Image
8.11.2017 0 Comments

Príručný 3D skener môže nahradiť magnetickú rezonanciu. Využíva technológie z Nintendo Wii

Bežnou ultrazvukovou technikou môžu lekári získať len dvojrozmerný pohľad na orgán, a tak môžu ľahko urobiť chybný úsudok o tom, čo vidia. 3D riešenia ako MRI či CT si vyžadujú špeciálnu miestnosť, proces trvá niekoľko minút a vyšetrenia sú pomerne drahé.

Pohotovostný lekár z Dukeovej univerzity Joshua Broder si položil otázku, prečo ručný ovládač synovho Nintenda Wii vie lepšie snímať pohyb ako profesionálny ultrazvukové zariadenie, ktoré používa v práci. A dostal nápad, že malý doplnok by mohol zmeniť technológiu 2D ultrazvuku na 3D systém a pomohol by pacientom vyhnúť sa nákladnému CT vyšetreniu, pri ktorom sú navyše ožiarení, alebo dlhému pobytu v zariadení MRI.

Vytváranie 3D ultrazvukových snímok si vyžaduje poznať presný uhol, v ktorom musí byť prístroj orientovaný vzhľadom na telo pacienta. A tu prichádza k slovu Wii. Prístroj používa taký istý 10-dolárový mikročip na detekciu smeru, aký je vložený do ovládača Wii či do smartfónov. Tento mikročip zaznamenáva, ako je orientovaná sonda ultrazvukového prístroja, keď sa posúva po tele. Prístroj potom odovzdá túto informáciu softvéru, ktorý spája stovky jednotlivých 2D rezov orgánu do jedného 3D obrazu. Snímka sa zobrazí na počítači v priebehu niekoľkých sekúnd - vyzerá trochu ako trojrozmerná verzia čiernobielej röntgenovej snímky.

Skener nie je taký presný ako vyšetrenie MRI alebo CT, pretože tieto zariadenia môžu vidieť aj cez kosti v tele a ultrazvukové vlny sú blokované „akustickým tieňom“, ktorý sa tvorí okolo hustých, nekvapalných materiálov v tele.

No pripojenie mikročipu na snímanie pohybu k ultrazvukovému prístroju (spolu s plastovým krytom, ktorý pomáha pri stabilizácii zariadenia) umožňuje lekárom v priebehu niekoľkých sekúnd vytvoriť trojrozmerný sken tela, čo je veľká výhoda v prípadoch, keď je rýchlosť skutočne dôležitá.

Zdroj: Businessinsider

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Huawei P20 Pro či Mate 10 s monitorom poskytnú komfort práce ako na PC

24.09.2018 00:00

Možno ste postrehli, že téme „Smartfón ako plnohodnotný pracovný nástroj“ venujeme čoraz viac priestoru. Zaslúžene. Táto funkcionalita, ktorá umožňuje komfort práce zrovnateľný s PC, prípadne notebook ...

Technológie

Kano ponúka počítačovú zostavu na báze Raspberry Pi už aj s dotykovým displejom

21.09.2018 00:20

Pred rokom spoločnosť Kano predstavila kompletnú počítačovú zostavu typu „urob si sám“, ktorej základom bol kit Raspberry Pi. Vyzeralo to síce fajn, ale akosi sa zabudlo na to, že deti majú rady table ...

Technológie 1

Samsung Galaxy A7 má fotoaparát s tromi objektívmi

20.09.2018 04:00

Nový smartfón Samsung Galaxy A7 má dva charakteristické prvky, podľa ktorých sa bude dať odlíšiť od ostatných modelov - snímač odtlačkov prstov na bočnej hrane a najmä fotoaparát s tromi objektívmi. N ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

IWAYDAY_2018

Najnovšie videáPC forum button