Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Prezident Kiska podpísal novelu zákona o eGovernmente, ktorá napĺňa princíp "jedenkrát a dosť"

Informatizácia
6

Medzi hlavné oblasti, ktoré upravuje novela zákona, patrí zjednotené doručovanie v prípadoch, kedy elektronická schránka nie je aktivovaná, zavedenie povinnosti používania centrálnej elektronickej podateľne, zjednodušenie „podpisovania“ elektronických podaní.

Prezident SR Andrej Kiska podpísal novelu zákona o eGovernmente. Cieľom novely zákona je v reakcii na prvé skúsenosti s povinným výkonom verejnej moci elektronicky od 1. novembra 2016, ako aj v nadväznosti na schválenú Národnú koncepciu informatizácie verejnej správy, vykonať úpravy, ktorými sa majú najmä zjednotiť používané nástroje, zjednodušiť využívanie elektronických služieb a zaviesť mechanizmus kontroly dodržiavania povinností.

Medzi hlavné oblasti, ktoré upravuje novela zákona, patrí zjednotené doručovanie v prípadoch, kedy elektronická schránka nie je aktivovaná, zavedenie povinnosti používania centrálnej elektronickej podateľne, zjednodušenie „podpisovania“ elektronických podaní. Novela upravuje aj zjednotenie spôsobu platby poplatkov a sprístupnenie platieb kartou, posilnenie budovania spoločných modulov a ich opakovaného využívania orgánmi verejnej moci.

Podľa predkladateľa, podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho, ide o ďalší krok k informatizácii spoločnosti, novelou sa napĺňa princíp "jedenkrát a dosť" pri vydaných rozhodnutiach. "Umožňujeme ľuďom, občanom, podnikateľom, ale aj úradom a verejnej správe ešte jednoduchšie komunikovať a priamo tak šetriť náklady, financie, čas a ľudí," uviedol pred časom.

Podľa IT odborníkov zo Slovensko.Digital je novela dobrým kompromisom odborných argumentov a pre občanov by mala byť prínosom. Ako uviedli v tlačovej správe, vítajú tiež, že väčšina pripomienok odbornej verejnosti bola prijatá. Úrady sa pri elektronickej komunikácii s občanmi a podnikateľmi riadia zákonom o eGovernmente. Jeho novela sa pripravovala niekoľko mesiacov a k návrhu zákona odborná verejnosť pod združením Slovensko.Digital predložila v máji hromadnú pripomienku, ktorú podpísalo viac ako tisíc občanov. “Podarilo sa presadiť viacero pozitívnych zmien, ktoré sme navrhovali. Napríklad by sa malo uľahčiť prihlasovanie a elektronické podpisovanie podaní - autorizácia kliknutím. Vytvoril sa tiež základ pre jednoduchšie formuláre štátnych elektronických služieb tak, aby boli pre občana prehľadnejšie,” uviedol Ján Hargaš zo Slovensko.Digital.

SITA

Všetky autorove články
Kiska eGovernment

6 komentárov

NIk sa do tohto hrnut nebude reakcia na: Prezident Kiska podpísal novelu zákona o eGovernmente, ktorá napĺňa princíp "jedenkrát a dosť"

4.10.2017 11:10
Statna sprava zamestnava tolko kadejakych suflikantov, prekladacov papiera a darmozracov ze kebyze sa nasadi fungujuci a efektivny egovernment tak za rok mame nezamestnanost o 4% vyzsiu co si nik nezoberie na triko takze vsetky tetusky na uradoch pracujuce od 9:00 do 15:00 mozu aj nadalej kludne spavat.
Reagovať

RE: NIk sa do tohto hrnut nebude reakcia na: NIk sa do tohto hrnut nebude

4.10.2017 13:10
Keby sa o 4% zvýšila nezamestnanosť prospelo by to aj tak ;)
Aj keby sa vyhodeným úradníkom posiela len tak domov plat za nepracovanie, náklady to nijak nezvýši.
Úradníci doteraz nerobia nič, alebo kazia rozvoj. Doma by robili užitočné veci. Vo voľnom čase, by začali rozmýšľať, ako sa stať užitočnými.
Plus prospelo by to všetkým ľudom, ktorí by ušetrili čas úradmi,...atď. zákon posúvajúceho sa prospechu sa objaví všade :)
Reagovať

text je odpad, o tom ziadna reakcia na: Prezident Kiska podpísal novelu zákona o eGovernmente, ktorá napĺňa princíp "jedenkrát a dosť"

3.10.2017 22:10
Som zvedavy, kedy pride cas, kedy po narodeni dietata bude vsetko riesit system sam a nebude potrebny zasah rodica (iny ako vyber zdravotnej poistovne). Proste, ze materska/rodicovska/pridavky a ostatne somariny sa vyriesia "smae" a nebodaj ak prispevok mestkej casti, ci obecneho uradu k novemu prirastku sa vyriesi "sam"...
Reagovať

RE: text je odpad, o tom ziadna reakcia na: text je odpad, o tom ziadna

4.10.2017 01:10
keby tí čo rozhodujú to chceli, tak je to za 1 mesiac reálne.
Reagovať

RE: RE: text je odpad, o tom ziadna reakcia na: RE: text je odpad, o tom ziadna

5.10.2017 14:10
1 mesiac je totálna hlúposť.

odpad text reakcia na: Prezident Kiska podpísal novelu zákona o eGovernmente, ktorá napĺňa princíp "jedenkrát a dosť"

3.10.2017 13:10
odpad text
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať