Image
7.6.2019 0 Comments

Priemerné funkčné obdobie generálneho riaditeľa je 5 rokov

Viac ako osem z desiatich generálnych riaditeľov vo svete verí, že na dnešnom trhu je potrebná tzv. „kultúra zlyhania“. Teda taká, v ktorej sa ľudia rýchlo učia z neúspechov. Avšak iba niečo viac ako polovica opýtaných uviedla, že takáto kultúra aktuálne panuje v ich vlastnej organizácii. Ohľadne predikcie rastu ekonomiky aj vlastnej firmy sú opatrní, najviac sa obávajú klimatických zmien. Tieto zistenia vyplynuli z prieskumu KPMG CEO Outlook 2019.

Tri štvrtiny top manažérov vníma, že dnes je funkčné obdobie generálneho riaditeľa kratšie ako v dobe, keď oni sami začínali kariéru. Dve tretiny sa vyjadrili, že priemerné funkčné obdobie piatich rokov na nich vytvára tlak konať s vyšším nasadením a agilitou. Takmer tri štvrtiny opýtaných manažérov uviedlo, že na začiatku svojej kariéry urobili nejaký významný „krok vedľa“. Napríklad sa pustili do rizikového podnikania, ktoré sa nakoniec ukázalo ako neúspešné. Za dôležité však považujú, že sa dokázali poučiť z týchto skúseností.

Ľuboš Vančo, Predseda Rady partnerov KPMG na Slovensku, konštatuje: „Moderný generálny riaditeľ/ka musí akceptovať skutočnosť, že má viac práce a menej času ako jeho/jej predchodcovia kedysi. Jednou z primárnych úloh CEO je vytvoriť prostredie, kde môžu byť nové myšlienky testované bez predsudkov a v ktorom je ochota zmeniť sa považovaná za silnú stránku a nie za slabosť,“  komentuje Ľuboš Vančo, Predseda Rady partnerov KPMG na Slovensku.

Generálni riaditelia vo svete sú podľa prieskumu KPMG CEO Outlook 2019 realistickí ohľadne rastu vlastných firiem i globálnej ekonomiky. Len 53 % z nich predpokladá v trojročnom horizonte rast vlastnej firmy a to len do 2 % (v roku 2018 to bolo 55 % opýtaných). Pozitívny trojročný výhľad rastu globálnej ekonomiky predpokladá 62 % respondentov. V najbližších troch rokoch viac ako tretina (36 %) riaditeľov plánuje nárast počtu zamestnancov o viac ako šesť percent.

Top predstavitelia firiem označili za najväčšie riziko pre rast ich organizácií klimatické zmeny. Stalo sa tak vôbec po prvýkrát za päť rokov histórie tohto prieskumu KPMG. Kybernetická bezpečnosť je tiež na popredných miestach agendy generálnych riaditeľov. A to napriek tomu, že poklesla z minuloročného druhého miesta v rebríčku najväčších vnímaných rizík na tohtoročné štvrté. V roku 2019 sedem z desiatich respondentov spomínaného prieskumu tvrdí, že silná stratégia kybernetickej bezpečnosti je rozhodujúca pre udržanie konštantnej dôvery kľúčových zainteresovaných strán. Je to nárast o 14 percentuálnych bodov oproti roku 2018. 

Zo zistení prieskumu KPMG tiež vyplynulo, že pre mnohých generálnych riaditeľov predstavujú fúzie a akvizície najlepšiu príležitosť na zlepšenie digitálnych schopností firmy. Proaktívna stratégia v oblasti fúzií a akvizícií je v horizonte troch rokov dôležitou témou až pre 84 % top manažérov.

Prekvapujúcim zistením je fakt, že umelú inteligenciu vo svojich firmách, napriek vysokému záujmu o túto tému, aktuálne zaviedlo len 16 % respondentov. Ďalších 31 % je stále v pilotnej fáze. Napriek tomu 65 % generálnych riaditeľov verí, že zavedenie umelej inteligencie a automatizácie vytvorí viac pracovných miest, než ich eliminuje.

Autor: KPMG

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Samsung uvádza na slovenský trh päticu nových modelov slúchadiel AKG so štúdiovou kvalitou zvuku

14.06.2019 15:13

Spoločnosť Samsung predstavuje slovenským zákazníkom najnovší rad bezdrôtových slúchadiel so štúdiovou kvalitou zvuku a čistým a funkčným dizajnom prémiovej značky AKG. Kvalitné spracovanie skombinova ...

Tlačové správy

Preteky SHELL ECO-MARATHON EUROPE opäť preveria úspornú jazdu Slovákov

14.06.2019 14:41

Tri slovenské študentské tímy sa pridajú k tisíckam európskych študentov, ktorí mieria na medzinárodné preteky Shell Eco-marathon Europe 2019. Na novej trati v priestoroch Mercedes-Benz World vo Weybr ...

Tlačové správy

Spoločnosť Sygic vydáva doplnok Dashcam budúcej generácie pre svoju mobilnú navigáciu

14.06.2019 13:47

Spoločnosť Sygic, celosvetový líder v oblasti navigácie s viac ako 25-ročnými skúsenosťami, predstavila nový doplnok pre mobilné telefóny – doplnok Dashcam pre svoju špičkovú GPS navigáciu. Novinka pr ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWAN_062019

Najnovšie videáPC forum button