Prelomový objav by mohol viesť ku kvantovému „FM rádiu“ a nehacknuteľnej komunikácii

1

Tím vedcov z University of Chicago objavil metódu, pomocou ktorej by sa dali kvantové stavy integrovať a ovládať v bežnej elektronike. Výskum vyústil do experimentálneho vytvorenia toho, čo vedci označujú ako „kvantové FM rádio“ na prenos údajov na veľké vzdialenosti. Výskumníci pracovali s karbidom kremíka, prirodzene sa vyskytujúcim polovodičom, ktorý sa používa na výrobu najrôznejších druhov elektroniky vrátane diód emitujúcich svetlo (LED) a dosiek plošných spojov. Využili jeho potenciál na kontrolu kvantových stavov.

Dnešné kvantové počítače, aké má IBM či Google, sú obrovské a nepraktické stroje. Na ich fungovanie sú potrebné lasery a teploty hlboko pod nulou. Práca tímu z University of Chicago však ukazuje, že by sa to mohlo zmeniť. Na vyvolanie a usmerňovanie kvantových stavov v karbide kremíka používali elektrinu, ktorú dokážeme dobre ovládať. Nepotrebovali teda efektné lasery ani superchladné prostredie. Pritom dospeli k dvom významným objavom.

Po prvé, schopnosť kontrolovať kvantové stavy v karbide kremíka by mohla vyriešiť problém „exotických materiálov“ v kvantovej výpočtovej technike. Karbid kremíka má relatívne hojný výskyt a ľahko sa s ním pracuje v porovnaní s materiálmi štandardne používanými fyzikmi. To by mohlo zásadne zmeniť smer, ktorým sa bude uberať kvantový výskum v oblasti výpočtovej techniky v roku 2020 a neskôr.

Druhý objav je ešte vzrušujúcejší. Podľa tlačovej správy vydanej výskumným tímom táto metóda rieši problém „šumu“ v kvantovej výpočtovej technike. Nečistoty sú bežné vo všetkých polovodičových zariadeniach a môžu spôsobiť zmätok v kvantových informáciách. Ak sa v experimentoch použije laser, ten spôsobuje zrážky elektrónov v okolí. Keď svetlo zhasne, elektróny sa zastavia, ale v inej konfigurácii. Problém je v tom, že táto náhodná konfigurácia elektrónov ovplyvňuje kvantový stav.

Použitie elektrických polí odstraňuje elektróny zo systému a robí ho oveľa stabilnejším. Táto metóda používajúca karbid kremíka by nás mohla doviesť k „nehacknuteľnej“ kvantovej komunikačnej sieti skôr, ako sa nazdávali mnohí odborníci. Podľa tímu by to fungovalo s existujúcou optickou sieťou, ktorá už prenáša 90 percent svetových dát. „Kvantové FM rádio“, ktoré v podstate vysiela dáta po frekvenčne modulovaných vlnách, by mohlo nahradiť existujúce metódy bezdrôtovej komunikácie a priniesť úplne novú triedu technológie.

Zdroj: thenextweb.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum radio kvalita technika elektronika

1 komentár

Ziadne cisla, iba bludy, a hnojaci z redakcie hned pisu zaver ako bude vyzerat buducnost!!! reakcia na: Prelomový objav by mohol viesť ku kvantovému „FM rádiu“ a nehacknuteľnej komunikácii

14.12.2019 12:12
Ziadne cisla, iba bludy, a hnojaci z redakcie hned pisu zaver ako bude vyzerat buducnost!!!
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať