Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Pretekársky volant a pedále Logitech Trueforce G923

0

Fanúšikovia pretekárskeho e-sportu ocenia nový volant s pedálmi Logitech G923, ktorý má robustnú konštrukciu, reálne reakcie volantu aj pedálov, pričom volant má vylepšenú odozvu force-feedback s technológiou Trueforce, ktorá ponúka reálnejší pocitový zážitok z jazdy.

VideoNa testovanie som mal k dispozícii verziu pre PC a Xbox One. Bude kompatibilný aj s novou konzolou Xbox Series X. V ponuke je aj verzia pre herné konzoly PlayStation. Elektronika volantu a motor na generovanie force feedbacku je napájaný z externého zdroja. Blok pedálov je pripojený k volantu pomocou 9 pinového „Canon“ konektora. Blok volantu sa pomocou dvoch zabudovaných prítlačných hákov dá uchytiť o dosku stola. Uchytenie je veľmi pevné. Blok pedálov má okrem gumových podložiek aj vysúvateľný blok jemných plastových blokov, ktoré ho spošahlivo zafixujú na akomkoľvek koberci. 

 Ramená volantu sú z brúseného kovu, Veniec je potiahnutý koženým poťahom. Spodná časť volantu je „zrezaná“ v hornej časti je v strede venca umiestnený modrý kovový pásik. Plní nielen estetickú, ale aj praktickú funkciu. Keď sa pri pretekoch pozeráte na monitor, alebo televízor, tak volant vnímate len okrajovo – periférnym videním. A práve tento modrý prúžok vidíte najzreteľnejšie.  Zadná časť telesa volantu pripomína masku športového auta, čo dobre ladí s dizajnom zadných stien herných notebookov, ktoré spravidla majú veľmi podobne tvarované výduchy chladiaceho vzduchu. 

 Vo vnútri volantu sú ergonomicky rozmiestnené všetky ovládacie prvky na ktoré sme zvyknutí z gamepadov hernej konzoly Xbox. Ďalšie tlačidlá je možné programovať v aplikácii.  Otočný volič umožňuje nastaviť trakciu, krútiaci moment, automatické riadenie stability, brzdnú silu a ďalšie parametre a to aj „za jazdy“. Pod volantom sú dva masívne ovládanie prvky na manuálne radenie rýchlostí. Ak uprednosťňujete klasické radenie pákou, môžete si ju dokúpiť a pripojiť k volantu. Otáčkomer suplujú farebné indikátory nad osou volantu. Červená farba signalizuje vytáčanie motora do maximálnych otáčok. Kovové pedále majú progresívny chod a simulujú trojicu pedálov reálneho auta. Plynový pedál má malý odpor, pedál brzdy má podstatne tuhší chod a čím viac je zatlačený, tým sa odpor stupňuje. Pedál spojky má chod...proste ako pedál spojky v reálnom aute. Programovateľné ovládanie dvojitej spojky umožňuje e-pretekárom vybočiť ľahšie a rýchlejšie z dráhy.  Nakoľko pedále sú v zápale hry veľmi namáhané, pozreli sme sa aj do vnútra a môžeme konštatovať, že ich konštrukcia je veľmi robustná.

Po pripojení volantu s pedálmi cez USB kábel k počítaču, alebo Xboxu sa volant automaticky za sprievodu svetelných efektov LED oblúka nad osou volantu postupne pomerne rýchlo otočí do ľavej a  pravej krajnej polohy, a následne sa vycentruje.

Rozsah otočenia volantu je 900°, čo sú dve a pol otáčky, takže aj v tomto ohľade G923 simuluje správanie skutočného volantu. Pri automobilových pretekoch taký rozsah nepotrebujete, ale oceníte ho pri manévrovaní s vozidlami v hrách typu Farming Simulátor, alebo Euro truck simulátor.    

Technológia spätnej odozvy TRUEFORCE, spolupracuje v podporovaných hrách s fyzikálnym a zvukovým herným enginom, aby hráčom sprostredkoval maximálne verný pocit ako zo skutočných pretekov. Slovné spojenie „v podporovaných hrách“ v súčasnosti na PC a Xboxe znamená dve hry:  Assetto Corsa Competitzione a GRID (2019). Na Playstation je podporovaná aj hra Gran Turismo Sport. Ja som túto ovládaciu súpravu testoval na hre Forza Horizon 4 na Xbox One a niekoľkých jednoduchších hrách na PC, takže som si mohol vychutnať „len“ klasický force feedback a vďaka silnému motoru to bol tiež hodnotný zážitok. Dá sa predpokladať, že ponuka podporovaných hier sa bude rýchlo rozširovať, hlavne v súvislosti s príchodom nových herných konzôl Xbox Series X a PlayStation 5

Technické parametre: maximálny uhol natočenia volantu 900°. Rozmery volantu: 260 x 270 x 278 mm, hmotnosť 2,25 kg, Rozmery pedálov: 167 x 428,5 x 311 mm, hmotnosť 3.1 kg. Cena 399 eur. 

+ presnosť ovládania, robustná konštrukcia, ergonómia, technológia Treuefoorce

  • Trueforce  zatiaľ podporuje málo hier

Hodnotenie 10

Tip redakcie: dizajn a konštrukcia

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Logitech G923 trueforce herný volant

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať