Image
8.11.2017 0 Comments

Príručný 3D skener môže nahradiť magnetickú rezonanciu. Využíva technológie z Nintendo Wii

Bežnou ultrazvukovou technikou môžu lekári získať len dvojrozmerný pohľad na orgán, a tak môžu ľahko urobiť chybný úsudok o tom, čo vidia. 3D riešenia ako MRI či CT si vyžadujú špeciálnu miestnosť, proces trvá niekoľko minút a vyšetrenia sú pomerne drahé.

Pohotovostný lekár z Dukeovej univerzity Joshua Broder si položil otázku, prečo ručný ovládač synovho Nintenda Wii vie lepšie snímať pohyb ako profesionálny ultrazvukové zariadenie, ktoré používa v práci. A dostal nápad, že malý doplnok by mohol zmeniť technológiu 2D ultrazvuku na 3D systém a pomohol by pacientom vyhnúť sa nákladnému CT vyšetreniu, pri ktorom sú navyše ožiarení, alebo dlhému pobytu v zariadení MRI.

Vytváranie 3D ultrazvukových snímok si vyžaduje poznať presný uhol, v ktorom musí byť prístroj orientovaný vzhľadom na telo pacienta. A tu prichádza k slovu Wii. Prístroj používa taký istý 10-dolárový mikročip na detekciu smeru, aký je vložený do ovládača Wii či do smartfónov. Tento mikročip zaznamenáva, ako je orientovaná sonda ultrazvukového prístroja, keď sa posúva po tele. Prístroj potom odovzdá túto informáciu softvéru, ktorý spája stovky jednotlivých 2D rezov orgánu do jedného 3D obrazu. Snímka sa zobrazí na počítači v priebehu niekoľkých sekúnd - vyzerá trochu ako trojrozmerná verzia čiernobielej röntgenovej snímky.

Skener nie je taký presný ako vyšetrenie MRI alebo CT, pretože tieto zariadenia môžu vidieť aj cez kosti v tele a ultrazvukové vlny sú blokované „akustickým tieňom“, ktorý sa tvorí okolo hustých, nekvapalných materiálov v tele.

No pripojenie mikročipu na snímanie pohybu k ultrazvukovému prístroju (spolu s plastovým krytom, ktorý pomáha pri stabilizácii zariadenia) umožňuje lekárom v priebehu niekoľkých sekúnd vytvoriť trojrozmerný sken tela, čo je veľká výhoda v prípadoch, keď je rýchlosť skutočne dôležitá.

Zdroj: Businessinsider

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Skladací smartfón Samsung Galaxy X by mal stáť až dvakrát toľko ako iPhone X

19.06.2018 00:25

Apple aj Samsung údajne usilovne pracujú na skladacích modeloch svojich telefónov. Ako prvá uvedie na trh takýto model pravdepodobne juhokórejská spoločnosť, no pripravte sa na to, že bude asi poriadn ...

Technológie

Autonómne modely vozidiel Volvo dostanú nové laserové senzory na 3D rozpoznávanie okolitého sveta

19.06.2018 00:10

Luminar, startup zaoberajúci sa výrobou laserových senzorov LIDAR, po uzavretí dohody s Toyotou oznámil, že bude svoje senzory vyrábať lacnejšie a rozšíri ich výrobu, aby mohol lepšie uspokojiť rastúc ...

Technológie 1

Google uverejnil základné zásady využívania umelej inteligencie. Odmieta jej použitie v zbraniach a na špionáž

18.06.2018 00:25

CEO Googlu Sundar Pichai v týchto dňoch uverejnil v blogovom príspevku sľúbené etické princípy, ktoré by sa mali dodržiavať pri vývoji umelej inteligencie. Google v nich odmieta použitie umelej inteli ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_06

Najnovšie videáPC forum button