Image
25.8.2014 0 Comments

Prieskum: Slováci sa obávajú rastúcej vlny kybernetických útokov

kyberneticky_utok2.jpg Škodlivý software smeruje na mobilné zariadenia s prístupom na internet, ale väčšina užívateľov na to nie je pripravená. Najzraniteľnejšie sú smartfóny a tablety: ako ukázal prieskum spoločnosti Intel, antivírové programy chránia v priemere len polovicu z nich. Kybernetickým hrozbám je možné predchádzať kombináciou dôslednej ochrany zariadenia s prístupom na internet a vhodným chovaním.

E-mail s podozrivým obsahom, ktorý vyhodnotili ako podvodný, dostalo počas tohto roka 61 % Slovákov. O tom, že sa 73 % ľudí cíti byť ohrozenými stupňujúcimi sa vlnami kyberzločinu, svedčí výsledok prieskumu, ktorý sa pýtal viac ako 500 respondentov z radov užívateľov internetu v Slovenskej republike.

Medzi skupiny obyvateľov, ktoré respondenti vnímajú ako najviac ohrozené kybernetickými útokmi, sa radia seniori a užívatelia s nižšou počítačovou gramotnosťou ale všeobecne panuje zhoda, že ohrození sú všetci užívatelia zariadení s prístupom na internet. Ľudia dnes ľahšie naletia, pretože podvodné maily sú v porovnaní s minulosťou vnímané vierohodnejšie.

Celosvetové trendy v oblasti informačnej bezpečnosti sa podľa CSIRT.SK prejavujú aj v Slovenskej republike. Za posledné roky, konkrétne 2011 až 2014 je možné pozorovať narastajúci počet výskytu a zároveň aj samotnej detekcie závažných bezpečnostných incidentov. V sledovanom období CSIRT.SK taktiež zaznamenal nárast počtu pokusov o prienik do informačných systémov ako aj nárast útokov typu phishing.

O tom, že odcudzenie identity alebo phishing nie sú iba plané hrozby vypovedá aj skutočnosť, že pri 10 % z dopytovaných v prieskume prišlo ku samotnému zneužitiu dát, pri 4 % k odcudzeniu identity a 1 % už zažilo oboje. Obdobne 13 % dopytovaných Slovákov má blízku skúsenosť s kyber-šikanovaním, či už osobne (7,1 %) alebo najbližších rodinných príslušníkov vrátane detí (5,7 %). Vo výpočte rizík dominuje napadnutie vírusom alebo škodlivým softvérom, tzv. malware, počítačov: odstraňovať ich zo stolného počítača muselo už 82,7 % respondentov, z notebooku 63,2 %. Pri mobilných a ľahšie prenositeľných zariadeniach zase rastie pravdepodobnosť straty alebo krádeže: o inteligentný mobilný telefón podľa prieskumu prišiel takmer každý piaty Slovák (18,8 %).

CSIRT.SK zaznamenal zvýšené množstvo e-mailových správ typu phishing aj v prostredí verejnej správy, pričom niektoré sú súčasťou aj cielených útokov na tieto inštitúcie. Takéto podvodné e-maily bývajú zamerané na získanie prihlasovacích údajov. Často býva prílohou takýchto e-mailov škodlivý kód, prípadne odkaz na škodlivý kód. Hlavným cieľom škodlivého kódu býva vykonanie škodlivej aktivity za účelom vytvorenia zadných vrátok pre útočníka do siete, resp. systému, úniku údajov alebo ovládnutia zariadenia a jeho zapojenie do siete botnet a podobne.

K infikovaniu zariadenia sú v takomto prípade použité najmä prostriedky sociálneho inžinierstva, teda správy typu phishing a zlomyseľné e-mailové správy. K infekcii potom dochádza na základe spustenia škodlivého kódu obsiahnutého v prílohe alebo prístupu na kompromitovanú webovú stránku (drive-by download) pomocou nastrčeného odkazu. Pokiaľ sa nejedná o zero-day exploit (špeciálny program, dáta alebo sekvencie príkazov, ktoré využívajú novoobjavenú programátorskú chybu systému alebo aplikácie , ktorá nie je jej autorom známa alebo doteraz opravená), tak dôležitú úlohu zohráva aj neaktuálnosť softvérového vybavenia pracovnej stanice (operačný systém, antivírusový softvér, webové prehliadače, kancelárske balíky a podobne) spolu so slabým zabezpečením samotného zariadenia (účty bez hesla, predvolené účty, prípadne všetci používatelia s právami administrátora).


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

Automobilky na Slovensku vlani vyrobili historicky najviac áut

11.01.2020 19:35

Zväz automobilového priemyslu SR na tlačovej konferencii zverejnil predbežné výsledky výroby áut na Slovensku za uplynulý rok. Vyplýva z nich že sa na Slovensku v minulom roku vyrobilo viac ako 1 100 ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_032020

Najnovšie videá