Prichádza koniec telefónov, ako ich dnes poznáme?

4

Google zametá cestičku k dobe bez existencie telefónov. Teda aspoň v takej podobe, v akej ich poznáme dnes. Mobilní operátori zrejme nebudú až takí nadšení, používatelia sa však na "post-telefónnu éru" môžu tešiť.

Desať rokov odo dňa predstavenia prvého iPhonu je možno dobré uvedomiť si, čo dnes predstavujú smartfóny. Tri v jednom, ako kedysi líčil Steve Jobs? Skôr dva v jednom - telefón a počítač schopný obslúžiť všetko od baterky cez mediálny prehrávač až po milióny aplikácií.

Pritom trh už netrpezlivo čaká na dobu, keď počítačová časť smartfónu prehltne aj tú telefónnu. Jej postupujúcu dominanciu jasne vidieť na komunikačných aplikáciách, ktoré sú vo väčšine ohľadov lepšie ako SMS či MMS správy.

A hlavne nepotrebujú hlasovú sieť. Tá je síce ešte všeobecne spoľahlivejšia a kvalitnejšia ako dátové riešenia, je však len otázka času, kým hovory cez internet úplne nahradia "klasické telefonovanie". A Google robí všetko pre to, aby tento proces urýchlil.

V uplynulých dňoch oznámil kompatibilitu G Suite s projektom Fi, čo je v podstate virtuálny operátor, založený na princípe volania a textovania cez internet. Ten už niekoľko mesiacov funguje v skúšobnej prevádzke v spolupráci s niekoľkými operátormi na vybraných zariadeniach a so špeciálnym softvérom.

Portfólio a možnosti využitia sa však majú ešte tento rok začať rozširovať. Zvlášť po tom, čo množstvo telefónnych operátorov začalo ponúkať neobmedzené tarify za relatívne prístupné ceny. Odpoveď na otázku, prečo chce Google vstúpiť na trh medzi operátorov, je pritom celkom jasná. Chce hrať vedúcu úlohu v prechode do posttelefónnej éry.

V súčasnosti Fi zákazníkom ponúka bezplatné dátové SIM karty, využiteľné výhradne na prenos dát, teda bez prístupu do mobilnej siete. Súčasťou plánov Googlu je opustenie formátu SMS a MMS a postupný prechod na RCS (Rich Communication Services), ktorý by mal byť v budúcnosti súčasťou projektu Fi, a aj rozbehnutie VoLTE (Voice over Long-Term Evolution), technológie umožňujúcej prenášať hlasové hovory priamo cez siete LTE.

To, že ich hovory sú vedené cez VoLTE, si niektorí používatelia v projekte Fi všimli už v januári. Google technológiu považuje pre zrod "posttelefónnej éry" za zásadnú. Oproti VoIP/LTE lepšie využíva kapacitu pásma a ponúka vyššiu kvalitu. Zároveň umožňuje streaming videa, prenos súborov priamo cez natívne dialer telefóny.

VoLTE sa tak stáva ďalšou alternatívou využívajúcou dátové siete operátorov namiesto tých telefónnych. S rozbehnutím projektu Fi tak Google môže skúšať, testovať a pokúšať sa prísť na to, ako zvýšiť počet používateľov volajúcich si cez Wi-Fi a VoLTE.

Aká najbližšia budúcnosť nás teda čaká? Podľa niektorých predpovedí bude projekt Fi dostupný pre všetkých vo firemnom prostredí ako kľúčová súčasť G Suite. Používateľom ponúkne VoLTE i Wi-Fi hovory (a možnosť prepínania medzi nimi) a aj RCS, neobmedzené dátové tarify alebo globálny roaming.

Vo finále tak telefónom prispôsobeným projektu Fi bude chýbať jediné - schopnosť pripojiť sa k mobilnej hlasovej sieti. A smartfóny už nebudú kombináciou telefónu a počítača, ale len počítače.

A všetka komunikácia medzi nimi bude prebiehať po internete. Kvalitnejšia, bezpečnejšia a prispôsobiteľná potrebám jednotlivých používateľov. Takže áno, skutočne sa zdá, že Google chce pochovať telefóny. A nahradiť ich niečím oveľa lepším.

Zdroj: Computerworld

LTE Google

4 komentáre

Viac 100GB+ mobilnych internetov reakcia na: Prichádza koniec telefónov, ako je dnes poznáme?

5.7.2017 18:07
...by to chcelo. co viem zatial to ponuka len 4ka. Pekne sa na vas nabaluju, ale ze jaka je to buducnost bez internetu. 4K streamy, AR aplikacie, reklamy, hologramy na ulici a mnohe nepersonalne produkty pripojene na web budu vyzadovat hordu dat. Samozrejme, budu sa vyskytovat najprv tam kde to budu mat umoznene. Nemame sice takeho lidra na Slovensku ale skoda ze nema kto spravit ani cesticku.

To je síce zaujímavé, ale... reakcia na: Prichádza koniec telefónov, ako je dnes poznáme?

4.7.2017 23:07
Je to zaujímavé a logické. Len by ma zaujímalo, ako sa užívateľ takéhoto "mobilného počítača" pripojí na internet na miestach bez Wi-Fi signálu...
A tých miest je neporovnateľne viac ako miest s Wi-Fi signálom.

Dakjem reakcia na: Prichádza koniec telefónov, ako je dnes poznáme?

4.7.2017 07:07
Dakujme googlovi. Nestaci ze vie skoro vsetko o nas, teraz uz bude vediet uplne vsetko.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať