Prezident Kiska podpísal novelu zákona o eGovernmente, ktorá napĺňa princíp "jedenkrát a dosť"

Informatizácia
6

Medzi hlavné oblasti, ktoré upravuje novela zákona, patrí zjednotené doručovanie v prípadoch, kedy elektronická schránka nie je aktivovaná, zavedenie povinnosti používania centrálnej elektronickej podateľne, zjednodušenie „podpisovania“ elektronických podaní.

Prezident SR Andrej Kiska podpísal novelu zákona o eGovernmente. Cieľom novely zákona je v reakcii na prvé skúsenosti s povinným výkonom verejnej moci elektronicky od 1. novembra 2016, ako aj v nadväznosti na schválenú Národnú koncepciu informatizácie verejnej správy, vykonať úpravy, ktorými sa majú najmä zjednotiť používané nástroje, zjednodušiť využívanie elektronických služieb a zaviesť mechanizmus kontroly dodržiavania povinností.

Medzi hlavné oblasti, ktoré upravuje novela zákona, patrí zjednotené doručovanie v prípadoch, kedy elektronická schránka nie je aktivovaná, zavedenie povinnosti používania centrálnej elektronickej podateľne, zjednodušenie „podpisovania“ elektronických podaní. Novela upravuje aj zjednotenie spôsobu platby poplatkov a sprístupnenie platieb kartou, posilnenie budovania spoločných modulov a ich opakovaného využívania orgánmi verejnej moci.

Podľa predkladateľa, podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho, ide o ďalší krok k informatizácii spoločnosti, novelou sa napĺňa princíp "jedenkrát a dosť" pri vydaných rozhodnutiach. "Umožňujeme ľuďom, občanom, podnikateľom, ale aj úradom a verejnej správe ešte jednoduchšie komunikovať a priamo tak šetriť náklady, financie, čas a ľudí," uviedol pred časom.

Podľa IT odborníkov zo Slovensko.Digital je novela dobrým kompromisom odborných argumentov a pre občanov by mala byť prínosom. Ako uviedli v tlačovej správe, vítajú tiež, že väčšina pripomienok odbornej verejnosti bola prijatá. Úrady sa pri elektronickej komunikácii s občanmi a podnikateľmi riadia zákonom o eGovernmente. Jeho novela sa pripravovala niekoľko mesiacov a k návrhu zákona odborná verejnosť pod združením Slovensko.Digital predložila v máji hromadnú pripomienku, ktorú podpísalo viac ako tisíc občanov. “Podarilo sa presadiť viacero pozitívnych zmien, ktoré sme navrhovali. Napríklad by sa malo uľahčiť prihlasovanie a elektronické podpisovanie podaní - autorizácia kliknutím. Vytvoril sa tiež základ pre jednoduchšie formuláre štátnych elektronických služieb tak, aby boli pre občana prehľadnejšie,” uviedol Ján Hargaš zo Slovensko.Digital.

SITA

Všetky autorove články
Kiska eGovernment

6 komentárov

NIk sa do tohto hrnut nebude reakcia na: Prezident Kiska podpísal novelu zákona o eGovernmente, ktorá napĺňa princíp "jedenkrát a dosť"

4.10.2017 11:10
Statna sprava zamestnava tolko kadejakych suflikantov, prekladacov papiera a darmozracov ze kebyze sa nasadi fungujuci a efektivny egovernment tak za rok mame nezamestnanost o 4% vyzsiu co si nik nezoberie na triko takze vsetky tetusky na uradoch pracujuce od 9:00 do 15:00 mozu aj nadalej kludne spavat.

text je odpad, o tom ziadna reakcia na: Prezident Kiska podpísal novelu zákona o eGovernmente, ktorá napĺňa princíp "jedenkrát a dosť"

3.10.2017 22:10
Som zvedavy, kedy pride cas, kedy po narodeni dietata bude vsetko riesit system sam a nebude potrebny zasah rodica (iny ako vyber zdravotnej poistovne). Proste, ze materska/rodicovska/pridavky a ostatne somariny sa vyriesia "smae" a nebodaj ak prispevok mestkej casti, ci obecneho uradu k novemu prirastku sa vyriesi "sam"...

odpad text reakcia na: Prezident Kiska podpísal novelu zákona o eGovernmente, ktorá napĺňa princíp "jedenkrát a dosť"

3.10.2017 13:10
odpad text

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať