Spoločnosť Tile, známa svojimi sledovacími príveskami na kľúče a batožinu, má ambície sledovať aj viac vecí. Jej nové zariadenie Tile Slim vo veľkosti kreditnej karty je určené na sledovanie peňaženk ...

Bezpečnosť 3

Čínska sonická zbraň využíva infrazvuk na potlačenie vzbúr a demonštrácií

03.10.2019 00:05

Nová zbraň, ktorú vynašli čínski vedci, využíva nízkofrekvenčné zvukové vlny, ktoré spôsobujú fyzické ťažkosti. Možno ňou prinútiť vzbúrencov, demonštrantov alebo kohokoľvek iného opustiť danú oblasť. ...

Bezpečnosť 3

Cyklistov a kolobežkárov je na cestách stále viac. Toto sú pravidlá nielen pre nich

01.10.2019 00:00

Na Slovensku je cyklistika stále atraktívnejšia. Dobrá správa je, že tak, ako stúpa počet milovníkov bicyklov, stúpa aj ich opatrnosť, keďže z dlhodobého hľadiska počet usmrtených cyklistov klesá. Te ...

2 Comments

 1. HaX0r reakcia na: Procesor Morpheus by mal odolať aj najsilnejším útokom hackerov
  25.7.2019 09:07
  Co sa stane, ak profesorov morfeus zahrejem? Zacne mu mrznut cip a povoli mi heking? Co keby ho Rusi vysokovlnnym laserom zo satelitu zohriali primrzli a nasledne vycicali data?
  Reagovať
 2. Pekny GIF pre epileptikov reakcia na: Procesor Morpheus by mal odolať aj najsilnejším útokom hackerov
  24.7.2019 12:07
  Uz sa len na to chvilu pozerat :)
  Reagovať

MANDAYIT 2019

Videá

SlovakiaTech 2019