Image
23.12.2016 0 Comments

Prieskum: Stredoeurópania sa prihlasujú na Facebook sedemkrát denne

Spoločnosť Ericsson vo svojom najnovšom vydaní štúdie konštatuje, že telekomunikačný trh v strednej a východnej Európy (CEE) má rastúci trend, najmä vďaka stúpajúcemu používaniu smartfónov a aplikácií.

Dôraz v telekomunikačnom sektore sa presúva zo základných služieb, ako sú hlasové služby a SMS, na okamžité správy, internetové telefonovanie (VoIP), prehrávanie hudby alebo videí a mobilné platby. Vo väčšine krajín v regióne panuje vysoký záujem a dopyt po nových technológiách, rovnako ako aj po on-line mobilných službách. Približne 75 percent používateľov internetu od 15 do 69 rokov v Rusku a Poľsku využíva online služby každý deň a 1 z 3 ľudí používa viac ako 7 online služieb denne.

Digitalizácia každodenných činností sa medzi používateľmi internetu  stáva bežnou praxou, rýchlejšie ako iné služby sa rozvíja posielanie online správ. Viber, Facebook Messenger a WhatsApp sa umiestnili v prvej päťke najobľúbenejších aplikácií v rámci mobilnej prevádzky v skúmaných krajinách. Na Slovensku je najobľúbenejšiu aplikáciou YouTube, nasleduje Gmail, Google Mapy, Google Play a Facebook Messenger.

Video je druhou najpopulárnejšou digitalizovanou službou. Okolo 90 percent používateľov internetu v Poľsku a Rusku sleduje videá na internete a približne 40 percent sleduje videá a televízne vysielanie radšej na internete, ako prostredníctvom tradičného vysielania.
Najväčší objem dát míňajú používatelia internetu vo všetkých skúmaných krajinách na sledovanie videí na YouTube, ktoré je jednou z dvoch najobľúbenejších aplikácií.  
V celom regióne vďaka rastúcemu počtu smartfónov stúpa objem využívaných mobilných dát. Smartfóny tvoria podľa analytikov 40 % mobilných pripojení v strednej a východnej Európe.

Mobilná dátová prevádzka stabilne rastie a očakáva sa, že do konca roka 2016 sa oproti roku 2015 zvýši o 50 percent. Do roku 2022 sa predpokladá, že objem prenesených dát stúpne približne o 45 percent a dosiahne takmer 6 exabajtov (EB) mesačne. Mobilná hlasová prevádzka by sa v najbližších rokoch mala mierne zvýšiť, ale bude mať len zanedbateľný vplyv na celkový objem mobilnej prevádzky.

V centre pozornosti mobil
Spotrebitelia vo väčšine krajín CEE využívajú pripojenie cez mobilný telefón na naplnenie svojich očakávaní prístupu na internet „tu a teraz“. Viac ako 60 percent používateľov internetu v Rusku a Poľsku vo veku 15-69 rokov sa na internet pripája prostredníctvom širokopásmového mobilného pripojenia. Tento trend sa v súčasnosti presúva k aplikáciám, keďže asi polovica používateľov internetu od minulého roka stále viac využíva aplikácie na posielanie správ, telefonovanie cez internet, vzdelávanie, sledovanie spravodajstva a video služby. Jedna tretina používateľov smartfónov v Rusku a Poľsku prostredníctvom aplikácií nakrúca videá a zdieľa ich na sociálnych sieťach ako snapchat, Facebook Messenger a Instagram.

Používatelia internetu v strednej a východnej Európe v priemere dvakrát denne hrajú hry, sedemkrát denne navštevujú sociálne siete a desaťkrát denne kontrolujú najnovšie správy.

Rastie obľúbenosť mobilných hier na smartfónoch a tabletoch v porovnaní s on-line počítačovými hrami. Zatiaľ čo približne 40 percent obyvateľov CEE hrá hry na PC alebo hernej konzole, dvaja z troch používateľov tak robí na mobilnom telefóne, smartfóne alebo tablete.

Počet pripojených zariadení v strednej a východnej Európe rýchlo rastie vďaka tomu, že internet vecí (IoT) sa stáva realitou. Predpokladá sa, že počet pripojených zariadení do konca roka 2016 dosiahne na celom svete približne 5,6 miliardy a približne 300 miliónov z nich bude v strednej a východnej Európe, čo je o 35 percent viac, ako na konci roka 2015. V regióne sa očakáva rýchly rast internetu vecí s počtom 1,3 miliardy zariadení pripojených na internet vecí do roku 2022, čo zodpovedá zhruba 27 percentnému nárastu v rokoch 2016 až 2022.

Vo všetkých krajinách strednej a východnej Európy sú vybudované WCDMA/HSPA siete a vo väčšine krajín aj LTE siete.

Zobrazit Galériu
Autor: TS Ericsson

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

Automobilky na Slovensku vlani vyrobili historicky najviac áut

11.01.2020 19:35

Zväz automobilového priemyslu SR na tlačovej konferencii zverejnil predbežné výsledky výroby áut na Slovensku za uplynulý rok. Vyplýva z nich že sa na Slovensku v minulom roku vyrobilo viac ako 1 100 ...

Prieskumy trhu

Pracovná ponuka: Medior .NET B-E programátor za 3200 € mesačne

12.12.2019 10:27

Interné číslo 191122B Názov pozície Medior .NET B-E programátor Predpokladaná suma plnenia 2700 až 3200 € mesačne Miesto plnenia Slovensko / Bratislava Termín 07.01.2020 - 31.12 ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá