Image
14.6.2019 0 Comments

Pripravení na PSD2 a otvorené bankovníctvo: Erste Group poskytuje jednotný prístup k API dcérskych bánk

Erste Group Bank sa rozhodla poskytnúť jednotný prístup k aplikačným programovacím rozhraniam (API) svojich dcérskych bánk v strednej a východnej Európe. Ponuka začína s API, ktoré riešia služby a úlohy stanovené smernicou o platobných službách PSD2.

Centrálnou prístupovou platformou k API skupiny Erste je Erste Developer Portal (http://developers.erstegroup.com). Ten tretím stranám poskytuje dokumentáciu, prístup k API a možnosť testovania cez tzv. „sandbox“. Od polovice mája 2019 sa na portáli zaregistrovalo už viac ako 120 organizácií a na základe dát a služieb, ktoré platforma ponúka, vzniklo 25 API riešení. Cieľom Erste Group je čo najskôr rozšíriť ponuku portálu o tzv. „prémiové API“ v rámci svojho záväzku sprístupniť výhody PSD2 a otvorené bankovníctvo viac ako 16 miliónom klientov v strednej a východnej Európe.

Ako prvá v rámci celej skupiny začala už v roku 2018 ponúkať „live“ prístup k API Česká sporiteľňa. Existujúce ponuky API vygenerovali vynikajúcu spätnú väzbu od tretích strán a prispeli k tomu, že v prieskume Open Banking Monitor, ktorý uverejňuje Innopay, bola Erste Group zaradená medzi „Majstrov otvorenosti“.

PSD2 poskytuje klientom bánk viac možností

Regulačné prostredie PSD2 vytvára v oblasti platobných služieb novú konkurenciu, pretože poskytovateľom služieb – tretím stranám dáva na základe výslovného súhlasu klientov možnosť pristupovať k ich platobným údajom. Jedným z cieľov tohto regulačného prostredia je poskytovať zákazníkom prístup k širšiemu spektru služieb, podporovať inovácie a zlepšiť ochranu spotrebiteľa. Zároveň však nepriamo zvyšuje aj nároky na klientov byť schopnými efektívne spravovať svoje bankové údaje.

PSD2 je vo svojej podstate o tom, aby si klient bol istý, že vlastníctvo bankových informácií a rozhodnutia o spôsobe ich používania drží pevne vo svojich rukách. V Erste sa ešte k tomuto posilneniu postavenia klienta pridáva aj naša úloha strážcu jeho finančných údajov. Budeme aj naďalej ochraňovať údaje klientov, starať sa o to, aby boli v bezpečí, a zároveň podporovať klientov v prijímaní dobre informovaných rozhodnutí o tom, komu svoje údaje poskytnú,“ povedal Peter Bosek, člen predstavenstva zodpovedný za retailové bankovníctvo Erste Group.

Podľa PSD2 a sprievodných Regulačných technických noriem (RTS) musia všetky dcérske banky Erste Group (okrem dcérskej spoločnosti v Srbsku, ktoré nie je členským štátom EÚ) poskytovať priamy prístup poskytovateľom platobných služieb (TPP). Jeho súčasťou je aj prístup k informáciám o bankovom účte klienta a možnosť iniciovať platby, to všetko na základe výslovnej žiadosti klienta. Rozšírením ponuky API pre poskytovateľov cez Erste Developer Portal urobila Erste Group významný krok k splneniu požiadaviek PSD2.

„Náš záväzok, že sa postaráme o to, aby sa údaje klienta zdieľali len na základe jeho výslovného súhlasu a žiadosti, ide ruka v ruke s nadšením z príležitostí ponúkaných PSD2, a to predovšetkým príležitostí pre klientov. Erste Developer Portal hrá v dosahovaní týchto cieľov dôležitú úlohu, keďže umožňuje vývojárom tretích strán vytvárať riešenia a spoločne tvarovať sektor bankovníctva v regióne,“ uviedol Miloš Toman, produktový riaditeľ pre firemné bankovníctvo Erste Group. „Okrem ponuky pre klientov v segmente retailu chceme vytvoriť aj prvé špecializované riešenia API pre našich korporátnych klientov a poskytnúť im centrálny prístup k údajom a službám v rámci celej skupiny.“


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Atos ponúka riešenie, ktoré zjednodušuje prihlasovanie a zvyšuje bezpečnosť

21.10.2019 14:53

Počítač, e-mailová schránka, firemné aplikácie. Koľkokrát sa každé ráno prihlasujete vy? Heslá sa medzi zamestnancami netešia veľkej popularite, najmä ak sú pri ich vytváraní viazaní pravidlami ako je ...

Tlačové správy

CZ: 5G umožní flexibilnú automatizáciu skladov

18.10.2019 17:49

V loňském roce bylo na celém světě v provozu 4000 robotických skladů. Podle prognóz budou do roku 2025 v 50 000 skladech na světě fungovat 4 miliony komerčních robotů, což je dvanáctinásobný nárůst v  ...

Tlačové správy

CZ: Red Hat predstavil najnovšiu verziu Red Hat OpenShift 4, umožní vývojárom v Kubernetes jednoduchšie inovovať

18.10.2019 17:43

Společnost Red Hat, Inc. (NYSE: RHT), přední světový poskytovatel řešení založených na open source technologiích, oznámila dostupnost Red Hat OpenShift 4.2, nejnovější verze podnikové platformy Kubern ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá

Dgitalna medicina
MANDAYIT 2019