SAMSUNG_0920_W SAMSUNG_0920_W SAMSUNG_0920_W Advertisement

Prieskum: Väčšina firiem neverí, že e-trhovisko ovplyvnilo mieru korupcie

0

Vyše 60 percent opýtaných na základe nedávneho prieskumu o verejnom obstarávaní na Slovensku si nemyslí, že elektronické trhovisko malo zásadný vplyv na mieru korupcie v tejto sfére. Desať percent oslovených sa dokonca vyslovilo, že mieru korupcie zvýšilo. Ako v utorok informovala spoločnosť Otidea, špecializujúca sa na vzdelávanie v tejto sfére, prieskum zisťoval od júna do augusta tohto roka prvé skúsenosti a očakávania účastníkov verejného obstarávania v súvislosti s novým zákonom platným od 18. apríla.

Výsledky prieskumu ukazujú, že respondenti sú skeptickí k transparentnosti obstarávania prostredníctvom elektronického trhoviska. Až takmer 70 percent z nich považuje možnosť zadania zákazky vybranému dodávateľovi za reálnu. "Len 3,6 percenta opýtaných sa vyjadrilo, že nový zákon výrazne zjednoduší verejné obstarávanie. Na druhej strane 23,1 percenta si myslí, že sa nič nezmení a 30,8 percenta je dokonca presvedčených, že sa verejné obstarávanie novou legislatívnou normou skomplikovalo," priblížila manažérka vzdelávania spoločnosti Otidea Monika Svinčáková.

Ide o súčasť štúdie Verejné obstarávanie na Slovensku v rokoch 2012 - 2016. V týchto dňoch ju prezentuje Otidea, ktorá štúdiu pripravila spolu s Centrom spoločenských a psychologických vied Slovenskej akadémie vied (SAV) a cieľom je poskytnúť verejnosti obraz o vývoji vo verejnom obstarávaní za posledné roky.  

Štúdia na základe informácií z Vestníka verejného obstarávania za roky 2012 až 2015 a elektronického trhoviska za minulý rok analyzuje verejné obstarávanie na Slovensku za posledné obdobie, sleduje, napríklad, ako sa menila hodnota zákaziek cez verejné obstarávanie, aký bol vývoj v tejto sfére podľa rokov i sektorov. Desiati najväčší obstarávatelia na základe údajov v každom zo sledovaných rokov vyhlásili verejné obstarávania a obstarávania za viac ako dve miliardy eur. V minulom roku vyhlásil najväčší obstarávateľ, Ministerstvo zdravotníctva SR, sedem obstarávaní s predpokladanou hodnotou zákaziek spolu za 6,4 mld. eur. Nasledovalo Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (24 zákaziek za 4,7 mld. eur) pred Národnou diaľničnou spoločnosťou (109 zákaziek v objeme 1,1 mld. eur).   

SITA

Všetky autorove články
e-trhovisko

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať