Problémom s nedostatkom vody, elektriny či internetu v Afrike môže byť už čoskoro koniec

Technológie
3

783 miliónov ľudí trpí nedostatkom pitnej vody, 1,2 miliardy ľudí nemá elektrinu a 4,2 miliardám ľudí stále chýba prístup k internetu. Tento veľký nedostatok viedol tím inžinierov na čele s Marcom Attisanim k tomu, aby rozbehli projekt Watly 3.0. Ide o generátor poháňaný slnkom za takmer 400 000 eur, ktorý by dokázal zabezpečiť elektrinu, nekontaminovanú vodu a internet do krajín, ako je Ghana, Nigéria a Sudán.

Stroj pracuje bez pripojenia k elektrine a údržba je minimálna. Na prevádzku sám nejakú spotrebuje, no aj napriek tomu jeho 40 fotovoltických panelov môže denne generovať 70 kWh energie. Cez zásuvky na stroji si môžu ľudia dobíjať svoje zariadenia.

Energia zo solárnych panelov sa využíva na čerpanie a filtrovanie morskej a odpadovej vody, pričom všetky škodliviny oddelené destiláciou odčerpáva do ďalšej vodnej nádrže. Denne dokáže vyrobiť až 5000 litrov čistej vody.

Watly by mohol pomôcť takisto v oblasti informovanosti a vzdelanosti ľudí v odľahlých častiach sveta. Stroj sa totiž dokáže pripojiť cez 3G, 4G aj satelit a poskytovať pripojenie Wi-Fi až do 500 metrov.

Stroj je veľmi drahý, robustný a ťažký. Má hmotnosť až 15 ton, dĺžku 40 metrov a 15-metrovú šírku. Životnosť stroja Marco odhaduje na 15 rokov. Spolu s celým tímom v súčasnosti zháňa investorov na jeho výrobu a kampaň prebieha aj na Indiegogo.

Nám sa projekt Watly veľmi páči, čo naň poviete vy?

Zdroj: telegraph.co.uk

indiegogo.com, youtube.com (watly.co)

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

haaa reakcia na: Problémom s nedostatkom vody, elektriny či internetu v Afrike môže byť už čoskoro koniec

30.4.2016 09:04
takže tí ľudia nemajú prostriedky na postavenie čo i len vodovodu alebo studne, čo by pri ich cene práce stálo smiešne peniaze, ale zato si budú môcť kúpiť tento vagón za 400 tisíc, to bude pre nich naozaj spása

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať