SAMSUNG_112020 SAMSUNG_112020 SAMSUNG_112020 Advertisement

Prídeme o rodičovské práva, ak budú roboty vychovávať naše deti lepšie?

Technológie
0

Pokiaľ ide o úlohy, v ktorých by nás v budúcnosti mohli zastúpiť roboty, rodičovstvo sa medzi nimi nespomína často. V budúcnosti sa však môžu objaviť robotickí osobní asistenti, ktorí zvládnu aj starostlivosť o deti. Ak sú rodičia vystresovaní z práce, prepadnú rôznym závislostiam či panujú medzi nimi nezhody, výchove detí nevenujú patričnú pozornosť. Vtedy robotický opatrovateľ s umelou inteligenciou môže byť lepší ako ľudskí rodičia. Má nevyčerpateľnú energiu, nekonečnú trpezlivosť a vždy naporúdzi dobrú radu prostredníctvom priamej interakcie s webom. A po čase ho deti môžu uprednostňovať pred vlastnými rodičmi. Preto odborník na etiku umelej inteligencie John C. Havens upozorňuje, že rodičia by mali mať zákonom ustanovené právo vychovávať vlastné deti.

Už dnes sú niektoré zariadenia orientované tak, aby replikovali ľudskú starostlivosť. Môžeme napríklad skontrolovať bezpečnosť našich detí pomocou kamier pripojených do internetu vecí (IoT) či ustrážiť používanie telefónu deťmi pomocou rodičovskej kontroly. Tým však do istej miery prenechávame výchovu detí technológiám. A robotická opatrovateľka by mohla byť ďalším krokom.

Havens pripomína, že existuje čoraz viac dôkazov o tom, že deti si môžu vytvoriť silné putá k technológiám, ako je Alexa, v určitých prípadoch tým môžu trpieť aj ich vzťahy s rodičmi. Je známe, že deti sa držia toho, čo milujú. Môže to byť plyšový medvedík, ale ak rodičia využívajú robota Peppera na zlepšenie pamäti detí prostredníctvom rozprávania príbehov, môže si dieťa pocit pohodlia spájať aj s touto technologickou hračkou. A ak sa v cloude zosynchronizujú viaceré zariadenia založené na algoritmoch, ktoré nahrádzajú ľudskú starostlivosť a môžu komunikovať s miliónmi detí pomocou IoT, máme tu novú paradigmu rodičovstva, ktorú treba brať do úvahy.

 

Zdroj: qz.com

Redakcia

Všetky autorove články
rodic mama robot Právo vychova

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať