Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Prieskum: Prácu mimo miesta bydliska si hľadá 44 % uchádzačov

0

Prácu mimo miesta svojho bydliska si hľadá 44 % uchádzačov o zamestnanie. Vyplynulo to zo životopisov uverejnených na pracovnom portáli Profesia.sk. Najväčšiu ochotu ísť za prácou inam deklarujú ľudia z Trnavského a Trenčianskeho kraja, najmenšiu z Bratislavského kraja. Z Trnavského kraja až 74 % uchádzačov o prácu je ochotných pracovať mimo miesta bydliska, pritom až polovica z nich si prácu hľadá v Bratislavskom kraji. Približne každý druhý uchádzač o prácu z Trenčianskeho a Nitrianskeho kraja si prácu hľadá aj v iných krajoch. V prípade Trenčianskeho kraja sú uchádzači ochotní cestovať alebo sa presťahovať do Bratislavského kraja (21 %) alebo do Trnavského (11 %) a Žilinského kraja (11 %). V prípade Nitrianskeho kraja sa uchádzači zaujímajú o prácu v Bratislavskom (30 %) alebo Trnavskom kraji (19 %).

Mimo Bratislavského kraja si hľadá prácu iba 10 % ľudí bývajúcich v okolí hlavného mesta. Ako možné miesto výkonu práce uvádzajú najčastejšie Trnavský kraj, veľmi výnimočne Banskobystrický, Žilinský, Trenčiansky alebo Nitriansky kraj. V krajoch na východe Slovenska si ľudia z Bratislavského kraja prácu nehľadajú. "Bratislavský kraj ponúka najlepšie pracovné možnosti, je preto prirodzené, že si nebudú hľadať prácu v krajoch, kde je vyššia miera nezamestnanosti. Najväčšiu ochotu migrovať za prácou však nemajú ľudia z krajov, kde je najvyššia nezamestnanosť, ale skôr ľudia, ktorí žijú v krajoch blízko hlavného mesta a šanca, že migráciou si prácu nájdu, je väčšia," vysvetľuje výkonná riaditeľka spoločnosti Profesia Ivana Molnárová.

Najochotnejší pracovať mimo kraja svojho bydliska sú ľudia v najmladšej vekovej kategórii. Približne polovica ľudí do 24 rokov uvádza vo svojom životopise okrem miesta svojho bydliska aj iný kraj ako miesto, kde si hľadajú prácu. Vo vekovej kategórii od 25 do 34 rokov ešte stále približne každý druhý uchádzač o prácu deklaruje, že by za prácou aj odišiel alebo dochádzal. Ľudia starší ako 35 rokov už majú ochotu migrovať za prácou nižšiu. Záujem o prácu v inom kraji má menej ako tretina uchádzačov v tejto vekovej skupine.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať