Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Problémy s doručovaním rozhodnutí do e-schránok sa podarilo odstrániť, tvrdí NASES

2

Generálny riaditeľ NASES Lukáš Sojka uviedol, že problém bol prevádzkového, a nie funkčného charakteru, čiže došlo k spomaleniu systému, nie úplnému odstaveniu. Za najdôležitejšie považuje, že situáciu sa aktuálne podarilo stabilizovať .

Drvivá väčšina používateľov slovensko.sk, ktorí posledný týždeň potvrdili doručenku vo svojej elektronickej schránke, dostala svoje rozhodnutie v priebehu jednej minúty. Ako v utorok informovala Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES), problémy s oneskoreným doručovaním rozhodnutí do e-schránok na slovensko.sk zo začiatku mesiaca sa podarilo odstrániť optimalizáciou výkonu systému a prevádzkovými opatreniami.

V posledných mesiacoch NASES eviduje niekoľkonásobne zvýšenú aktivitu používateľov slovensko.sk, ako aj zasielaných rozhodnutí zo strany orgánov verejnej moci. Najväčšie oneskorenie na uvedenom portáli bolo zaznamenané v utorok 12. septembra, kedy priemerná lehota čakania na prijatie rozhodnutia po potvrdení doručenky dosiahla niekoľko hodín. "Problém bol prevádzkového a nie funkčného charakteru, čiže došlo k spomaleniu systému, nie úplnému odstaveniu. Najdôležitejšie je, že situáciu sa aktuálne podarilo stabilizovať," vysvetlil generálny riaditeľ NASES Lukáš Sojka.

Množstvo podaní spracovávaných portálom slovensko.sk podľa agentúry v posledných mesiacoch neustále výrazne rastie. Kým v januári spracoval portál 312 tisíc transakcií, v júni to už bolo 635 tisíc transakcií. Aktuálne čísla potvrdzujú, že počet transakcií za september prekročil číslo 1,44 milióna. To predstavuje nárast oproti augustu (954 565 správ) o viac ako 50 %.

"Počas mimoriadnych odstávok, ktoré sa intervalovo realizovali od 16. septembra, bola zabezpečená čiastočná optimalizácia na existujúcom diskovom poli, aby rozloženie zaťaženia na diskové skupiny bolo rovnomerné. V ďalšom kroku sa na portáli slovensko.sk priorizovali spracovania jednotlivých prichádzajúcich požiadaviek," priblížil riaditeľ sekcie komunikácie NASES Martin Kóňa. Prednostne sa spracovávajú požiadavky na potvrdenie doručenky, následne sprístupnenie rozhodnutia v schránke, po nich požiadavky občanov i podnikateľov a nakoniec požiadavky na odosielanie rozhodnutí orgánov verejnej moci.

NASES pre čoraz vyšší počet spracovávaných správ prostredníctvom Ústredného portálu verejnej správy potrebuje prispôsobiť infraštruktúru informačného systému novým požiadavkám. Z toho vyplýva aj zväčšenie kapacít serverov, na ktorých je spustený systém. Koncom septembra bola infraštruktúra dočasne posilnená internými diskovými kapacitami dodávateľa, ktorý má na starosti podporu hardvérových komponentov v majetku NASES.

Vývoj systému do utorka 3. októbra stál 38,3 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty. Až do rozšírenia diskovej kapacity systém fungoval výlučne na hardvéri ešte z minulého desaťročia. NASES začala opatrenia smerujúce k nákupu nového hardvéru koncom roka 2016. Koncom júna tohto roka uzatvorila rámcovú zmluvu na nákup informačno-komunikačných technológií do roku 2021. "Následne sme príslušné inštitúcie požiadali o schválenie nákupu nových hardvérových komponentov potrebných na celkovú modernizáciu portálu slovensko.sk. K nákupu týchto technológií dôjde v najbližších týždňoch. Konečnú cenu vygeneruje elektronická aukcia," dodal Kóňa.

V priebehu posledných dní podľa agentúry drvivá väčšina rozhodnutí aj v čase pracovných špičiek príde používateľom do jednej minúty od potvrdenia doručenky. V prípade, že doručenie rozhodnutia sa oneskorí, ide pravdepodobne o individuálny problém používateľa. V tomto prípade agentúra odporúča kontaktovať Ústredné kontaktné centrum na +421 2 35 803 083, kde operátori pomôžu vyriešiť každý individuálny problém.

Ak by nastala hypotetická situácia, že adresát elektronickej správy z objektívnych príčin zmeškal lehotu, pretože si nemohol úradnú správu prevziať a oboznámiť sa s jej obsahom, môže prostredníctvom slovensko.sk podať návrh na neúčinnosť doručovania. Orgán verejnej moci v takomto prípade po schválení zašle rozhodnutie opätovne.

SITA

Všetky autorove články
NASES e-schranka

2 komentáre

Tu uz rozum zostava stat reakcia na: Problémy s doručovaním rozhodnutí do e-schránok sa podarilo odstrániť, tvrdí NASES

6.10.2017 12:10
Chcel by som vidiet podklady architekta, ktory navrhoval ten system a tie ich analyzy. Vsetci sa v Nasese tvaria ako keby necakali takuto zataz na ich system ale pritom museli vediet, ze takato zataz tam bude a to este nie su pripojene vsetky urady. Bolo by zaujimave vidiet vysledky performacnych testov, ak nejake boli vobec vykonane. Takto sa na Slovensku buduje centralny system s velmi vysokou ziskovostou. A postavit to este na starom HW, tak to je uz riadna drzost...
Reagovať

hajzli smerácky reakcia na: Problémy s doručovaním rozhodnutí do e-schránok sa podarilo odstrániť, tvrdí NASES

4.10.2017 22:10
To smerákom úplne šibe? Dávať zákazky zlodejom, čo majú 15 ročné procesory a disky? Keby aspoň dobrú robotu robili, keď kradnú, ale oni chcú 1% náklady a 99% zisk a 500% stratu vyrobiť občanom slovenska na ich čase a peniazoch.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať