Priemerný plat v IT je na úrovni 1886 eur

3

Vlani bolo v rámci 28 krajín Európskej únie zamestnaných až takmer 9 miliónov ľudí v IT oblasti. Táto profesia je prevažne mužskou doménou naprieč všetkými krajinami únie. Ženy predstavujú len 17 % z celkového počtu IT špecialistov, čo je 1,5 milióna ľudí. Najväčší podiel žien v IT oblasti má Bulharsko, ženské pohlavie tvorí tretinu z celkového počtu zamestnancov, nasleduje Lotyšsko (25 %) a Rumunsko (24 %).

Podľa Európskeho štatistického úradu Eurostat najmenší podiel žien v IT oblasti je v Maďarsku (9 %), susednej Českej republike (10 %) a Grécku (11 %). Na Slovensku bolo vlani zamestnaných 81,7- tisíc ľudí v IT sektore, z toho takmer 88 percent tvorili muži. Ide o takmer 72 tisíc ľudí. Počet ľudí v IT sektore sa síce zvyšuje, ale požiadavky trhu sú čoraz väčšie. Ešte v roku 2015 sme na Slovensku mali niečo vyše 68 tisíc zamestnancov, pričom podiel žien bol nižší ako vlani. Žien bolo pred štyrmi rokmi len 7,8- tisíc, vlani číslo stúplo na 10- tisíc.

Dobrou správou však je, že podľa štatistík vyrastá na Slovensku mladá generácia IT žien. Veľká väčšina z nich je totiž vo veku 20 až 39 rokov. IT sektor, a vôbec oblasť informačných a komunikačných technológií, je jednou z najlepšie platených oblastí na pracovnom trhu. Napríklad databázový špecialista dokáže zarobiť mesačne v priemere 1800 eur. Priemerne si napríklad IT architekt dokáže zarobiť aj takmer 3-tisíc eur v hrubom. Rozdiel v platoch mužov a žien sa pritom výrazne nelíši. V prípade žien ide o 13 % nižší mesačný príjem ako u mužov.

Štatistický úrad uvádza, že v prvom kvartáli roku 2019 bol priemerný plat v oblasti informácie a komunikácia na úrovni 1886 eur, čo je jeden z najvyšších priemerných platov na Slovensku. Priemerný mesačný plat v hrubom bol za všetky odvetvia v prvom kvartáli tohto roka na úrovni 1023 eur v hrubom. Fínsko malo vlani najvyšší relatívny podiel zamestnaných ľudí v IT sektore na celkovej pracovnej sile. V roku 2018 tam pracovalo v IT  viac ako 181- tisíc osôb, čo predstavovalo 6,8 % z celkovej zamestnanosti.

Nasledovalo Švédsko, kde bolo 345- tisíc odborníkov na IKT, čo predstavovalo 6,6 % z celkovej zamestnanosti. Relatívne vysoké podiely zaznamenali aj Estónsko, Veľká Británia, Luxembursko a Holandsko v roku 2018 tam 1 z 20 ľudí pracoval ako špecialista na IT. Na opačnom konci rebríčka v prípade zamestnaných IT špecialistov stoja krajiny ako Bulharsko, Cyprus a Lotyšsko, kde títo zamestnanci predstavovali 2,3% z celkovej pracovnej sily, v Portugalsku 2,2 %, 2,1 % v Rumunsku a 1,6 % v Grécku.

V súčasnosti študuje informačné a komunikačné technológie približne 1,3 milióna mladých ľudí v Európskej únii. Dievčat je podstatne menej, a to len 17 % z celkového počtu študentov. U nás je to 11 % z celkového počtu študentov. O čosi menej je to v Holandsku (10 %) či Belgicku (8 %). Naopak najvyšší podiel je v Bulharsku (33 %) či Rumunsku (31 %).

Zobrazit Galériu

Slovenská sporiteľňa, a. s.

Všetky autorove články
biznis peniaze technika

3 komentáre

Zobracke platy. Miliarda ide smerakovi na ucet za vypisanie zakazky a cca tisic v cistom ide programatorovi na plat reakcia na: Priemerný plat v IT je na úrovni 1886 eur

3.9.2019 14:09
Zobracke platy. Miliarda ide smerakovi na ucet za vypisanie zakazky a cca tisic v cistom ide programatorovi na plat
Reagovať

RE: Zobracke platy. Miliarda ide smerakovi na ucet za vypisanie zakazky a cca tisic v cistom ide programatorovi na plat reakcia na: Zobracke platy. Miliarda ide smerakovi na ucet za vypisanie zakazky a cca tisic v cistom ide programatorovi na plat

9.9.2019 08:09
to nie je chyba smeraka, ale itckara-vozickara ze to robi za 1000 v cistom. skuseny programator vyhlada freelance, projekt mimo slovenska, a to nie je 1000 v cistom, ak vie kde hladat
Reagovať

RE: RE: Zobracke platy. Miliarda ide smerakovi na ucet za vypisanie zakazky a cca tisic v cistom ide programatorovi na plat reakcia na: RE: Zobracke platy. Miliarda ide smerakovi na ucet za vypisanie zakazky a cca tisic v cistom ide programatorovi na plat

10.9.2019 23:09
Je to vina smeraka. Na SVK nie su trhove podmienky uz. A vyhovorky, ze chod do zahranicia pre vacsi plat, nemaju nic s riesenim problemu (t.j. zlodeji smeraci) na SVK. U nas mozu byt okamzite rovnake platy v IT ako inde, keby statne zakazky boli transparentne.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať